Polskie Radio
Section05

Józef Piłsudski

Kazimiera Iłłakowiczówna: poetka tajemnicza

– Kazimiera Iłłakowiczówna była osobą dość tajemniczą: w okresie PRL postrzegano ją jako poetkę prowincjonalną, tylko niektórzy wiedzieli, że była sekretarzem Józefa Piłsudskiego. Kiedy zmarła w 1983 roku, otworzono jej testament, który spisała dużo wcześniej, i okazało się, że jej życie było bardziej skomplikowane, niż dotąd myśleliśmy – mówi historyk literatury dr Marek Klecel.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Kazimiera Iłłakowiczówna literatura poezja Trójka KULTURA

program 103. rocznica odzyskania niepodległości. Blisko 100 wydarzeń upamiętniających w całej Polsce

Blisko 100 wydarzeń w całej Polsce upamiętni 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Będą to wystawy, koncerty, gry plenerowe, warsztaty czy debaty historyczne. Nie zabraknie także uroczystego odśpiewania hymnu. Przedstawiamy wybrane wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 11 listopada dzień niepodległości niepodległość Narodowe Centrum Kultury patriotyzm społeczeństwo Centrum Sztuki Współczesnej filharmonia Ignacy Jan Paderewski Muzeum Historii Polski TEATR KULTURA MUZYKA HISTORIA historia Polski Fryderyk Chopin opera Wojsko Polskie FILM

Powstanie nowy oddział Muzeum Niepodległości. Będzie poświęcony Bitwie Warszawskiej

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz burmistrz miasta i gminy Radzymin Krzysztof Chaciński podpisali porozumienie, które określa zasady tworzenia, współpracy i finansowania Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. Będzie ono nowym oddziałem Muzeum Niepodległości – poinformowało Muzeum Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Radzymin bitwa warszawska historia Polski społeczeństwo niepodległość muzeum

"Dziedzictwo i pamięć". Nowa audycja w radiowej Jedynce

Nazywana jest Armią Dmowskiego, Paderewskiego i Hallera. Kiedy przybyła do Polski, była witana okrzykami i łzami. Odegrała znaczącą rolę w odrodzeniu Rzeczypospolitej Polskiej po 1918 roku i przeszła do legendy. W pierwszej odsłonie audycji "Dziedzictwo i pamięć" opowiadaliśmy o Błękitnej Armii. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Józef Haller Armia Polska we Francji historia Polski puck Ignacy Jan Paderewski Roman Dmowski

Dr Krzysztof Rak o działaniach Piłsudskiego: balansował między Niemcami a ZSRR, by wzmocnić pozycję Polski

- Okazało się na szczęście dla nas, że i Niemcy i Związek Sowiecki w owym czasie były za słabe, mocarstwa zachodnie też nie były gotowe na zmianę porządku europejskiego. Dzięki temu Piłsudski miał pewne pole manewru i starał się balansować pomiędzy Niemcami a Rosją - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak, historyk, autor książki "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Antoni Opaliński 17 września 1939 ZSRR historia Polski Niemcy II wojna światowa

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" w trasie po Polsce

Najważniejsze symbole Rzeczypospolitej i historia państwa w pierwszych latach niepodległości – to prezentuje nowoczesna wystawa przygotowana przez Biuro Programu "Niepodległa", która od początku sierpnia jest w trasie po Polsce. Do końca września Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" zawita łącznie do 20 miast i kurortów, w każdym będzie czekał na zwiedzających przez trzy dni. Nowoczesna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy czy makiety będzie dostępna bezpłatnie, dla wszystkich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA niepodległość POLSKA wojna polsko-bolszewicka Mateusz Drozda Trójka

Sto pierwsza rocznica Bitwy Warszawskiej w Trójce

Na 15 sierpnia - 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego - dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia przygotowali dla słuchaczy specjalne audycje poświęcone heroicznemu czynowi zbrojnemu z 1920 roku. Zaprosiliśmy do wysłuchania dźwięków archiwalnych, rozmów z ciekawymi gośćmi, a także słuchowiska. 
Zobacz więcej na temat:  Święto Wojska Polskiego Trójka bitwa warszawska wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Narodowcy bardzo zaangażowali się w obronę przedpola Warszawy". Żaryn o Bitwie Warszawskiej

- Bez pomocy węgierskiej byłoby bardzo ciężko w Bitwie Warszawskiej. Dzięki temu, że do Skierniewic dotarł transport, Niemcom nie udało się zablokować za sprawą gdańskiego strajku dokerów dostaw amunicji i broni do Warszawy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 bitwa warszawska historia Polski Wincenty Witos Święto Wojska Polskiego

Bitwa Warszawska, jedna z najważniejszych bitew Europy. Przełomowy moment wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku

101 lat temu, 13 sierpnia 1920 roku, rozpoczęła się Bitwa Warszawska. Zwycięstwo wojsk polskich nad Armią Czerwoną w starciu nazywanym "Cudem nad Wisłą", zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniło Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Afganistan Gruzja Lech Kaczyński Senat igrzyska olimpijskie Białoruś Ministerstwo Spraw Zagranicznych