Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Niemcy: raport ws. reparacji. "Tak" dla Grecji, "nie" dla Polski

Jak wynika z ekspertyzy, którą przygotował zespół ekspertów niemieckiego parlamentu, Grecja ma prawo dochodzić od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej, natomiast Polska - już nie. - Niemcy próbują wbić klin między Polskę i Grecję, chcą rozbić naszą solidarność - ocenił Arkadiusz Mularczyk (PiS).
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne ŚWIAT Grecja Niemcy POLSKA III Rzesza Europa

Niemcy: raport ws. reparacji. "Tak" dla Grecji, "nie" dla Polski

Jak wynika z ekspertyzy, którą przygotował zespół ekspertów niemieckiego parlamentu, Grecja ma prawo dochodzić od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej, natomiast Polska - już nie. - Niemcy próbują wbić klin między Polskę i Grecję, chcą rozbić naszą solidarność - ocenił Arkadiusz Mularczyk (PiS).
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne ŚWIAT Grecja Niemcy POLSKA III Rzesza Europa

Jarosław Sellin: nazywanie Westerplatte Disneylandem jest niegodne

- To ma być Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Oczywiste jest, jaka będzie to opowieść, używanie sformułowań "Disneyland" jest obraźliwe dla naszych bohaterów - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. Skomentował w ten sposób słowa prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, który stwierdził, że "rząd chce zrobić na Westerplatte Disneyland".
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte Gdańsk Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski

Kpt. Wojciech Grzesiakowski: w 1945 roku doszło do zamiany okupantów

– Kiedy Niemcy zaatakowali moją miejscowość, myślałem, że świat się wali – powiedział kpt. Wojciech Grzesiakowski, członek konspiracyjnej organizacji ,"Żołnierze Wolnej Polski". W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek z cyklu wspomnień z okupacji niemieckiej i sowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA powroty z niepamięci Żołnierze Wyklęci komunizm nazizm okupacja sowiecka okupacja niemiecka

J. Sellin: każdy poważny kraj prowadzi politykę historyczną

– Nasi poprzednicy, establishment III RP, wmawiali, że historią powinni zajmować się historycy, a nie państwo i instytucje państwowe. To błąd. Każde poważne państwo prowadzi politykę historyczną – powiedział Jarosław Sellin wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. – W ostatnich trzech latach zwiększyliśmy wydatki na polską kulturę o 1/5 – dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Westerplatte Gdańsk muzeum polityka historyczna

Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte. Komentarze

- Nie wiadomo w sumie o co walczy Aleksandra Dulkiewicz przy okazji Westerplatte. Chyba chodzi jej po prostu o obecność w mediach. Nie wiem jednak, czy ma ona na uwadze ten ważny skrawek ziemi dla wszystkich Polaków - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kubiak, publicysta Radia Gdańsk. Gościem audycji była również Elżbieta Królikowska Avis z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk Westerplatte Aleksandra Dulkiewicz historia Polski

J. Fairweather: W. Pilecki był blaskiem w historii Auschwitz

– Uważam, że ważne jest to, by zrozumieć motywację, i to, jakim człowiekiem był Witold Pilecki. (…) Historia rotmistrza to dla wielu osób bardzo trudny i mocny temat. Pilecki był jak blask światła w historii obozu – powiedział Jack Fairweather, brytyjski pisarz i dziennikarz, autor książki "The Volunteer – The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki Auschwitz historia Polski HISTORIA ludzie Oświęcim nazizm POLSKA społeczeństwo

Kpt. Jerzy Dębicki: po 1945 r. wciąż obowiązywała nas przysięga

- Po wkroczeniu Rosjan dalej utrzymywaliśmy kontakt z podziemiem. Zbieraliśmy informacje, przekazywaliśmy naszym dawnym kontaktom z Armii Krajowej. Po rozwiązaniu AK wstąpiliśmy do konspiracji. Przysięga, którą złożyliśmy nas zobowiązywała. Polska nie została wyzwolona – mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Jerzy Dębicki, Żołnierz AK i Szarych Szeregów, Żołnierz Wyklęty represjonowany przez komunistów.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

– Była potrzeba stworzenia miejsca, w którym będziemy mogli prezentować postawę niepokornych, których postacie przez lata utrwalaliśmy na taśmie filmowej. Nie było na to przestrzeni na wielu festiwalach i przeglądach w Polsce. Na przełomie roku 2007 i 2008 stwierdziliśmy, że trzeba stworzyć swoje miejsce, w którym będzie można pokazać filmy o polskiej drodze do wolności – mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski. O powstaniu festiwalu opowiadali w audycji "Towarzystwo Niepokornych" także jego współtwórcy, Paweł Nowacki i Jan Ruman.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci PRL Gdynia Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci film polski