Polskie Radio
Section05

Henryk Szrubarz

"Schizofrenia to nie koniec świata"

W ostatnich dniach do sieci trafił spot "Życie bez nawrotów". Aktorzy – Anna Cieślak i Wojciech Brzeziński – przekonują w krótkim filmie, że schizofrenia nie oznacza rezygnacji z życiowych planów i normalnego życia. – Ten spot ma pokazać, że pomimo choroby można żyć tak, jak inni – mówił w Rozmowach o Zdrowiu dr n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra z Centrum Terapii „Dialog”.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie schizofrenia choroba Anna Cieślak

Co jeść żeby nie chorować

– Zjadamy ok. 210 ton różnych posiłków w ciągu całego swojego życia. Jeżeli nasz pokarm składa się z  konserwantów, barwników i dodatków do żywności, organizm musi to przepracować i nie jest później  do końca zdrowy – mówiła w audycji Rozmowy o Zdrowiu prof. Bożena Kropka. Jak więc odżywiać się, żeby nie chorować – doradzała dietetyk, promotor zdrowia, autorka książki "Co mi dolega? Poradnik skutecznego leczenia dietą".
Zobacz więcej na temat:  nowotwory zdrowie zdrowie i dieta dieta

"Polityka FB to próba tworzenia nowego człowieka"

Prawicowe środowiska zapowiedziały na sobotę demonstrację przed siedzibą warszawskiego oddziału Facebooka. To protest przeciwko kasowaniu profili polskich organizacji narodowych i niepodległościowych. – Zapędy cenzorskie Facebooka dotyczą tylko jednej strony debaty publicznej – mówi w audycji "W samo południe" Eryk Mistewicz – prezes Instytutu Nowych Mediów.
Zobacz więcej na temat:  Eryk Mistewicz Facebook media społecznościowe POLSKA

"Deklaracja polsko-ukraińska to dowód dojrzałości"

- Przyjęcie tej deklaracji to dobry krok, szczególnie dzisiaj, kiedy relacje polsko-ukraińskie trochę osłabły. Polska dawno nie miała tak dobrej opinii na Ukrainie. W Polsce jest trochę inaczej, ale mimo wszystko trzeba tę koniunkturę wykorzystać – mówił na antenie Jedynki Paweł Kowal, ekspert Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Kowal POLSKA stosunki polsko-ukraińskie Sygnały Dnia Ukraina

Białaczka szpikowa – z choroby agresywnej do przewlekłej

Kilkanaście lat temu pacjenci chorzy na białaczkę szpikową umierali w przeciągu 3-4 lat. Dziś średni czas przeżycia chorych nie odbiega od populacji zdrowej. O tym, jak ta agresywna choroba stała się chorobą przewlekłą, dzięki czemu pacjenci żyją dłużej, mówił w Rozmowach o Zdrowiu prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  choroba medycyna nowotwory Polskie Radio 24 warzywa zdrowie