Polskie Radio
Section05

Francja

Claude Lévi-Strauss urodził się 116 lat temu. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss antropologia HISTORIA Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA NAUKA KULTURA literatura Indianie

"Le Monde": francusko-brytyjskie rozmowy o wysłaniu personelu wojskowego na Ukrainę

Francja i Wielka Brytania wznowiły rozmowy na temat wysłania personelu wojskowego i zachodnich żołnierzy na Ukrainę - informuje francuski dziennik „Le Monde”. Propozycja Pałacu Elizejskiego sprzed kilku miesięcy wróciła na stół po niedawnych wyborach prezydenckich w USA. Chodzi o techniczne wsparcie i gwarancje bezpieczeństwa przez obecność zachodnich żołnierzy na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Wielka Brytania NATO

Żyd zakochany w języku morderców. Życie, śmierć, poezja i milczenie Paula Celana

– Paul Celan stracił całą rodzinę podczas Holokaustu, ale jemu się udało przeżyć. I został mu język niemiecki, język morderców jego rodziny. Nie był w stanie i nie chciał się wyzwolić z tego języka – mówił w Polskim Radiu Zbigniew Herbert o twórcy, którego uważał "za jednego z największych poetów XX wieku".
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Paul Celan literatura poezja Rumunia Niemcy Czerniowce Żydzi HISTORIA Ryszard Krynicki Zbigniew Herbert ZSRR nazizm hitlerowskie obozy koncentracyjne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Europa chórem z Waszyngtonem? Ataki w głębi Rosji "opcją na stole"

Kraje Europy popierają decyzję Joe Bidena o zezwoleniu Ukraińcom na użycie amerykańskich rakiet ATACMS do atakowania celów w głębi Rosji, choć odnoszą się do niej ostrożnie. Dobrze decyzję władz USA przyjęła szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock, a francuski minister spraw zagranicznych stwierdził, że taka opcja jest ciągle na stole. Także szef litewskiego MSZ cieszy się z decyzji USA, choć - jak sam przyznaje - "szampana jeszcze nie otwiera".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ameryka wojna 2024 Ukraina Niemcy Litwa