Polskie Radio
Section05

Józef Piłsudski

Polacy w Wilnie. Jedno miasto, wiele historii

Historyczna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego była miejscem między innymi insurekcji kościuszkowskiej i powstania styczniowego, a w XIX wieku działały tu liczne organizacje patriotyczne, w tym filomatów i filaretów. Wilno z Warszawą łączyła kolej warszawsko-petersburska, kontakty społeczne, gospodarcze i polityczne.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Wilno Melchior Wańkowicz Litwa Adam Mickiewicz Czesław Miłosz

Prezydenci II RP w Zamku Królewskim w Warszawie. Otwarto nową ekspozycję

Na Zamku Królewskim w Warszawie została otwarta nowa ekspozycja stała, która poświęcona jest prezydentom II RP i polskim władzom na uchodźstwie. - Ma być miejscem, gdzie przypomina się o historii, uczy się jej i skłania się do refleksji - podkreślił prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zamek Królewski II RP wystawa HISTORIA Ignacy Mościcki ignacy paderewski Gabriel Narutowicz Stanisław Wojciechowski Ryszard Kaczorowski Władysław Raczkiewicz Edward Raczyński August Zaleski Stanisław Ostrowski Kazimierz Sabbat

"Lotnictwo to był dla niej naturalny wybór". Prof. Duber o Piłsudskiej-Jaraczewskiej

- Lotnictwem interesowała się już jako 12-latka, budowała modele, była osobą bardzo dynamiczną i odważną - mówił o Jadwidze Piłsudskiej-Jaraczewskiej historyk prof. Paweł Duber z Nottingham Trent University, autor i współautor książek z zakresu historii politycznej dwudziestolecia międzywojennego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Jadwiga Jaraczewska lotnictwo Bitwa o Anglię II wojna światowa

Nieznana historia pomnika Józefa Piłsudskiego. "Z Chorwacji do Polski"

Ponad 30 lat temu sprowadzono z Chorwacji do Katowic pomnik Józefa Piłsudskiego. - Transport tego pomnika został opłacony już przed drugą wojną światową - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łucja Bednarczuk-Kravic, tłumaczka języka chorwackiego, bośniackiego i serbskiego. Kto doprowadził do tego, że ten nieznany szerzej w Polsce pomnik pojawił się w naszym kraju?
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska MUZYKA patriotyzm Chorwacja

Wyszkowski: atmosfera na Marszu Niepodległości jest wspaniała. Gigantyczne tłumy roześmianych, radosnych ludzi

- Jestem po prostu szczęśliwy, że jestem na Marszu Niepodległości. Formuła marszu jest drugorzędną sprawą. Ważne jest to, że wszyscy polscy patrioci są dzisiaj razem i wspólnie odczuwają potrzebę obrony Polski przed zagrożeniami - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista z czasów PRL. 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 Marsz Niepodległości 11 listopada Święto Niepodległości 2021 POLSKA społeczeństwo

Powrót Józefa Piłsudskiego. Fotograficzne oszustwo?

10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski powrócił do Warszawy z więzienia w Magdeburgu. Większość z nas, myśląc o tym wydarzeniu, ma przed oczami zdjęcie dokumentujące powitanie przyszłego Naczelnika Państwa na warszawskim Dworcu Wiedeńskim. Mało kto wie, że ta fotografia dokumentuje całkiem inne wydarzenie…
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan 11 listopada Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 historia Polski I wojna światowa STYL ŻYCIA

Z wizytą w dworku "Milusin"

W przededniu 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedziliśmy dworek "Milusin". Dom Józefa Piłsudskiego w Sulejówku został otwarty dla publiczności po kilkuletniej przerwie i generalnym remoncie. Zobaczyć w nim można między innymi odtworzone wnętrze gabinetu Marszałka, salon z odzyskanymi meblami i dziełami sztuki, bibliotekę, jadalnię czy łazienkę. Wszystko wygląda tu tak jakby Aleksandra i Józef Piłsudscy z córkami Wandą i Jadwigą wciąż tu mieszkali.
Zobacz więcej na temat:  Michał Szułdrzyński Dwójka historia Polski muzeum