Polskie Radio
Section05

II Rzeczpospolita

Kajetan Dzierżykraj-Morawski - służyć ojczyźnie na każdym stanowisku

Potomek arystokratycznego, wielkopolskiego rodu, od momentu odzyskania niepodległości związany  z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, gdzie do przewrotu majowego pełnił wiele ważnych funkcji. Po 1926 r urlopowany ze służby dyplomatycznej, powrócił do polityki w 1936 r - tym razem do Ministerstwa Skarbu.
Zobacz więcej na temat:  Kajetan Dzierżykraj-Morawski niepodległość Rafał Habielski Katarzyna Kobylecka HISTORIA historia Polski

Projekty modernizacyjne wschodnich Kresów II RP

Odbudowa Rzeczpospolitej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości to czas realizacji marzeń. Kresy to wbrew nazwie aż połowa odrodzonej w 1918 roku Rzeczypospolitej. Zniszczony pierwszą wojną światową i wojną polsko-bolszewicką kraj rozpoczyna wielką odbudowę. Także Kresów. O wielkim projekcie odbudowy opowiadały w Polskim Radiu 24 Agnieszka Rybak i  Anna Smółka, autorki książki "Wieża Eiffla nad Piną".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kresy odzyskanie niepodległości

Historia na Dziś. Jak kształtowały się granice II RP?

- Kształt Polski nie był ustalony. Właściwie żadna granica, na północy, południu, wschodzie czy zachodzie, nie istniała - powiedział w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk w Polskim Radiu 24 mówił m.in. o terytorialnym kształtowaniu się II Rzeczpospolitej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II RP I wojna światowa 11 listopada Święto Niepodległości

Czy gospodarkę II RP można porównać do dzisiejszej?

W II RP wiele inicjatyw gospodarczych podejmowało polskie państwo. Czy okres międzywojenny można w tym zakresie porównać do dzisiejszej Polski? W Debacie Społeczno-Gospodarczej na ten temat dyskutowali: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Uniwersytet Warszawski), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza) i Adam Ruciński (spółka BTFG).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski

7x24. Jakie były stosunki polsko-ukraińskie w czasach II RP?

W audycji "7x24" historycy dyskutowali o stosunkach polsko-ukraińskich i sporze wokół Lwowa w okresie II Rzeczpospolitej. Gośćmi w studiu byli: prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), prof. Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Piotr Dmitrowicz (historyk), Robert Czyżewski (Fundacja Wolność i Demokracja).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina stosunki polsko-ukraińskie HISTORIA historia Polski II RP Dwudziestolecie międzywojenne Janusz Odziemkowski Piotr Dmitrowicz Katarzyna Gójska

W Gruncie Rzeczy. O Stanisławie Cat-Mackiewiczu

- To, że Stanisław Cat-Mackiewicz był monarchistą, a zarazem wielbicielem Józefa Piłsudskiego, nie wyklucza się. On liczył na to, że marszałek ustanowi monarchię w Polsce - mówił w audycji W Gruncie Rzeczy Jan Sadkiewicz, historyk z wydawnictwa "Universitas", które m.in. wydaje pisma Cat-Mackiewicza, publicysty, red. naczelnego wydawanego w międzywojniu wileńskiego "Słowa". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Cat-Mackiewicz konserwatyzm Józef Piłsudski

Bunt Żeligowskiego. Sukces czy porażka Józefa Piłsudskiego?

- Lucjan Żeligowski był bliskim przyjacielem Józefa Piłsudskiego. Nie oszukujmy się, to był oczywiście fortel. To nie było tak, że Żeligowski samowolnie przeprowadził akcję - mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot, odnosząc się do operacji, która sprawiła, że Wilno i jego okolice znalazły się w granicach II Rzeczpospolitej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wilno Lucjan Żeligowski Litwa