Polskie Radio
Section05

Jedynka

Gawkowski: nie ma dzisiaj sporu o to, że zbrodnia katyńska to było ludobójstwo

- Dopóki my będziemy pamiętali o Katyniu, a Rosjanie nie będą potrafili powiedzieć "przepraszam", trudno będzie ułożyć stosunki polsko-rosyjskie tak, by kiedykolwiek w przyszłości, nawet za dekady, mówić o nich w sposób pozytywny - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Jak podkreślił, "Katyń jest tym świadectwem, o którym powinniśmy pamiętać".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Zieliński Krzysztof Gawkowski zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie historia Polski II wojna światowa

Społeczeństwo państwa Piastów. Przełomowe badania polskich naukowców

Jakie plemiona w odległej przeszłości zamieszkiwały tereny współczesnej Polski? Na to pytanie odpowiada projekt "Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych". Czy to jednak kończy ponad 200-letni spór, zrodzony w czasach kiedy Rzeczypospolita była pod zaborami: rosyjskim i pruskim, o to czy od zawsze byli tu Słowianie czy Słowianie dopiero tutaj przybyli, kiedy te ziemie opuścili Germanie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Słowianie społeczeństwo odkrycia i ciekawostki archeologia badania

Muzeum w Jarosławiu odnawia wyjątkowy przedmiot z pałacu Dzieduszyckich

XIX-wieczna drewniana spluwaczka, pochodząca z pałacu zasłużonego dla polskiej kultury i edukacji rodu Dzieduszyckich w Zarzeczu, zostanie odnowiona. Jest to kolejny etap prac konserwatorskich oryginalnego wyposażenia jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych Podkarpacia - pałacu Dzieduszyckich herbu Sas w Zarzeczu. Zakończenie prac planowane jest na listopad.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki KULTURA Pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu

Zgorzelski: kwestię wieku emerytalnego społeczeństwo rozstrzygnęło w wyborach z 2015 r. Powiedziało "nie"

- Kwestię wieku emerytalnego społeczeństwo rozstrzygnęło w wyborach z 2015 r. Powiedziało "nie" podwyższeniu wieku emerytalnego. My uznaliśmy to rozstrzygnięcie, uszanowaliśmy i przeprosiliśmy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, odnosząc się do drugiego pytania referendalnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Zgorzelski referendum polityka społeczeństwo Grzegorz Jankowski

Podróże Czejarka. Powstanie Warszawskie 1944, Stanisław Kolanowski

Za tydzień niezwykła wycieczka do Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Wcześniej bardzo chciałem porozmawiać z kimś kto w sierpniu 1944 roku widział to na własne oczy. Pan Stanisław Kolanowski miał w chwili wybuchu Powstania Warszawskiego zaledwie 10 lat. Usiadł przed moim mikrofonem i opowiedział historię, która dosłownie wciska w fotel. Ile razy przypadek może decydować o życiu? Ile może znieść małe dziecko? Proszę siąść wygodnie w fotelu i uważnie posłuchać. Podróże Czejarka nr 114. Video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery nowych podcastów audio zawsze w środy.
Zobacz więcej na temat: 

"Będzie po prostu pięknie". Startuje XX Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka

- Publiczność zawsze nam dopisuje, a amfiteatr na 2800 miejsc wypełnia się po brzegi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury. Przed nami XX Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka. Co dokładnie będzie się działo w Kozienicach w najbliższe piątek i sobotę?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Elwira Kozłowska Bogusław Klimczuk Kozienice