Polskie Radio
Section05

Artur Wolski

Korzenie dzisiejszego sportu. "Ten rodzaj zabawy zawsze istniał"

- W tych językach, którymi my się posługujemy w Europie, językach, które wyrosły z łaciny i greki, słowo "sport" było bardzo rzadko używane. W końcu XIX wieku we Lwowie sportowcy byli rozumiani jak łobuzy. Myśmy w XX wieku bardzo przyzwyczaili się do tego słowa, ale ono było bardzo długo nieobecne - powiedziała w audycji "Eureka" Dorota Folga-Januszewska.
Zobacz więcej na temat:  olimpiada igrzyska olimpijskie

POLSKIE RADIO 24 Śmiertelna choroba serca. Kardiolog apeluje

- Jeżeli mają państwo objawy niewydolności serca, takie jak zła tolerancja wysiłku, obrzęki kończyn dolnych, skrócony oddech - należy się diagnozować - apeluje w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Pawlak z Kliniki Kardiologii PIM MSWiA. Z kolei Renata Nazarko z Instytutu MSWIA w Warszawie, zachęca do korzystania z platformy kardiolinia.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie medycyna społeczeństwo kardiologia serce niewydolność serca lekarz zawał serca POLSKA choroba

Nowy lek szansą dla chorych na ataksję Friedreicha

Ataksja Friedreicha (FA) to choroba neurodegeneracyjna o podłożu genetycznym, prowadząca do postępującej utraty sprawności fizycznej i przedwczesnej śmierci. Pacjenci dożywają, jak wynika z badań, do 37. roku życia. Do niedawna nie istniała żadna terapia dla chorych na FA. Sytuacja jednak zmieniła się w tym roku, gdy pojawił się pierwszy lek spowalniający rozwój choroby z rozległymi objawami neurologicznymi.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna genetyka neurologia

Używki a zdrowie młodzieży. "Obraz jest dość przerażający"

- Wśród dzieci i młodzieży od pewnego wieku odnotowuje się znaczący, regularny wzrost liczby używających - zaznacza prof. dr hab. Maciej Rudnicki, rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie. Tamtejszy Instytut Zdrowia opublikował raport dotyczący wpływu używek na zdrowie dorastającej młodzieży. Wynika z nich, że alkohol, nikotyna czy legalnie dostępne substancje psychoaktywne są powszechnym problemem wśród młodych.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dzieci młodzież nastolatki papierosy alkohol

Bezpieczeństwo nad wodą. Dzieci i młodzież uczą się reagować na zagrożenie. Jak?

W te wakacje najmłodsi mogą brać udział w akcjach związanych z bezpieczeństwem nad wodą. - Stajemy na wysokości zadania, aby uczyć, jak skutecznie wezwać pomoc, zachować zimną krew, oswoić się z zasadami reanimacji i żeby nie stracić głowy w sytuacji zagrożenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Puszkarski z Muzeum Sportu i Turystyki. O czym należy pamiętać nad jeziorem, rzeką czy morzem?
Zobacz więcej na temat:  WOPR Muzeum Sportu i Turystyki Michał Puszkarski Krzysztof Jaworski policja polska Oliwier Łempicki Aleksandra Wasiak Agnieszka Pawlak bezpieczeństwo nad wodą

Bezpieczeństwo nad wodą

Trzy podmioty są autorami programu informacyjno-edukacyjnego skierowanego głównie do młodego odbiorcy. Jak pokazują badania najskuteczniejszym "policjantem" przestrzegania zasad bezpiecznego wypoczynku nad woda są dzieci. I dlatego Muzeum Sportu i Turystyki (MSiT), wspólnie z Legionowskim Wodnym Pogotowiem Ratunkowym (LWOPR) i Komendą Stołeczna Policji Rzecznej (KSP) przez całe lato prowadzą szkolenia edukacyjne dla najmłodszych.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo nad wodą Michał Puszkarski Krzysztof Jaworski Aleksandra Wasiak Oliwier Łempicki Agnieszka Pawlak