Polskie Radio
Section05
Adolf Hitler

TYLKO U NAS Niemcy nie mają wiedzy o II wojnie światowej. Wierzą, że ją wygrali, a ich przodkowie walczyli w ruchu oporu

Dowcip w PRL głosił, że "gdyby propaganda goebbelsowska była tak skuteczna jak komunistyczna, to Niemcy do dziś by nie wiedzieli, że przegrali wojnę". - Ale Niemcy dziś nie wiedzą, że przegrali wojnę. Wierzą, że zostali wyzwoleni. To, co u nas było dowcipem, we współczesnych Niemczech stało się rzeczywistością - mówi prof. Bogdan Musiał, historyk. Z kolei prof. Andrzej Przyłębski, dyrektor Instytutu De Republica, były ambasador RP w Niemczech, stwierdza, że "95 proc. Niemców nie zna skali zbrodni dokonywanych w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa HISTORIA II wojna światowa historia Polski okupacja niemiecka III Rzesza Niemcy Olaf Scholz polityka polityka historyczna reparacje wojenne zbrodnie wojenne Andrzej Przyłębski społeczeństwo

"Dziś w nocy Niemcy napadły na Polskę". Pierwsze strony gazet z 1 września 1939 roku

Gdy o świcie 1 września 1939 roku armia niemiecka zaatakowała terytorium Polski, poranne wydania dzienników były już gotowe. Pierwsze wiadomości o agresji Niemiec wydrukowano dopiero w gazetach popołudniowych. W pierwszych dniach wojny prasa pełniła funkcję tyleż informacyjną, co propagandową i zagrzewającą do walki.
Zobacz więcej na temat:  1 września II wojna światowa Niemcy Rzeczpospolita II Rzeczpospolita II RP prasa prasa drukowana media rocznica agresja nazizm nacjonalizm

Adolf Hitler 1 września: "listopad 1918 roku w historii Niemiec nigdy więcej się nie powtórzy"

Naziści doszli do władzy w Niemczech na podstawie rewizjonizmu wobec postanowień traktatu wersalskiego. Dlatego Hitler w propagandowym przemówieniu zapowiedział, że wydarzenia, które doprowadziły do jego uchwalenia, nigdy więcej się nie powtórzy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa kampania wrześniowa 1939 skarby archiwum historia 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

"Nazistowski reżim został pokonany, ale Polska nie odzyskała pełnej suwerenności". Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 r.

- W mojej ojczyźnie życie oddało 5 i pół miliona do 5 milionów i 800 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej. To oni byli ofiarami tej wojny, tak jak i ponad 50 milionów ludzi na całym świecie - mówił prezydent Lech Kaczyński w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Józef Stalin Westerplatte

Adolf Hitler sięga po pełnię władzy. Dyktatura "demona zła"

- To zdumiewające, bo on wyszedł z samego dołu. W kraju, w którym istniały pewne tradycje hierarchii społecznej i sztywne normy, trudny było się przebić, jeśli ktoś nie pochodził z określonego środowiska czy klasy społecznej. A Hitler to zrobił – mówił w radiowej audycji o karierze politycznej wodza III Rzeszy historyk prof. Franciszek Ryszka.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA III Rzesza II wojna światowa Niemcy totalitaryzm nazizm

Uczniowie wycięli koledze na głowie swastykę. Niemieckie szkoły przepełnione nazistowskim chuligaństwem

W Brandis koło Lipska (Saksonia) dwaj uczniowie 8 klasy wycięli swastykę we włosach kolegi. Incydent miał miejsce półtora miesiąca temu, wyszedł na jaw dopiero teraz, a szkole zarzucono chęć "zamiecenia sprawy pod dywan". Dochodzenie prowadzą już służby bezpieczeństwa - opisuje we wtorek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy szkoła II wojna światowa faszyzm nazizm

Mądre, zabawne i bardzo prowokacyjne – mówi o komedii "Mój sąsiad Adolf" Łukasz Adamski

Na ekrany polskich kin wszedł film "Mój sąsiad Adolf". To bardzo nietypowa komedia o dwóch sąsiadach, ich tajemnicach i przetwarzaniu traumy. Jest w tym filmie, poza nazwiskiem głównego bohatera, wyraźny ślad polski, gdyż zdjęcia zrealizował Radosław Ładczuk, a muzykę napisał Łukasz Targosz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Holokaust komedia Tomasz Miara Łukasz Adamski Trójka Żydzi

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze. Stalin zrobił to samo w 1941 roku

Ukraińska armia poinformowała, że 6 czerwca 2023 roku Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim. Podobnego typu operację Sowieci przeprowadzili w 1941 roku podczas wojny z Niemcami. Rozkaz Józefa Stalina doprowadził do śmierci tysięcy niewinnych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Józef Stalin Władimir Putin wojna na Ukrainie Dniepr Chersoń Ukraina

Komunikaty "Heil Hitler" i "Sieg Heil" w austriackim pociągu. Sprawcy "przejęcia" głośników zatrzymani

Szokujące komunikaty rozlegały się w niedzielę w pociągu ekspresowym Railjet austriackich kolei państwowych OeBB. Zamiast zwyczajowych zapowiedzi można było usłyszeć przemówienie Hitlera z okrzykami "Heil Hitler" i "Sieg Heil". Dodatkowo przez kilka minut pojawiały się niewłaściwe i błędne informacje kolejowe. Nie był to pierwszy taki incydent - informuje w poniedziałek agencja APA.
Zobacz więcej na temat:  Austria Europa kolej ŚWIAT

"Nazistowscy miliarderzy". Autor opowiada o kulisach fortun znanych firm niemieckich

Pod koniec kwietnia br. ukaże się w Polsce książka holenderskiego dziennikarza Dawida de Jonga "Nazistowscy miliarderzy", która opisuje jak wpływowe niemieckie rody zarabiały miliardy na zbrodniczej polityce III Rzeszy. Jej autor, w rozmowie z PAP podkreśla, że brak odniesień do wstydliwej i barbarzyńskiej przeszłości to fałszowanie historii przez obecnych spadkobierców fortun.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze Niemcy firmy II wojna światowa ŚWIAT Europa