Polskie Radio
Section05

Józef Niewiarowski

Polska transplantologia: spektakularne sukcesy i ciągła walka o wzrost świadomości

Polska transplantologia istnieje od ponad 55 lat. Najbardziej znaną postacią tego obszaru medycyny jest prof. Zbigniew Religa, który w 1985 roku dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca. Do dzisiaj transplantologia w naszym kraju odniosła sporo sukcesów. Co nie zmienia faktu, że trzeba zwiększać świadomość Polaków, jeśli chodzi o oddawanie organów.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA medycyna Zbigniew Religa przeszczepy Tomasz Miara Trójka zdrowie transplantacje

Transformacja energetyczna. Z jakich paliw będziemy korzystać w przyszłości?

Energia cieplna z odnawialnych źródeł, zielony wodór, który będzie napędzał nie tylko samochody i airbusy, ale cały przemysł, oraz wiodąca rola nowych technologii – tak według ekspertów kształtują się najważniejsze trendy i kierunki transformacji energetycznej. Wiele państw, w tym Polska, rozpoczęło już działania w kierunku przejścia na "paliwa przyszłości".
Zobacz więcej na temat:  Trójka energetyka energia odnawialna energia odnawialne źródła energii Piotr Firan

Ułatwienie czy problem - jak rozwój technologii wpływa na nasze życie?

Za rozwojem technologii stoi wizja ułatwienia nam życia. Powstające urządzenia, aplikacje i systemy w większym lub mniejszym stopniu wpływają na naszą codzienność i doskonalenie naszych umiejętności. Jednocześnie jednak działają też na naszą psychikę i samopoczucie. Czy dzięki technologii faktycznie żyje nam się lepiej?
Zobacz więcej na temat:  Trójka technologia technologie gry gry komputerowe Witold Lazar

Dzień Praw Człowieka. Jak wygląda dziś ich przestrzeganie?

 "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby". – Te fundamentalne dla każdego człowieka wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. 10 grudnia to obchodzimy Dzień Praw Człowieka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka prawa człowieka Światowy Dzień Praw Człowieka Piotr Firan Raf Uzar

Ożywili i zbadali „wirus zombie” sprzed 50 tys. lat! Czy zagraża człowiekowi?

Francuscy naukowcy "ożywili" prehistoryczny "wirus zombie", który przez blisko 50 tys. lat był zamrożony w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. Co więcej, przy okazji zrobili to także z 13 innymi typami wirusów jedynie trochę młodszych! Teraz wszystkie są dokładnie badane, a wyniki pozwalają poznać bardzo mało znany świat mikrobów sprzed tysięcy lat. Ważne pytanie brzmi: czy ludzie są bezpieczni?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA wirusy prehistoria zagrożenie Syberia Witold Lazar Trójka