Polskie Radio
Section05
Holokaust

Ludwik Landau - kronikarz czasów okupacji

- W potocznej opinii osób zainteresowanych historią lat wojny Ludwik Landau jest przede wszystkim autorem "Kroniki lat wojny i okupacji". Kroniki rozpoczętej 30 października 1939 roku i doprowadzonej niemal do przednia ujęcia go przez Niemców 29 lutego 1944 roku - mówił na antenie Polskiego Radia dr Janusz Osica. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ludwik Landau ekonomia II Rzeczpospolita okupacja niemiecka II wojna światowa Holokaust Warszawa getto warszawskie Główny Urząd Statystyczny

Żydzi z getta w Łodzi trafili do piekła Auschwitz

Łódzkie getto było jedynym na ziemiach polskich, które funkcjonowało prawie do końca niemieckiej okupacji. Mieszkający na jego terenie Żydzi byli zmuszani do niewolniczej pracy w fabrykach. Większość z nich nie doczekała końca II wojny światowej - zginęli w komorach gazowych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Auschwitz i Kulmhof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi nazizm Holokaust Auschwitz II wojna światowa III Rzesza Łódź HISTORIA

Na wystawie stałej Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki z zasobów Żydowskiego Instytutu Historycznego

Na wystawie stałej w budowanym obecnie pawilonie wystawienniczo- edukacyjnym na terenie Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki m.in. z zasobów Żydowskiego Instytutu Historycznego. Przedstawiciele Muzeum oraz Instytutu podpisali porozumienie w tej sprawie. Od lat badacze Instytutu zajmują się tematyką związaną między innymi z tym niemieckim nazistowskim obozem.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa historia Polski Żydzi

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Reportaż "Wszystkie moje ocalenia" [POSŁUCHAJ]

Ukraińska niania przekupiła strażników i wyprowadziła czteroletnią Renatkę z łódzkiego getta. Przyjęła następnie dziewczynkę pod swój dach. Na prośbę rodziców ochrzciła dziecko w Kościele katolickim i przyjęła je jako swoje. Swoją opiekunkę bohaterka reportażu, Renatka, nazywa drugą mamą.
Zobacz więcej na temat:  pr poleca Henryk Dedo Waldemar Kasperczak Holokaust II wojna światowa

Kontrowersje po Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. KE po uwagach Polski opublikowała nowy film

Po uwagach i protestach Polski Komisja Europejska usunęła film z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i opublikowała nowy. Jasno stwierdza on, że obozy zagłady były na terenie Polski, okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Wczorajszy film, z powodu braku tej precyzji, wywołał wiele kontrowersji. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Auschwitz Niemcy Ursula von der Leyen Europa Komisja Europejska Holokaust II wojna światowa okupacja niemiecka pamięć Beata Płomecka Unia Europejska Radosław Sikorski dyplomacja