Polskie Radio
Section05

Francja

Nominacja do Oscara, światowy sukces. Aleksander Tansman i jego barwne życie

- Mój przyjazd w 1919 do Paryża był raczej awanturą. Znalazłem się bez środków materialnych, na szczęście wkrótce poznałem Ravela - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Aleksander Tansman. 15 listopada 2023 roku mija 38 lat od śmierci tego wybitnego polskiego kompozytora, który mimo skomplikowanych losów stał się jednym z najbardziej znanych muzyków swoich czasów.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Łódź Aleksander Tansman Fryderyk Chopin Karol Szymanowski

Anna Bretońska - księżna Bretanii, dwukrotna królowa Francji

- Anna Bretońska jest dla współczesnych Bretończyków postacią emblematyczną, symbolem ich tożsamości. Za jej czasów, w konsekwencji jej dziedzictwa, Bretania została ostatecznie przyłączona do Królestwa Francji, choć sama Anna robiła bardzo wiele, żeby odrębność Bretanii od Francji utrzymać - powiedział w audycji "Eureka" prof. Jerzy Pysiak, historyk, mediewista z UW.
Zobacz więcej na temat:  Bretania średniowiecze Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

"Chopin, Chopin!" - inna twarz genialnego kompozytora w polskiej superprodukcji

Trwają zdjęcia do dramatu "Chopin, Chopin!" w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Wysoki budżet, międzynarodowa obsada, nowe spojrzenie na życie muzycznego geniusza: będzie hit?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM kinematografia Fryderyk Chopin Paryż George Sand Eryk Kulm Michał Kwieciński Maja Ostaszewska Karolina Gruszka dominika ostałowska Ferenc Liszt Ryszard Jaźwiński Bartosz Janiszewski Trójka

"Należy ich chwalić i im pochlebiać". Obcokrajowcy o dawnej Polsce i Polakach

Z pewnej XVII-wiecznej książki o charakterze przewodnikowym, opisującej m.in. "rozkosze Francji, Hiszpanii i Polski", możemy się dowiedzieć, jak podróżnicy sprzed wieków widzieli nasz kraj i jego mieszkańców. W tego typu historycznych źródłach na temat Polski znaleźć można całą skalę emocji: zachwyt i niechęć, uznanie i rozczarowanie.  
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie Rzeczpospolita podróże turystyka

"Szczycił się, że jest polskiego pochodzenia". Guillaume Apollinaire i jego wyzwolona poezja

– W jednym z listów Apollinaire pisał, że było trzech wielkich Polaków w literaturze: "Stanisław Przybyszewski, Joseph Conrad i ja" – opowiadała w Polskim Radiu w 2012 roku Julia Hartwig. Guillaume Apollinaire, a właściwie Wilhelm Apolinary Kostrowicki, znakomity francuskojęzyczny poeta zmarł 106 lat temu, 9 listopada 1918 roku w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA poezja awangarda literatura malarstwo Julia Hartwig

Operacja Torch. Lądowanie aliantów w Afryce Północnej

8 listopada 1942 roku setki amerykańskich i brytyjskich barek desantowych przybiło do brzegów Algierii i Maroka kontrolowanych przez kolaboracyjny francuski rząd Vichy. Po kilku dniach francuskie posiadłości w północnej części Czarnego Lądu były opanowane. Do sukcesu sprzymierzonych przyczyniła się w znacznym stopniu operująca tu polska sieć wywiadowcza.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Afryka Północna Algieria Maroko Casablanka