Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

80. rocznica akcji bojowej "Kutschera". W Warszawie oddano hołd żołnierzom AK

Z udziałem przedstawicieli władz, kombatantów, wojska i organizacji patriotycznych w Warszawie upamiętniono 80. rocznicę akcji "Kutschera". Po mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego uczestnicy złożyli kwiaty przy pamiątkowym kamieniu, poświęconym żołnierzom AK, którzy wykonali wyrok na dowódcy SS i policji dystryktu warszawskiego, nazywanego "katem Warszawy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony Franz Kutschera zamach II wojna światowa Jan Józef Kasprzyk Małgorzata Kidawa-Błońska okupacja niemiecka

Tadeusz Kossakowski - najstarszy cichociemny

136 lat temu urodził się generał dywizji Tadeusz Kossakowski - uczestnik trzech wojen, inżynier, propagator unowocześniania polskiej armii, najstarszy i najwyższy stopniem cichociemny. W wieku 56 lat zdecydował się na przerzut do okupowanej Polski, by jako zwykły szeregowy wziąć udział w Powstaniu Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka II Rzeczpospolita Powstanie Warszawskie PRL

"Żołnierze Armii Krajowej! Daję Wam ostatni rozkaz". Rozwiązanie największej podziemnej armii z II wojny

Po wybuchu II wojny światowej, w poczuciu zagrożenia, powstało wiele organizacji konspiracyjnych. Dopiero Armia Krajowa połączyła wszystkie siły w jeden organizm. Jej niezwykła epopeja zakończyła się formalnie 19 stycznia 1945 roku rozkazem o rozwiązaniu formacji. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Leopold Okulicki Polskie Państwo Podziemne Powstanie Warszawskie Władysław Sikorski

Akcja "Burza" na Wołyniu

15 stycznia 1944 roku 27. Wołyńska Dywizja Piechoty rozpoczęła akcję "Burza" na Wołyniu. Akcja była pomyślana jako otwarta walka z Niemcami w momencie, gdy następował odwrót sił hitlerowskich. Rozpoczynała się na hasło radiowe bądź też na rozkaz terytorialnych dowódców Armii Krajowej, którzy uznali, że chwila dojrzała do podjęcia walki na tyłach cofającego się frontu niemieckiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Wołyń ZSRR

Mały sabotaż Szarych Szeregów wymagał wielkiej odwagi

– Na murach wypisywaliśmy kredą kotwicę, symbol Polski Walczącej oraz swastykę na szubienicy. Pojawiały się napisy: "Pawiak pomścimy", "Wawer", "Deutschland kaputt" – wspominał Ryszard Górecki, jeden z uczestników małego sabotażu na antenie Polskiego Radia w 1991 roku. – Później przeszliśmy już na wyższe formy działania. Kreda odpadła, a my malowaliśmy te napisy farbą.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Państwo Podziemne Szare Szeregi Aleksander Kamiński II wojna światowa