Polskie Radio
Section05
Jerzy Giedroyc

Zygmunt Hertz. Pilnował Miłosza, opiekował się Hłaską, współtworzył paryską "Kulturę"

"Postawił na służbę »Kultury« swoją pracowitość i zaradność", wspominał go Jerzy Giedroyc. Zygmunt Hertz, zmarły 5 października 1979 roku, był pozostającym w cieniu "kierownikiem administracyjnym" Instytutu Literackiego w Paryżu, a przy tym: osobą szczególnego usposobienia i życiowej pasji.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Hertz Zofia Hertz Paryska "Kultura" Czesław Miłosz Józef Czapski Francja II wojna światowa literatura

"Jej losy odmieniło poznanie Jerzego Giedroycia". Biografka o Zofii Hertz

- Zofia Hertz nie była osobą pierwszego planu i to w jakimś sensie zainspirowało mnie do napisania tej biografii. Jerzy Giedroyc jeszcze przed wojną był redaktorem pism. Miłosz był już powszechnie znanym poetą. Jerzy Stempowski był już uznanym eseistą. W tamtym czasie Zofia Hertz nie zaistniała w takim znaczeniu. To właśnie poznanie Giedroycia odmieniło jej losy - mówiła w Dwójce Kamila Łabno-Hajduk, autorka książki "Zofia Hertz. Życie na miarę Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Zofia Hertz biografia Dorota Gacek KULTURA Dwójka

Józef Czapski - minister spraw zagranicznych "Kultury" paryskiej

- Świetny malarz, piszący doskonale. Mając jednocześnie bardzo dużo wdzięku, przez lata był takim naszym ministrem spraw zagranicznych. To była dla nas ogromna pomoc na tym odcinku, jego dobre stosunki z generałem de Gaullem, to wszystko nam pozwoliło spokojnie się rozwijać - tak o Józefie Czapskim mówił założyciel Instytutu Literackiego w Paryżu Jerzy Giedroyc, którego wypowiedź przywołujemy dzięki archiwom Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski artysta malarstwo Dwójka II wojna światowa

Antony Blinken: "Ukraina zwycięży". Amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia konfliktu na Ukrainie. W oświadczeniu wydanym w setnym dniu wojny szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. „Ukraina zwycięży” - zakończył oświadczenie Antony Blinken.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Stany Zjednoczone Mateusz Morawiecki Kresy zabytki siły zbrojne Joe Biden

"Przeciw upiorom przeszłości". Giedroyc i "Kultura" o polsko-ukraińskim pojednaniu

– Za mój największy sukces uważam normalizację stosunków polsko-ukraińskich – podkreślał Jerzy Giedroyc w wywiadzie dla Polskiego Radia w 2000 roku. Dla legendarnego redaktora paryskiej "Kultury" sprawa wschodnia, a przede wszystkim relacje Polski z Ukrainą, należały do kwestii najistotniejszych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Paryska "Kultura" Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec Józef Łobodowski Bohdan Osadczuk Juliusz Mieroszewski literatura polityka HISTORIA

Według Giedroycia Polska jest bezpieczna, gdy bezpieczni są jej sąsiedzi

- Jeśli mówimy o porozumieniu się z Rosją, to już w czasach powstania ta idea Giedroycia była piękna, ale mało realistyczna. Po 1991 roku stała się trudna do realizacji, a od 2008 roku, czyli od ataku na Gruzję i aneksji Krymu w 2014 roku, aż do dzisiaj jest już nieaktualna - mówił na antenie Dwójki Jan Malicki, historyk, w okresie PRL działacz opozycyjny i publicysta wydawnictw podziemnych, współorganizator i od 1990 dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Maisons-Laffitte Paryska "Kultura" Dwójka Dwójka Ukraina Paweł Siwek Wacław Holewiński Czesław Bielecki Zbigniew Gluza Jan Malicki

Kultura na emigracji. Wspomnienie o Jerzym Giedroyciu

115 lat temu w Mińsku Litewskim urodził się Jerzy Giedroyc, polityk, publicysta, twórca i redaktor emigracyjnego "Instytutu Literackiego" oraz paryskiej "Kultury". Były żołnierz Brygady Karpackiej, był również inicjatorem i propagatorem koncepcji o szczególnym znaczeniu suwerenności Białousi, Litwy i Ukrainy dla bezpieczeństwa i niepodległości Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA emigracja Katarzyna Cygler Francja