Polskie Radio
Section05

FILM

"Pan Wołodyjowski" – ważny film w burzliwych czasach

55 lat temu, 28 marca 1969 roku, w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie miała miejsce uroczysta premiera filmu "Pan Wołodyjowski" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Przy realizacji tak ważnego dla Polaków obrazu, realizatorzy natrafili na liczne trudności właściwe dla burzliwego roku 1968. 
Zobacz więcej na temat:  film polski literatura polska Trylogia premiera Henryk Sienkiewicz Tadeusz Łomnicki Jerzy Hoffman HISTORIA

ANALIZA Ofensywa sztucznej inteligencji w kinach. Będzie strajk?

Lider branży sztucznej inteligencji OpenAI chce większego wykorzystania tworzonych przez siebie narzędzi w branży filmowej. Mimo kontrowersji i wątpliwości co do sposobu pozyskiwania materiałów źródłowych dla modelu Sora, który automatycznie generuje wysokiej jakości wideo, firma namawia twórców do współpracy. Artyści po ubiegłorocznych protestach przeciwko AI nie wykluczają jednak kolejnych.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA technika technologia sztuczna inteligencja społeczeństwo NAUKA Przemysław Goławski media ŚWIAT kino Hollywood GOSPODARKA infrastruktura

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. 
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel

W roli głównej Sandra Hüller. "Reprezentuje rzadko dziś spotykany typ aktorstwa"

- Dziś o tym, jaką niesamowitą wartość dodaną może wnieść odpowiednio dobrana do roli aktorka, na przykładzie dwóch nietuzinkowych filmów, o których było, jest i pewnie jeszcze będzie głośno. Mowa o Sandrze Hüller, którą możemy oglądać teraz w kinie w "Anatomii upadku" i "Strefie interesów" - mówił Piotr Gociek w filmowej odsłonie audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Piotr Gociek Adriana Prodeus KULTURA Jonathan Glazer Dwójka kino Sandra Huller Oscary 2024

Nowe filmy Agnieszki Grochowskiej: w jakich rolach zobaczymy nagrodzoną gwiazdę "Kosa"?

Można powiedzieć, że miniony rok Agnieszka Grochowska zakończyła z przytupem, zdobywając Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą dzięki kreacji w znakomitym "Kosie" Pawła Maślony. Ale to oczywiście nie oznacza, że spoczęła na laurach. W tym roku jest już zapowiadana premiera dwóch filmów z jej udziałem premierę, choć jeszcze nie wiadomo, który wejdzie na ekrany pierwszy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Agnieszka Grochowska premiera Polska Nagroda Filmowa Orzeł aktorstwo dopalacze Jacek Braciak Trójka Ryszard Jaźwiński

Lena Góra w "Trójce" o nowym serialu, w którym gra: nie mogę nawet ujawnić płci "osoby reżyserskiej"

Jest córką malarza Sławomira Góry i Eli "Malwiny" Góry, ważnej postaci trójmiejskiej sceny alternatywnej, a zarazem wokalistki kultowego zespołu Pancerne Rowery. I właśnie za rolę swojej matki, a raczej postaci nią inspirowanej, w filmie "Imago" dostała nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nominację do Orła w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa". W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim opowiadała o początku roku 2024 oraz produkcjach, w których ją zobaczymy.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA Lena Góra Polskie Nagrody Filmowe Orły Hollywood Filip Pławiak Piotr Fronczewski Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Co filmy o Bondzie mówią o czasach, w których powstały?

Ekranowe przygody Agenta 007 mówią wiele o aktualnych w danym czasie lękach ludzkości i trendach kulturowych. W ekranizacjach można znaleźć zarówno zimnowojenny strach przed atomową zagładą, jak i gonitwę za... sukcesem "Gwiezdnych wojen". W chwili, gdy świat obiegają plotki o nowym odtwórcy roli Jamesa Bonda, warto rzucić okiem na tło historyczne tego cyklu filmowego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA James Bond szpieg KULTURA kino zimna wojna

"Aktorem zostałem wskutek prowokacji". Posłuchaj archiwalnych nagrań Krzysztofa Kowalewskiego

Niewiele brakowało, by nie stał się jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, odtwórcą słynnych ról w "Nie ma róży bez ognia" i "Brunecie wieczorową porą" oraz tytułowym bohaterem kultowej radiowej audycji "Kocham Pana, Panie Sułku". Na szczęście pewnego dnia ktoś tak zdenerwował młodego Krzysztofa Kowalewskiego, że ten postanowił: "będę aktorem!".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kowalewski Marta Lipińska Polskie Radio TEATR KULTURA Teatr Polskiego Radia wspomnienie aktorzy aktor aktorstwo Janusz Kukuła Wiktor Zborowski Andrzej Zieliński

"Prawda czasu i prawda ekranu" – nowy podcast Polskiego Radia

Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w "Bravehearcie", nosił kilt? Ile bzdur zdołał upchnąć Ridley Scott w "Napoleonie"? Jak dużo jest prawdy historycznej w filmach, których akcja rozgrywa się w przeszłości? Na te pytania spróbuje znaleźć odpowiedź Bartłomiej Makowski w nowym podcaście Polskiego Radia "Prawda czasu i prawda ekranu".
Zobacz więcej na temat:  kino serial HISTORIA W POLSKIM RADIU Bartłomiej Makowski

Festiwal Animocje - filmowa uczta z niezwykłych składników

- Przez 13 lat trwania festiwalu Animocje wiele się zmieniło. Od początku, od 2011 roku, miałam cel, by pokazać, że animacje to nie są tylko filmy dla dzieci - mówi Weronika Płaczek, dyrektorka wydarzenia, którego hasło główne w tym roku brzmi: "Taste", czyli smak. Patronem Animocji jest Czwórka. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Animocje festiwal filmowy animacja film animowany rozrywka Weronika Płaczek

Sebastian Fabijański: aktor powinien żerować na ryzyku

- Nie uważam, że aktorstwo jest zawodem bezpiecznym, że aktorstwo jest zawodem do powielania schematów czy zawodem, który można zawrzeć w tabelce Excela. To są zupełnie tajemnicze, fascynujące procesy, które zachodzą w trakcie robienia różnych rzeczy. Ryzyko, wystawianie siebie na próbę, często na pożarcie, jest - moim zdaniem - najbardziej fascynujące - powiedział Sebastian Fabijański w rozmowie z Martyną Podolską.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska TEATR rap KULTURA Sebastian Fabijański