Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

PR24 "Pozostawał w tle Karola i całej rodziny". Kindziuk o Edmundzie Wojtyle, bracie Jana Pawła II

- W pierwszej kolejności napisałam książkę o rodzicach Karola i Edmunda. Wówczas wydawało mi się, że Edmund pozostawał w tle Jana Pawła II i całej rodziny Wojtyłów, a jest bardzo ciekawą postacią. Dlatego właśnie zdecydowałam się o nim napisać - powiedziała w Polskim Radiu 24 Milena Kindziuk (pisarka). 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Jan Paweł II społeczeństwo

Praga w reportażu "Antropologia codzienności" [POSŁUCHAJ]

Pięknie wydane albumy z komiksami, składają się na dwie trylogie, pod wspólnym tytułem "Praga gada", a wszystko za sprawą Przemysława Olszewskiego, który kilkanaście lat temu powołał do życia Fundację Animacja, by realizować swoje pomysły, mające na celu ocalenie od zapomnienia codziennej historii życia prawobrzeżnej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Warszawa Praga Grażyna Wielowieyska miasto komiks komiksy literatura KULTURA zwyczaje

Druga Polka na K2. Monika Witkowska gościem Trójki

36 lat temu, w dniu swoich imienin (23 czerwca 1986 roku) Wanda Rutkiewicz – jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy w ogóle polski himalaista – zdobyła szczyt K2. Miesiąc temu ten wyczyn powtórzyła Monika Witkowska.  – Jest to okazja do tego, by zwrócić uwagę na himalaizm kobiecy w Polsce. Ten himalaizm jest obecny, dziewczyny działają w najwyższych górach, ale mało się o tym mówi – powiedziała himalaistka w poniedziałkowym wydaniu "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Klub Trójki wspinaczka Broad Peak góry rozmowa Wanda Rutkiewicz

"To książka dla osób o rozmaitych zainteresowaniach". Tomasz Zapert o dziele Piotra Wierzbickiego "Domek Baby Jagi"

Piotr Wierzbicki w głównej mierze kojarzy się nam jako publicysta polityczny. Jednak w czerwcu tego roku wydał książkę pod tytułem "Domek Baby Jagi", która jest dziełem o tematyce filozoficznej, a nawet momentami naukowej. I to właśnie ta książka była przedmiotem rozmów w audycji "Poczytnik".
Zobacz więcej na temat:  literatura społeczeństwo KULTURA czytelnictwo

Włochy. 111 przygód Renaty Pawłowskiej

Renata Pawłowska sama przyznaje, że to nie jest „przewodnik z opisem zabytków i listą muzeów, to dziennik podróżnika”. Ponad 25 lat mieszka we Włoszech i przybliża Polakom włoskie smaki, miejsca i ciekawostki. Pasjonatka życia oraz podróży, uwielbia dobre jedzenie i od lat dzieli się swoimi spostrzeżeniami na blogu „Kalejdoskop Renaty”. Właśnie wydała swoją debiutancką książkę „Włochy. 111 przygód”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Włochy podróże turystyka jedzenie Polonia przewodnik Wenecja Małgorzata Frydrych

"Autor zasysa czytelnika w swój świat". Orbitowski o książce Colina Insole "Epifanie"

- Insole zasysa w swój świat. Te teksty są przepięknie napisane, bardzo spójne pod względem nastrojów - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski odnosząc się do książki Colina Insole "Epifanie". Jak dodał współprowadzący audycję Piotr Gociek ta proza jest pewnym hołdem dla Europy Środkowej i jej literatury. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura czytelnictwo książki

"Droga do Obór". Iwona Smolka w literackim mikroświecie

- Zaraz po wojnie pałacyk w Oborach na szczęście został oddany nie w ręce zarządu PGR-u, który był obok, tylko literatów. Przez całe lata, aż do początku lat dwutysięcznych, Obory funkcjonowały jak miejsce, gdzie jak już ktoś naprawdę nie wiedział, jak ma pisać i gdzie, to przyjeżdżał właśnie tu. Czekał na niego pokój, w którym było cicho i w którym stał duży stół. To już wystarczało - mówiła w Dwójce Iwona Smolka, autorka książki "Droga do Obór".
Zobacz więcej na temat:  literatura pisarze i poeci Iwona Smolka Dwójka Wacław Holewiński

"Muszą mieć szczególną motywację". Dr Zasadzka o czytelnictwie wśród młodzieży

- Współczesne nastolatki przede wszystkim są bardzo zróżnicowane. Jest wielu, którym do głowy w ogóle nie przyjdzie pomysł sięgnięcia po książkę, pomysł, że można tam znaleźć coś wartościowego i ważnego, pomysł, że czytanie może przynieść satysfakcję - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Zofia Zasadzka (Instytut Badań Edukacyjnych i Biblioteka Narodowa). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler POLSKA

"Wojna powietrzna i literatura". Gociek: z kart tej książki bije autentyczna wściekłość

- To nie jest książka, która jest wołaniem o to, aby zamiast nad ofiarami nazistowskich Niemiec świat pochylał się ze współczuciem nad Niemcami, bo byli niewiniątkami. Nie, nie, nie. Sebald pisze wprost, że jedną z przyczyn tej zbiorowej amnezji i amputacji pamięci było takie przekonanie, że skoro myśmy dokonali tak wielu strasznych rzeczy, to właściwie w pewien sposób nawet nie wypada, czy nie powinniśmy upominać się o własne traumy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura Niemcy

Ukraina z psiej perspektywy i współczesne greckie tragedie

- Opowiadanie świata z psiej perspektywy sprawia, że możemy z niego wyjąć rozmaite elementy. Pies patrzy na swoich państwa oraz ludzi pojawiających się w ich życiu trochę tak, jak kosmita patrzyłby na ziemian - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Orbitowskim przedstawił książkę Wiktorii Ameliny "Dom dla Doma".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA literatura książki czytelnictwo społeczeństwo pies