Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Kto odpowiada za Holokaust? "Liczby zatrważają"

W sobotę mija 73. wyzwolenia przez Armię Czerwoną nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz. Według badania przeprowadzonego przez Instytut Körbera tylko 59 proc. młodych Niemców ma świadomość, że Auschwitz-Birkenau był niemieckim obozem zagłady. O świadomości historycznej Holokaustu wśród Niemców mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Wójcik z Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Niemcy Auschwitz Reduta Dobrego Imienia Żydzi

„Dziewczęta z Auschwitz” Sylwii Winnik

Kobiety stanowiły ok. 30 proc. wszystkich więźniów zarejestrowanych w KL Auschwitz-Birkenau. Trafiały tam z całej Polski i innych krajów. Pierwszy kobiecy transport dotarł do obozu 26 marca 1942 roku. Już miesiąc później przybyły tam transporty Polek z więzień w Krakowie i Tarnowie. O wspomnieniach kobiet, które przeżyły piekło Auschwitz-Birkenau, mówiła w Polskim Radiu 24 autorka książki „Dziewczęta z Auschwitz” Sylwia Winnik.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz historia Polski Niemcy literatura

Powstaje film o rotmistrzu Pileckim. Rozmowa z reżyserem

27 stycznia przypada 73. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Armię Czerwoną. Jednym z bohaterów, którzy starali się poinformować świat o zbrodniach dokonywanych w Auschwitz był rotmistrz Witold Pilecki. O postaci rtm. Witolda Pileckiego mówili w Polskim Radiu 24 Lech Wosiewicz (reżyser filmu o Pileckim) i ojciec Mariusz Bigiel (jezuita).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Witold Pilecki Auschwitz historia Polski film polski

Czy Polska powinna starać się o reparacje wojenne?

Po wizycie nowego szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza w Niemczech nie milknie temat reparacji wojennych. Czy jest to problem w relacjach polsko-niemieckich i jak powinno się go rozwiązać? Gośćmi Młodej Audycji Politycznej byli: Aleksandra Prorok (Forum Młodych PiS), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Piotr Kołomycki (Młodzi Demokraci PO) i Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz 15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy historia Polski

"Do końca walczyli o polskość na terenach odebranych"

Legendarny komendant, dowódcy II batalionu 77 pułku piechoty Armii Krajowej, a później Zgrupowania Północ. Dziś ojczyzna ma oddać hołd por. Janowi Borysewiczowi, pseudonim “Krysia” i “Mściciel”. Kim był zapomniany przez lata bohater tamtych czasów? Gościem Polskiego Radia 24 był mec. Andrzej Siedlecki z Fundacji Ave Patria i autor książki “Bóg, honor, Ojczyzna, polskie credo narodowe”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Armia Krajowa historia Polski Kresy Jan Borysewicz

"Podwójnie wyklęty" – film dokumentalny o kpt. "Burym"

Romuald Adam Rajs, ps. Bury (1913-1949) walczył w AK i NSZ. Był oficerem liniowym, a dowodzony przez niego oddział odnosił sukcesy bojowe. Oddział Rajsa odpowiedzialny jest jednak równocześnie za dokonanie szeregu przestępstw przeciwko ludności cywilnej, m.in. za mord w Puchałach Starych oraz zbrodnię w Zaleszanach (1946). Pamięć o działaniach Rajsa utrzymuje się głównie na Podlasiu. O "Burym" mówiła w audycji Wszystko Jest Historią Ewa Szakalicka - reżyserka filmu dokumentalnego "Podwójnie wyklęty".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Wilno film polski historia Polski

"Taniec wśród mieczów" Siemiradzkiego nie wróci do Polski

Londyński dom aukcyjny Sotheby's zwrócił niemieckiemu właścicielowi obraz Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów", którego sprzedaż została zablokowana w poprzednim roku. Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział, że Polska nadal będzie domagała się od domu aukcyjnego podania danych właściciela tego dzieła. O obrazie Siemiradzkiego mówił w audycji Utracone, Odzyskane Marek Kozubal z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo Magdalena Ogórek Niemcy dzieła sztuki

"Polakom kazano uznawać tę datę za wielkie i ważne święto"

Minęła kolejna rocznica, kiedy to 17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona i podporządkowane jej oddziały Wojska Polskiego wyparły ze stolicy niemieckich żołnierzy. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Arkadiusz Mularczyk - przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej oraz dr Witold Wasilewski - historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZSRR historia Polski Związek Radziecki Niemcy Warszawa reparacje wojenne Arkadiusz Mularczyk IPN