Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Tomek Wilmowski jako "swojski Indiana Jones". Biografia Alfreda Szklarskiego

Książki o przygodach Tomka Wilmowskiego zachwyciły nastolatków i zapewniły Alfredowi Szklarskiemu sukces, którego w Polsce nie udało się później długo powtórzyć żadnemu pisarzowi. Co wiemy o Alfredzie Szklarskim? Jego portret przedstawiony przez Jarosława Molendę w biografii "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń" może zaskakiwać.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Krzysztof Kamil Baczyński Powstanie Warszawskie historia Polski

Maria Jentys-Borelowska o Arturze Grottgerze

- Artur Grottger był pierwszym malarzem, z którym się zetknęłam, i to właśnie dzięki niemu poznałam sztukę malarską. Urzekła mnie ona, oczarowała. Była w niej groza, tajemniczość, coś niezwykłego, dlatego fascynacja, podziw, zainteresowanie sztuką malarską zostało ze mną już na zawsze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Jentys-Borelowska (pisarka, publicystka).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń KULTURA malarstwo Artur Grottger

Nobel dla Annie Ernaux. "Od początku pisała o tym samym"

- Jak na to spojrzeć z dzisiejszej perspektywy, to ona właściwie pisała ciągle o tym samym, czyli o sobie, swojej rodzinie, Francji, swoim pokoleniu, o wychodzeniu z ludowości, o przekształcaniu się samej siebie w klasę średnią, intelektualistkę - mówił w radiowej Dwójce prof. Krzysztof Jarosz, współautor przekładu książki Annie Ernaux "Lata". Francuska autorka to tegoroczna laureatka Literackiej Nagrody Nobla.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla literatura Annie Ernaux Dwójka Małgorzata Szymankiewicz tłumacz

Literacka Nagroda Nobla dla Annie Ernaux. Twórczość "między biografią a fikcją"

W Polsce jest prawie nieobecna, we Francji to jedna z najważniejszych żyjących autorek. Jej proza bywa zaskoczeniem dla czytelnika. – Znana jest z tego, że pisze książki głęboko autobiograficzne, zarazem zacierając granice między życiem realnym a fikcją – mówił w Polskim Radiu krytyk literacki Piotr Kofta.
Zobacz więcej na temat:  Annie Ernaux literatura nagroda Nobla książki pamięć biografia Francja Małgorzata Szymankiewicz Magdalena Miecznicka Piotr Kofta

PR24 "Wynalazca i darczyńca". Ks. prof. Królikowski o działalności dobroczynnej Ignacego Łukasiewicza

- Ignacy Łukasiewicz zabiegał o tworzenie nowych miejsc pracy i troszczył się o to, by ludziom żyło się lepiej. (..) Ważnym wątkiem jest też działalność dobroczynna w ramach tradycji chrześcijańskiej. To bogaty wachlarz działań, o których w popularnych podręcznikach z okresu dawnego w ogóle się nie wspominało. Łukasiewicz był kojarzony z lampą naftową i destylacją ropy naftowej - tymi rzeczami "zamykano" jego postać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. Janusz Królikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Ignacy Łukasiewicz literatura

Między światem a zaświatem

Ludzie od wieków wierzyli – albo po prostu czuli – że świat i zaświat nieustająco się przenikają. Że dzieli je tylko zasłona z mgły. Zaświat mógł się objawić w różnych miejscach i czasach [...] ukazywał się w ogniu, w wodzie – tej jasnej, żywej, i tej ciemnej, martwej. W chmurach, burzach i piorunach. Drogami do zaświata były rzeki i drzewa. A pomiędzy światem i zaświatem są cieniutkie jak pajęcza nitka granice…
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja śmierć baśnie

Hubert Klimko-Dobrzaniecki: mieszczanie to rodzaj rasy ludzkiej

- W Wiedniu mieszka wiele narodowości, obecny burmistrz tego miasta doliczył się ich nawet 150. Natomiast trzonem ciągle są prawdziwi, mieszczańscy wiedeńczycy. Wydaje mi się, że są oni niedostępni; że żyją w swojej złotej klatce i rzadko dopuszczają do siebie kogoś z zewnątrz - mówił w Dwójce Hubert Klimko-Dobrzaniecki, autor książki "Niech żyje śmierć!".
Zobacz więcej na temat:  literatura Wiedeń Jakub Kukla pisarz Dwójka

Rozpoczynają się 27. Targi Wydawców Katolickich. "Wracamy do tego, co było przed pandemią"

Ponad 10 tysięcy publikacji, spotkania z autorami i bohaterami książek, pokazy filmowe - to czeka na czytelników w Zamku Królewskim w Warszawie. Rozpoczynają się 27. Targi Wydawców Katolickich, czyli największa impreza wystawiennicza w kraju poświęcona książkom wydawców religijnych. Jak zapowiedział dyrektor wydarzenia ks. Roman Szpakowski, w tym roku targi wracają do stanu sprzed pandemii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Targi Wydawców Katolickich aktualności katolickie wiara Kościół

"Gdyby nie przyzwolenie otoczenia, zachowań przemocowych byłoby dużo mniej"

- Chcę tą książką zrobić krok do przodu i pokazać, że musimy zacząć się koncentrować na szeroko pojętym otoczeniu, czyli na błędach systemowych, a także na otoczeniu najbliższym - mówiła w "Wybieram Dwójkę" o swojej książce "Na oczach wszystkich" Katarzyna Włodkowska. Autorka wraca w niej do głośnej sprawy "polskiego Fritzla".
Zobacz więcej na temat:  przemoc problemy społeczne reportaż Jakub Kukla Dwójka

Twórczość Marka Twaina. "Niesłusznie kojarzony jest tylko z literaturą młodzieżową"

- Twain gustował we wszystkich formach małych próz. Przez całe swoje życie pisał tego ogromną ilość. Notabene, to, co jest najzabawniejsze, to, co było jego szczytowym osiągnięciem w sensie literackim, mało cenił - mówi w Polskim Radiu 24 Łukasz Michalski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego). 
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń