Polskie Radio
Section05

Archiwum Polskiego Radia

Bezcenne płyty z Archiwum Polskiego Radia pod czujnym okiem badaczy

- Są to dość szczególnej konstrukcji płyty, mają metalową duszę i na ten metal naniesiony jest polimer, w tej warstwie w czasie nagrania igła ryła i zapisywała ścieżkę dźwiękową - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Tomasz Sawoszczuk z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który badał bezcenne metalofony z nagraniami Polskiego Radia z 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  Płyty Dwójka Jakub Kukla badania

Z Archiwum Polskiego Radia. "Gdzie jest czarny neseser?"

Kiedy historia spotyka się z dźwiękiem możemy usłyszeć rzeczy niezwykłe. - W Archiwum Polskiego Radia mamy bardzo dużo fonogramów i doskonale wiemy jakie one są i skąd pochodzą. Ale tak, jak w "Archiwum X", mamy też zagadki do rozwiązania. Na przykład, gdzie jest czarny neseser - mówi Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski historia radiofonii Jakub Jamrozek

Pierwsze efekty akcji "Gdzie jest czarny neseser?" [POSŁUCHAJ]

Do Polskiego Radia zgłaszają się pierwsi słuchacze, którzy natrafili na ślady płyt gramofonowych nagranych w Polskim Radiu w 1939 roku. To efekt szeroko zakrojonej akcji "Gdzie jest czarny neseser?", którą publiczny nadawca rozpoczął na początku maja. Portal Polskiego Radia uruchomił specjalny serwis: czarnyneseser.pl, gdzie można znaleźć wszystkie informacje na temat akcji. We wtorek, 31 maja, radiowa Jedynka wyemituje rozmowę z jednym ze słuchaczy, który odnalazł kilka płyt nagranych w Polskim Radiu 73 lata temu. – Ponawiamy apel o poszukiwanie zaginionej kolekcji. Będziemy wdzięczni za każdą przekazaną nam informację i płytę – mówi Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego IPN Ministerstwo Spraw Zagranicznych UNESCO historia Polski

Przyznano nagrody im. Janusza Korczaka

Akademia Janusza Korczaka ogłosiła laureatów nagrody im. Janusza Korczaka. Kapituła przyznała 12 nagród oraz wyróżniła 14 kolejnych laureatów. Nagrodzone zostały osoby publiczne, które działają zgodnie z filozofią "Starego Doktora", kierujące się korczakowskimi wartościami, instytucje edukacyjne i lokalni liderzy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci Janusz Korczak wychowanie nauczyciel Katarzyna Stoparczyk Trójka Polskie Radio

Wyjątkowa kolekcja płyt Polskiego Radia. Rzecznik IPN: dziś to świadectwo niezłomności władz Warszawy

- Te nagrania to świadectwo epoki, tamtych czasów - września 1939 roku i tego, w jaki sposób Warszawa broniła się przed niemieckimi atakami. To jest również dowód na heroiczną postawę władz miasta - mówił w Polskim Radiu 24  dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik IPN).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio Polskie Radio 24 II wojna światowa historia Polski wrzesień Warszawa IPN Stefan Starzyński

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia apeluje o odszukanie zaginionych płyt

- Zwracam się ze szczególnym apelem do słuchaczy. Polskiemu Radiu niezwykle zależy na odnalezieniu płyt, które zostały nagrane we wrześniu 1939 roku w rozgłośni przy ulicy Zielnej 25 w Warszawie. Odzyskaliśmy 93 płyty, prawdopodobnie jest jeszcze ok. 50-100 do odzyskania - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Polskie Radio Płyty

Berus-Tomaszewska: poszukujemy 50 płyt z września 1939

Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. - Kiedy było wiadomo, że w akcie kapitulacyjnym będzie zapisane, iż rozgłośnia Polskiego Radia przechodzi w ręce niemieckie, zapadła decyzja o wyniesieniu płyt i ich ukryciu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Akcja Polskiego Radia nosi nazwę "Gdzie jest czarny neseser?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Płyty historia Polski Artur Wolski

Polskie Radio wydaje nagrania z września '39. "To dokumenty, których nie da się zafałszować"

- Na pięciu płytach CD zawarte są dźwięki archiwalne, które zostały nagrane we wrześniu 1939 roku, podczas wojny, właśnie tu, w Polskim Radiu - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas konferencji promującej wydaną właśnie "Kolekcję płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek historia radiofonii płyta album II wojna światowa

W poszukiwaniu czarnego neseseru. Wyjątkowa inicjatywa Polskiego Radia

"Gdzie jest czarny neseser?" – pod takim hasłem przebiega akcja Polskiego Radia mająca na celu odnalezienie zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Zawierają one przemówienia wybitnych postaci i - choć z wyglądu przypominają płyty winylowe - są unikatowymi nośnikami dźwięku. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Pamięci Narodowej Polskie Radio Rada Mediów Narodowych Płyty Płyty Polskiego Radia UNESCO

"Gdzie jest czarny neseser?" Polskie Radio i kolekcja płyt z 1939 roku [ZOBACZ WIDEO]

Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?" wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Część odnalezionej kolekcji - 93 metalowe płyty gramofonowe - została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Pamięci Narodowej Polskie Radio Rada Mediów Narodowych Płyty Płyty Polskiego Radia UNESCO