Polskie Radio
Section05

Ameryka Południowa

Ustalają przyczyny katastrofy samolotu. Są pierwsze hipotezy

Centrum Badania i Zapobiegania Wypadkom Lotniczym (Cenipa) rozpoczęło już analizę czarnych skrzynek z rozbitego samolotu. Służby ustalają przyczyny katastrofy. Wśród hipotez pojawia się awaria śmigieł maszyny ATR 72 oraz oblodzenie skrzydeł. Na pokładzie samolotu, który rozbił się w piątek niedaleko Sao Paulo, znajdowało się 58 pasażerów i czworo członków załogi. Nikt nie przeżył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brazylia katastrofa lotnicza wypadek śmierć

Wenezuelczycy opuszczają kraj. "Szukają lepszego życia"

Co najmniej 23 osoby zginęły podczas antyrządowych protestów w Wenezueli. Wybuchły one po ogłoszeniu zwycięstwa Nicolasa Maduro w wyborach prezydenckich. Jego zwycięstwo kwestionuje wenezuelska opozycja i Organizacja Państw Amerykańskich. W audycji "Świat w Powiększeniu" Magdalena Skajewska rozmawiała z Marcinem Majewskim, rzecznikiem Caritas Polska. Przebywa on przy granicy Wenezueli z Kolumbią. Wenezuelę codziennie opuszczają dziesiątki tysięcy ludzi w poszukiwaniu lepszego życia.
Zobacz więcej na temat:  Wenezuela ŚWIAT

Cud przy urnach? Klęska Maduro w exit poll, ale to on wygrał wybory

Nicolas Maduro wygrał wybory prezydenckie w Wenezueli - poinformowała Narodowa Rada Wyborcza. Za jego trzecią kadencją miało opowiedzieć się 51,2 proc. wyborców. Ogłoszony wynik znacząco różni się od sondaży i exit poll, które z 65-proc. poparciem dawały zwycięstwo kandydatowi opozycji Edmundo Gonzalezowi. Opozycja jest przekonana, że wybory sfałszowano. Zarówno sondaże przedwyborcze, jak i exit polls wskazywały na zwycięstwo kandydata opozycji, Edmundo Gonzaleza.
Zobacz więcej na temat:  Wenezuela Nicolas Maduro polityka wybory prezydenckie ŚWIAT Ameryka

Sztuka naskalna. Petroglify z Toro Muerto odczytane przez Polaków

W pustynnym wąwozie południowego Peru znajduje się Toro Muerto - najbogatsze stanowisko sztuki naskalnej Ameryki Południowej. Wzory geometryczne, zygzaki, linie, różnorodne zwierzęta i wizerunki tancerzy (tzw. danzantes)… niemal 100 tysięcy petroglifów, które wyryte są na głazach rozrzuconych na obszarze ok. 10 kilometrów kwadratowych. Stworzyli je przedstawiciele lokalnych kultur, którzy przez wiele stuleci – prawdopodobnie od początku naszej ery po czasy inkaskie, przybywali do tego miejsca, by wziąć udział w nieznanych nam dziś  ceremoniach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Peru