Polskie Radio
Section05

Europa

Przechorowanie COVID-19 nie zapewnia długotrwałej odporności. Wyniki badania ozdrowieńców

Przebycie zakażenia SARS-CoV-2 nie gwarantuje późniejszej ochrony przed ponowną infekcją. Reakcja immunologiczna po sześciu miesiącach od zakażenia jest widoczna u większości osób, ale może się między nimi różnić, lepszą ochronę daje szczepionka - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT COVID-19 koronawirus Wielka Brytania medycyna NAUKA

Pełnomocnik b. więźnia Auschwitz o orzeczeniu TSUE

- Sprawa trafiła do TSUE i nagle pojawiło się poparcie Komisji Europejskiej, pani Very Jourovej, która to Komisja wyraziła stosunek akceptujący argumentację prawników - polskich prawników - reprezentujących niemieckich wydawców - mówił w Polskim Radiu 24 mec. Lech Obara, pełnomocnik Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Luksemburg Trybunał Sprawiedliwości UE Auschwitz Niemcy sąd sądownictwo Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel

Hiszpania na dwóch kołach

Jak informuje dziennik El Pais, w ubiegłym roku sprzedaż rowerów w Hiszpanii wzrosła o 24 proc. W kraju zakupiono 1,5 miliona nowych bicykli, z czego aż 200 tysięcy to modele elektryczne – to dwa razy więcej, niż kupionych w salonach samochodów!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja kierowca kierowcy rower rower elektryczny Hiszpania ekologia COVID-19 koronawirus pandemia transport transport publiczny transport miejski miasto regiony ŚWIAT finanse

Pracownicy polskiej firmy nękani i dyskryminowani w Holandii. Europosłowie: to szpiegostwo gospodarcze

Polska firma delegująca pracowników skarży się na dyskryminację w Holandii i prosi Parlament Europejski o interwencję. Na posiedzeniu komisji petycji Europarlamentu odbyło się wysłuchanie w sprawie skargi złożonej przez firmę Contrain. Podkreśla ona, że holenderskie agencje pracy tymczasowej roszczą sobie prawo do kontrolowania agencji zagranicznych. - To szpiegostwo gospodarcze - komentują europosłowie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska Holandia firma dyskryminacja Beata Płomecka

Wybory do Bundestagu. Niemieckie media: Rosja próbuje ingerować poprzez dezinformację i cyberataki

"Niemieckie agencje bezpieczeństwa z niepokojem obserwują, jak Rosja próbuje ingerować przed wyborami parlamentarnymi w RFN za pomocą dezinformacji i cyberataków. Od miesięcy hakerzy dokonują ataków phishingowych na prywatne konta posłów Bundestagu i parlamentów krajów związkowych" - pisze dziennik "Tagesspiegel".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja cyberatak cyberprzestępczość dezinformacja Bundestag

Napaść seksualna, rasizm i pieśń na cześć Hitlera. Kolejni niemieccy żołnierze wycofani z Litwy

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer zapowiedziała, że wycofa cały pluton w związku z domniemanymi wykroczeniami żołnierzy Bundeswehry na Litwie - informuje tygodnik "Spiegel". Żołnierze są oskarżeni m.in. o napaść na tle seksualnym i znieważanie na tle rasistowskim. W trakcie przesłuchań wyszło też na jaw, że 20 kwietnia (dzień urodzin Hitlera) żołnierze "odśpiewali pieśń urodzinową Adolfowi Hitlerowi".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Niemcy wojsko Adolf Hitler rasizm napad NATO molestowanie seksualne

"Opresyjna postawa", "brak szacunku" dla Moskwy. Chińskie media reżimowe o spotkaniu Biden-Putin

"USA i Rosja chcą powstrzymać pogarszanie się dwustronnych relacji, które są najgorsze od końca zimnej wojny. Przy tej wzajemnej wrogości sam fakt, że szczyt w Genewie przebiegł gładko, może być uznany za sukces" – ocenia chiński dziennik "Global Times".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szwajcaria Genewa polityka USA Stany Zjednoczone prezydent Joe Biden Rosja Władimir Putin Chiny KOMENTARZ media

"Rosja ma kompleks niższości". Wojciech Lorenz o szczycie Biden-Putin

- Rosja ma kompleks niższości po rozpadzie Związku Radzieckiego. Tutaj jeszcze prezydent Obama w 2014 roku, po aneksji Krymu, dopiekł Rosji, mówiąc, że to jest mocarstwo regionalne. I taka w zasadzie była i jest percepcja Stanów Zjednoczonych - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Lorenz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Ameryka USA Stany Zjednoczone Władimir Putin Joe Biden Antoni Opaliński Genewa

Spotkanie prezydentów USA i Rosji. Jarosław Guzy: nawiązano ograniczony dialog

- Panowie spotkali się i porozmawiali po raz pierwszy. Te kontakty na najwyższym szczeblu były zamrożone. Skrócone spotkanie może powiedzieć nam, że nawiązano ograniczony dialog. Nie była to dyskusja, a prezentacja stanowisk - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy. Gościem audycji "Spojrzenie na Wschód" była także prof. Agnieszka Legucka.
Zobacz więcej na temat:  polityka zagraniczna USA Joe Biden Władimir Putin USA Rosja dyplomacja Genewa ŚWIAT Polskie Radio 24

Szczyt Biden-Putin. Cywiński: Rosja chce, żeby USA odczepiły się od jej polityki

- Rosja chciałaby - i to jest to jedyne, główne oczekiwanie ze strony Moskwy - aby Stany Zjednoczone po prostu odczepiły się od jej polityki i od walki o odzyskanie dawnych wspływów w regionie. I to jest właściwie wszystko - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński, publicysta tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl, wieloletni korespondent polskich mediów w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Rosja Ameryka USA Stany Zjednoczone Genewa Joe Biden Władimir Putin

KE zatwierdziła kolejny Fundusz Odbudowy - dotyczy Hiszpanii

Hiszpania kolejnym krajem z zatwierdzonym planem na wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy po pandemii. Plan przygotowany przez władze w Madrycie, w wysokości 69,5 mld euro, zatwierdziła Komisja Europejska. Kilka godzin wcześniej jako pierwsza w Unii akceptację swojego planu uzyskała Portugalia. Władze w Lizbonie mogą liczyć na 16,5 mld euro.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania Unia Europejska Komisja Europejska fundusze unijne Beata Płomecka ŚWIAT