Polskie Radio
Section05

Holokaust

Żądają dymisji Barbary Nowackiej. MEN wydaje komunikat

Barbara Nowacka przejęzyczyła się podczas wykładu na międzynarodowej konferencji poświęconej Auschwitz. Ministra powiedziała o "polskich nazistach", choć wypowiedź miała brzmieć: "Na terenie okupowanej przez Niemcy Polski naziści zbudowali obozy" - sprostowało MEN. Politycy PiS nie przyjęli tego wyjaśnienia i domagają się dymisji szefowej resortu edukacji. "Za oczywiste przejęzyczenie przepraszam" - napisała ministra.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Barbara Nowacka Ministerstwo Edukacji Narodowej Rafał Bochenek Mateusz Morawiecki PiS Auschwitz nazizm

Holocaust i rzeź Ormian. XX wiek dał techniczne możliwości popełniania masowych zbrodni

- Nasze intelektualne możliwości przetwarzania informacji o przemocy i współczucia dla innych są ograniczone, dlatego tak wielu ludziom trudno się zdobyć na współczucie dla bliźnich. Ale ja staram się myśleć o człowieku jako o dobrym bycie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Bartoś, etyk, filozof, były dominikanin.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka etyka ludobójstwo Auschwitz

Jan Sehn - łowca nazistów, którego zasługi nie są dostatecznie znane

- W kręgach historyków ta postać cieszy się już większą rozpoznawalnością niż jeszcze 10 lat temu. Przy okazji książek o Janie Sehnie pojawiło się nieco publikacji prasowych, a więc również szersze grono odbiorców miało okazję dowiedzieć się, kim był i czym się zasłużył. Jeszcze nie możemy mówić jednak o rozpoznawalności porównywalnej z tą, jaką cieszą się tzw. łowcy nazistów, m.in. Szymon Wiesenthal - mówił w Dwójce dr Filip Gańczak z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Jan Sehn Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Dwójka Kraków Zobacz także Auschwitz

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz [WIDEO]

27 stycznia obchodzimy 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W uroczystych obchodach na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego wziął udział m.in. król Karol III. Transmisję ceremonii można było oglądać na portalu PolskieRadio24.pl. - Wyjazd do Polski i uczestnictwo w upamiętnieniu były dla króla priorytetem - mówiła Polskiemu Radiu brytyjska posłanka Rosena Allin-Khan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Oświęcim król Karol III

"Shoah" Claude'a Lanzmanna - film mniej o faktach, a bardziej o pamięci o Holokauście

- Nie ma tam tak dużo faktów, nie ma skupienia na pisaniu tradycyjnej historii. Jest za to dużo myślenia o pamięci; tego, na czym pamiętanie polega - mówiła w Dwójce o słynnym dokumencie Claude'a Lanzmanna Anna Świtaj, badaczka Jewish Studies i historyczka sztuki. Do filmu "Shoah" z 1985 roku wróciliśmy z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kanty Zienko Dwójka Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu film dokumentalny KULTURA Zobacz także Anna Świtaj Claude Lanzmann

"Bądźcie uważni i czujni". Apel ocalałych w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz

Znaczenie pamięci o historii i ostrzeżenie przed antysemityzmem oraz ekstremizmem - to przesłanie, z jakim zwrócili się do gości uroczystości upamiętniającej 80-lecie wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, ocalali z Zagłady byli więźniowie Tova Friedman i Leon Weintraub. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa antysemityzm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Żydzi infografika

Wyzwalanie niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Irracjonalne "ewakuacje" więźniów

80 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz. Jednak proces jego likwidacji rozpoczął się już wcześniej. Skutkiem było jeszcze większe cierpienie więźniów, którzy wbrew wszelkiej logice byli "ewakuowani" do innych obozów.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Jakub Jamrozek Dwójka Piotr Kendziorek Zobacz także

Polskie Radio 24 Rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Nie wolno nam zapomnieć"

- Z jednej strony myślę o tych, którzy nie przeżyli, ale też o tych, których udało się wyzwolić. Oni byli w bardzo trudnej sytuacji. W wielu przypadkach część ich rodziny nie żyła, a domy były zniszczone - powiedziała w Polskim Radiu 24 historyk dr Agnieszka Witkowska-Krych. Podkreśliła również, że o tragedii Holokaustu nie wolno zapomnieć. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Elon Musk na zjeździe AfD. "Niebezpieczne zachowanie"

Elon Musk wystąpił podczas zjazdu AfD, gdzie stwierdził, że członkowie tej partii są "największą nadzieją Niemiec". Zdaniem prof. Piotra Majewskiego miliarder "daje znać, że jest gotowy popierać rewizjonistyczne podejście do historii". - Takie zachowania są bardzo niebezpieczne. Mogą posłużyć relatywizowaniu niemieckich zbrodni - powiedział historyk w radiowej Jedynce. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia ŚWIAT elon musk Auschwitz

Elon Musk na zjeździe AfD. Halicki: to powtórka z lat 30.

Elon Musk wystąpił podczas zjazdu AfD, gdzie stwierdził, że członkowie tej partii są "największą nadzieją Niemiec". - Jego wypowiedzi oraz hasła, które tam wybrzmiały - tuż przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu - są skandaliczne. Skojarzenia z latami 30. w Niemczech są oczywiste - podkreślił w radiowej Jedynce europoseł KO Andrzej Halicki.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia ŚWIAT Andrzej Halicki elon musk Auschwitz

Auschwitz. 80. rocznica wyzwolenia więźniów obozu śmierci

27 stycznia 1945 roku oswobodzonych zostało 7 tysięcy więźniów największej niemieckiej fabryki śmierci, w tym ponad 300 dzieci. Kierownictwu obozu Auschwitz nie udało się zatrzeć wszystkich śladów ludobójstwa. Spośród 1,3 miliona uwięzionych (głównie Żydów, Polaków, Romów i Sinti) śmierć poniosło 1,1 miliona Żydów.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Niemcy III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne