Dzieje warszawskich browarów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 11:50
W audycji spotkamy się z Piotrem Wierzbickim, autorem nowo wydanej książki "Podchmielona historia Warszawy".
Okładka książki Piotra Wierzbickiego Podchmielona historia Warszawy, wyd. Skarpa Warszawska
Okładka książki Piotra Wierzbickiego "Podchmielona historia Warszawy", wyd. Skarpa WarszawskaFoto: mat. prom.
Obejrzyj
2018_02_05_na_04_05_PiotrWierzbicki.mp4

wino 1200.jpg
Polskie wino z Kalifornii, które stworzyło Amerykę

Głównym bohaterem książki Piotra Wierzbickiego jest browarnictwo. Gdzie mieszkali, a gdzie poświęcali się swojemu rzemieślnictwu piwowarzy w najdawniejszych dziejach Warszawy? Jak uwarzyć piwo? Jak stolica wypadała w produkcji piwa na tle Mazowsza? Kto rozwinął przemysł browarniczy na wielką skalę? Które piwa królowały na warszawskich stołach?

Rozmowa (transmisja wideo) z Piotrem Wierzbickim o godz. 8.10.

Poza tym w audycji: porozmawiamy z twórcami spektaklu "Sienkiewicz. Superstar" w reżyserii Anety Groszyńskiej (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), opowiemy o nowej płycie Recycling Band, zespołu grającego na instrumentach zrobionych z odpadów, oraz przedstawimy zapowiedzi kulturalne z USA.

Naszą "Płytą Tygodnia" jest seria wznowień legendarnej serii Polish Jazz wydawanej przez Polskie Nagrania. To albumy Michała Urbaniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Kamińskiego, Krzysztofa Zgrai, Andrzeja Trzaskowskiego i zespołu Spisek Sześciu. Codziennie do wygrania zestaw trzech płyt a jako nagrody dodatkowe albumy winylowe najnowszych nagrań wznowionej serii - zespołu saksofonisty Kuby Więcka "Another Raindrop" i pianisty Piotra Wyleżoła "Human Things". Wydawnictwa firmy Warner Music Poland.

Zachęcamy także Państwa do udziału w konkursie "Dwójka na piątkę". Wystarczy słuchać Dwójki o 8.30 i odpowiedzieć na dźwiękową zagadkę. Najciekawsze propozycje zakwalifikujemy do finału, który rozegra się na naszej antenie o 9.15! Do wygrania książki PIW.

***

Na "Poranek Dwójki" w piątek (4.05) w godzinach 7.00-10.00 zaprasza Tomasz Obertyn.

mat. prom./

Zobacz więcej na temat: Warszawa alkohol historie
Czytaj także

Diety i przysmaki naszych przodków. Poznaj staropolskie przepisy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 14:19
- Najgorsze było chyba ustalenie podstawowych rzeczy, czyli datacji i autorstwa - mówił w Dwójce prof. Jarosław Dumanowski, autor 7. tomu serii Monumenta Poloniae Culinaria pt. "Staropolskie przepisy kulinarne. Receptury rozproszone z XVI-XVIII w. Żródła rękopiśmienne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzewia to nasz drugi mózg?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 16:50
- Z różnego rodzaju badań wynika, że jeżeli mamy bardzo mocno zaburzoną florę jelitową, to nasz nastrój może być obniżony. Co ciekawe, bardzo często u osób, które mają zdiagnozowaną depresję kliniczną stosuje się suplementację probiotykami, żeby usprawnić funkcjonowanie jelit - mówiła psychodietetyczka Laura Osęka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Węgierska kuchnia to dużo więcej niż gulasz

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 12:48
- Węgry mocno promują swoją kulturę kulinarną i jej niezwykłą różnorodność. Restauratorzy mocno się starają, by pokazać, że węgierska kuchnia nie ogranicza się do papryki, gulaszu i salami - przekonywała w Dwójce Małgorzata Minta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pizza, czyli rewolucja w kuchni pod strzechą

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 12:38
- Myhrvold wywołał ferment, który przyniósł efekt będący dziś dla nas czymś oczywistym. To on wylansował używanie arkusza blachy w domowej kuchni jako podkładu do pieczenia pizzy. Przedtem był to kamień – mówił w Dwójce Grzegorz Łucki.
rozwiń zwiń