Polskie Radio
Section05

Artur Wolski

Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży. Jak skutecznie zwalczyć problem?

Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazał, że nadwagę i otyłość odnotowano u 32 proc. polskich dzieci w wieku 7-9 lat. Plasuje to Polskę na 8. miejscu wśród badanych krajów europejskich. Konsekwencją opublikowanego dokumentu jest uznanie otyłości za chorobę. Wpisano ją na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób.
Zobacz więcej na temat:  otyłość dzieci zdrowie medycyna szkoła edukacja żywność dieta społeczeństwo infografika

Deficyt aktywności fizycznej w szkołach. Dzieci potrzebują godziny ruchu dziennie

Światowa Organizacja Zdrowia WHO rekomenduje co najmniej 60 minut aktywności fizycznej w szkołach, i to każdego dnia. Wyniki badań wskazują jednak, że około 80 proc. uczniów szkół podstawowych nie wypełnia tych zaleceń. Dlaczego i jak to zmienić?
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła szkoła podstawowa dzieci aktywność fizyczna ćwiczenia Janusz Dobosz Ernest Kuchar Mateusz Banaszkiewicz Agnieszka Bemowska Tomasz Mróz

Aktywność fizyczna w szkołach. Co trzeba zmienić?

Światowa Organizacja Zdrowia WHO rekomenduje co najmniej 60 minut aktywności fizycznej w szkołach i to każdego dnia. Wyniki badań przeprowadzone w wyniku programu Aktywne Szkoły Multi Sport wynika, że 20 proc. uczniów szkół podstawowych nie korzysta z zajęć wychowania fizycznego, a wśród nich 22 proc. ma zwolnienia z tego przedmiotu na prośbę rodziców. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła szkoła podstawowa dzieci aktywność fizyczna ćwiczenia

Diagnostyka urologiczna mężczyzn. Doktor Roman Sosnowski: wcześnie wykryty rak prostaty jest trwale wyleczalny

- Ukończenie 50 lat to wiek, w którym zapraszamy mężczyzn do spotkania z urologiem. Są sytuacje, gdy jest to wskazane częściej, sytuacja gdy w rodzinie występują nowotwory. Spotykamy się, by rozpocząć ścieżkę, którą my, jako urolodzy, będziemy kontynuować przez wiele lat - mówił w Polskim Radiu 24 urolog, dr hab. n. med. Roman Sosnowski.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie rak prostaty

Co w radiu jest największą sztuką? Red. Eliza Bojarska o sile radiowego przekazu

Redaktor Eliza Bojarska to popularyzatorka historii, nauczycielka wielu pokoleń dziennikarzy, mistrzyni w wymyślaniu trafnych tytułów audycji. Dziś jest na emeryturze, ale zawsze z włączoną radiową Jedynką. Dlaczego wybrała pracę w radiu i jak dbała o siłę przekazu? 
Zobacz więcej na temat:  Eliza Bojarska Paweł Golik Aleksandra Ziembińska-Buczyńska Polskie Radio dźwięki wspomnienie dziennikarstwo dziennikarze

Prof. Magdalena Środa: mój świat dzieciństwa obracał się wokół nauki

W audycji "Po drugiej stronie lustra" prof. Magdalena Środa opowiada m.in. o swoim bezkompromisowym stosunku do wartości, o modelu wychowania, jaki odebrała w domu, gdzie królowała dysputa socjologiczna rodziców. - Mój świat dzieciństwa stworzony przez ojca, a i również przez mamę, bo była socjolożką, obracał się wokół nauki - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Środa socjologia wspomnienie filozofia etyka kobieta feminizm