Polskie Radio
Section05

Bolesław Prus

Powstanie styczniowe w literaturze i dziejach polskich pisarzy

Styczeń jest miesiącem rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W tym roku mija 160 lat od największego i najdłuższej trwającego polskiego zrywu wyzwoleńczego. Dzieje powstania zostały zawarte w utworach wielu pisarzy; niektórzy z nich poza twórczością zaangażowali się wówczas w walkę wyzwoleńczą.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha literatura literatura polska Powstanie Styczniowe Eliza Orzeszkowa 160. rocznica powstania styczniowego

"Ignacy Rzecki. Ostatni Romantyk". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko "Ignacy Rzecki. Ostatni Romantyk" skupia się na wątkach opowiadających o losie, przemyśleniach, zdarzeniach i tęsknotach starego subiekta. Kładzie nacisk na przyjaźń i oddanie, jakim Rzecki bezgranicznie obdarzył Wokulskiego. Spektakl wyreżyserowała Aleksandra Głogowska, w obsadzie m.in.: Wiesław Komasa, Marcin Bosak i Andrzej Mastalerz. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Marcin Bosak Wiesław Komasa Kazimierz Kaczor Andrzej Mastalerz Krystyna Czubówna Teatr Polskiego Radia

"Ignacy Rzecki. Ostatni Romantyk". Słuchowisko Bolesława Prusa w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej

Mija 175 lat od narodzin Bolesława Prusa, 110 lat od jego śmierci i 135 lat od publikacji w odcinkach powieści "Lalka”. Powieść drukowana była w "Kurierze Codziennym”, a trzy lata później, w 1890 roku ukazała się w Przedsiębiorstwie Wydawniczym i Księgarskim Gebethner i Wolff. Było to pierwsze wydanie powieści, która na zawsze zapisała się w historii kultury polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Aleksandra Głogowska Wiesław Komasa Marcin Bosak Kazimierz Kaczor Krystyna Czubówna

Bolesław Prus jako powstaniec styczniowy. "Chciał się odciąć od tego"

- Bardzo długo nie wracał do wspomnień o swoim udziale w powstaniu 1863 roku. To było dla niego przeżycie traumatyczne – podkreślała w Polskim Radiu prof. Ewa Paczoska, opowiadając o wczesnej biografii Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  literatura Powstanie Styczniowe HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego

"Opowieść o ludziach, którzy nie mogą się porozumieć". "Lalka" Bolesława Prusa

– Prus sądził, że nasze serca należy krzepić inaczej, niż robił to Sienkiewicz. Dlatego napisał powieść, która może i dziś irytować czytelnika i z którą ów czytelnik będzie miał pewien kłopot – mówił prof. Józef Bachórz o najsłynniejszym dziele Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  literatura Warszawa społeczeństwo HISTORIA

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Z romantyczną dominantą

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbywa się Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki lalka Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk

Opolskie Konfrontacje Teatralne. Klasyka w najciekawszych interpretacjach

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych będzie rozstrzygnięty Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu obejrzymy sześć spektakli z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Ignacy Gogolewski Jerzy Trela konkurs spektakl aktorzy aktor aktorstwo reżyser Dziady Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Opole lalka Martyna Podolska

Nowość na kanale "Radiobook": "Kamizelka" Bolesława Prusa

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" ponownie sięgamy po prozę żyjącego w II połowie XIX i na początku XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Aleksandra Głowackiego, lepiej znanego pod swoim dziennikarskim i literackim pseudonimem Bolesław Prus, uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy epoki pozytywizmu. Tym razem Prus objawia się nam jako wybitny nowelista.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki literatura Audiobook KULTURA W POLSKIM RADIU