Polskie Radio
Section05
Archiwum Polskiego Radia

"Polish Radio Jazz Archives 36 - Zbigniew Namysłowski" - zapomniane sesje na krążku

- Tata wspomniał, że miał kiedyś etat w radiu i ten etat polegał na tym, że on musiał co miesiąc przygotować materiał do nagrania, a także chyba płacono mu za kompozycje, więc bardzo fajny był to dla niego, i twórczy, okres - mówił w Dwójce Jacek Namysłowski. Muzyk opowiadał o archiwalnych nagraniach Zbigniewa Namysłowskiego wydanych na krążku z serii "Polish Radio Jazz Archives 36" staraniem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Zbigniew Namysłowski Jazz

Stan wojenny w archiwach Polskiego Radia

- Drzwi się otwierają, bardzo energicznie wchodzi grupa 20, może 25 żołnierzy, uzbrojonych, prowadzonych przez pana w ciemnym płaszczu. Stanęli w holu, miny smutne, bardzo poważne, a ja zażartowałem: no co, nie dają wam spać, tylko ćwiczą o tej porze? Milczenie. Wtedy podszedł ten pan w długim, czarnym płaszczu i powiedział: radzę wam, żebyście już wyszli, bo za chwilę zamykamy te drzwi - opowiadał w archiwalnym nagraniu Ksawery Jasieński, spiker Polskiego Radia. Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego Polskie Radio i Telewizja Polska zostały objęte pełną kontrolą przedstawicieli Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Dwójka Michał Nowak 13 grudnia

W POLSKIM RADIU "Nieznane fakty z historii Polskiego Radia". Berus-Tomaszewska o albumie "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963"

Skupiliśmy się przede wszystkim na działalności cywilnej, chciałabym zwrócić szczególną uwagę na działalność państwa polskiego na arenie międzynarodowej - powiedziała Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska podczas prezentacji albumu "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo W POLSKIM RADIU historia Polski POLSKA

Kaja Danczowska: boję się, czy nie za często gram

- Z tym "elektryzowaniem" publiczności różnie jest - mówiła w jednym z wywiadów Kaja Danczowska, zdobywczyni trzeciego miejsca na V Konkursie Wieniawskiego (1967 rok). - Czasami można "zelektryzować" tzw. chwytami, może nawet tanimi. Różne sposoby elektryzowania są potrzebne na estradzie na pewno. Ale ja nie jestem ich zwolenniczką. Jeśli chciałabym "elektryzować", to może czymś innym - precyzowała. W "Zapiskach ze współczesności" przywołaliśmy głosy polskich artystów, którzy wzięli udział w Konkursie Wieniawskiego, a ich wspomnienia zachowały się w radiowych archiwach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grażyna Bacewicz Małgorzata Szymankiewicz Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu skrzypce

W hołdzie pracownikom Polskiego Radia. Reportaż "Radiowe Westerplatte" [POSŁUCHAJ]

Polskie Radio w ubiegłym roku upamiętniło swoich pracowników, którzy we wrześniu 1939 r. mobilizowali Polaków do obrony przed inwazją wojsk niemieckiej Trzeciej Rzeszy. Z okazji pierwszej rocznicy odsłonięcia pamiątkowej tablicy w reportażu przypominamy, jak dramatyczna dla pracowników Polskiego Radia była decyzja o ewakuacji 5 września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Polskie Radio Płyty Polskiego Radia historia Polski reportaż w Jedynce Bez Przedawnienia

"Gdzie jest czarny neseser?". Trwa akcja Polskiego Radia

Polskie Radio zainicjowało szeroko zakrojoną akcję poszukiwania zaginionych płyt z września 1939 roku. Do dzisiaj jednak nie udało się ustalić losów trzeciej części depozytu wyniesionej z radia i ukrytej przez Mirosława Panufnika w czarnym neseserze. O poszukiwaniu zaginionych płyt z nagraniami Polskiego Radia i o akcji "Gdzie jest czarny neseser?" opowiedziała Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio historia Polski II wojna światowa Płyty Polskiego Radia historia radiofonii nagrania Stefan Starzyński Warszawa

Bezcenne płyty z Archiwum Polskiego Radia pod czujnym okiem badaczy

- Są to dość szczególnej konstrukcji płyty, mają metalową duszę i na ten metal naniesiony jest polimer, w tej warstwie w czasie nagrania igła ryła i zapisywała ścieżkę dźwiękową - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Tomasz Sawoszczuk z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który badał bezcenne metalofony z nagraniami Polskiego Radia z 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  Płyty Dwójka Jakub Kukla badania

Z Archiwum Polskiego Radia. "Gdzie jest czarny neseser?"

Kiedy historia spotyka się z dźwiękiem możemy usłyszeć rzeczy niezwykłe. - W Archiwum Polskiego Radia mamy bardzo dużo fonogramów i doskonale wiemy jakie one są i skąd pochodzą. Ale tak, jak w "Archiwum X", mamy też zagadki do rozwiązania. Na przykład, gdzie jest czarny neseser - mówi Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski historia radiofonii Jakub Jamrozek

Pierwsze efekty akcji "Gdzie jest czarny neseser?" [POSŁUCHAJ]

Do Polskiego Radia zgłaszają się pierwsi słuchacze, którzy natrafili na ślady płyt gramofonowych nagranych w Polskim Radiu w 1939 roku. To efekt szeroko zakrojonej akcji "Gdzie jest czarny neseser?", którą publiczny nadawca rozpoczął na początku maja. Portal Polskiego Radia uruchomił specjalny serwis: czarnyneseser.pl, gdzie można znaleźć wszystkie informacje na temat akcji. We wtorek, 31 maja, radiowa Jedynka wyemituje rozmowę z jednym ze słuchaczy, który odnalazł kilka płyt nagranych w Polskim Radiu 73 lata temu. – Ponawiamy apel o poszukiwanie zaginionej kolekcji. Będziemy wdzięczni za każdą przekazaną nam informację i płytę – mówi Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego IPN Ministerstwo Spraw Zagranicznych UNESCO historia Polski

Przyznano nagrody im. Janusza Korczaka

Akademia Janusza Korczaka ogłosiła laureatów nagrody im. Janusza Korczaka. Kapituła przyznała 12 nagród oraz wyróżniła 14 kolejnych laureatów. Nagrodzone zostały osoby publiczne, które działają zgodnie z filozofią "Starego Doktora", kierujące się korczakowskimi wartościami, instytucje edukacyjne i lokalni liderzy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci Janusz Korczak wychowanie nauczyciel Katarzyna Stoparczyk Trójka Polskie Radio