Polskie Radio
Section05

Józef Tischner

Józef Tischner i jego "Historia filozofii po góralsku"

"Historia filozofii po góralsku" to książka niemal legendarna. W pełnych humoru filozoficznych felietonach, będących równocześnie arcydziełem stylu i myślowej precyzji, ks. Józef Tischner nadzwyczaj trafnie przełożył systemy pierwszych filozofów na język i odczuwanie podhalańskich górali. W  cyklu "To się czyta" wybranych fragmentów słuchaliśmy w interpretacji samego autora.
Zobacz więcej na temat:  filozofia góry Podhale Tatry literatura pr poleca

Z Podhala w świat. Ks. Józef Tischner o swoim życiu

O rodzinnej Łopusznej, o studiach w Krakowie, o pracy duszpasterskiej i pisarskiej. Między innymi o tym opowiadał ks. Józef Tischner w barwnych radiowych gawędach nagranych w 1994 roku. 28 czerwca wspominamy 24. rocznicę śmierci tego filozofa, duszpasterza, kapelana Solidarności, profesora Papieskiej Akademii Teologicznej, laureata najważniejszej nagrody Polskiego Radia: Złotego Mikrofonu.
Zobacz więcej na temat:  filozofia religia literatura góry HISTORIA

Między Nietzschem a uwodzeniem. Krzysztof Michalski i życie współczesnego filozofa

– Gdy Michalskiemu przyszedł do głowy pomysł o Instytucie Nauk o Człowieku, podzielił się tym z Tischnerem. Ten powiedział: "Jedźmy z tym do papieża". Okazało się, że to był dobry pomysł – wspominał w Polskim Radiu eseista Wojciech Bonowicz. 11 lutego br. mija 11 lat od śmierci Krzysztofa Michalskiego, cenionego filozofa, twórcy jednego z najważniejszych europejskich centrów naukowych.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Andrzej Seweryn Krzysztof Król Wojciech Bonowicz filozofia Leszek Kołakowski chrześcijaństwo Aleksander Smolar

Ks. Józef Tischner o świętach Bożego Narodzenia. "Ich istotą jest spotkanie"

- Święta są po to, żeby przypomnieć nam, że możemy być sprawcami dobra. A po drugie, że też jesteśmy odbiorcami ogromnego dobra, którego często nie doceniamy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Bonowicz. Przez wiele lat przypominał o tym ks. Józef Tischner, filozof, teolog i wielki myśliciel.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Patryk Michalski Maja Mazurek Wojciech Bonowicz święta Boże Narodzenie

Wojciech Bonowicz: ta książka księdza Tischnera to refleksja nad życiem

- Wydarzenie to coś, czymś w jakiś sposób zostaliśmy obdarowani, a tytuł tej książki jest oczywiście wieloznaczny. Chodzi o najpowszechniejsze sytuacje życiowe, ale również o wielkie wydarzenia chrześcijaństwa, tu jest mowa o jednym i o drugim - mówił o książce "Miłość i inne wydarzenia" księdza Józefa Tischnera poeta i publicysta Wojciech Bonowicz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Bonowicz Dwójka Boże Narodzenie Paweł Siwek

Łukasz Gaweł: jestem przypadkiem dość dziwnym i szczególnym [ZOBACZ WIDEO]

- Przez lata pracowałem jako ekspert w różnego rodzaju instytucjach, ale głównie w muzeach. Profesjonalizacja muzeów, zespołów, kadry zarządzającej jest niesamowita, to jest olbrzymia zmiana. Trzeba pamiętać o jednej rzeczy: muzea tworzą ludzie niezwykli. To jest najciekawsze i najtrudniejsze. Jeśli masz człowieka, który wie absolutnie wszystko o określonej części kolekcji, to to "absolutnie wszystko" jest ważniejsze niż wszystkie jego inne cechy - mówił w Dwójce Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Mazurek Muzeum Narodowe w Warszawie Kraków Warszawa Jan Błoński muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie

Wigilijna noc 2021 w "Trójce pod Księżycem"

W Polsce, mówiąc "Wigilia", myślimy – popołudnie po pierwszej gwiazdce. W tradycji żydowskiej doba zaczyna się o zmierzchu, a zatem np. w wieczór poprzedzający święto. Niezależnie od przyjętego punktu widzenia (czy sposobu odmierzania czasu) samo słowo przyjęliśmy z łaciny i oznacza czuwanie. Przyjmując, że doba zaczyna się i kończy o godzinie zero – o północy – uznajemy, że 24 grudnia to dzień wigilii Bożego Narodzenia oraz tradycyjny wigilijny wieczór, dla wielu zakończony pasterką.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka Boże Narodzenie KULTURA tradycja Wigilia Kaszuby Tatry Wojciech Bonowicz Podhale

90. rocznica urodzin ks. Tischnera. "Ciągle brzmi aktualnie"

- Myślę, że siła Tischnera polega na tym, że starał się on odpowiadać na pewne bardzo gorące pytania w swoim czasie. Odpowiadał w taki sposób, że te odpowiedzi ciągle zachowują swoją siłę. Nie robił tego abstrakcyjnie. Starał się nazywać to, z czym ludzie się zmagali w danym momencie, w danym miejscu, ale nazywać, to znaczy wydobywać istotę zjawiska, fenomenu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Bonowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Wojciech Bonowicz Maja Kluczyńska Polskie Radio