Polskie Radio
Section05

KULTURA

PR24 "Weekend kulturalny". Historyczne atrakcje Mazowsza w Muzeum Starożytnego Hutnictwa

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowickiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie opowiada o jednym z najstarszych ośrodków hutniczych w Europie, datowanym na czasy kultury przeworskiej. To miejsce pełne tajemnic odkrywanych przez archeologów, które prowadzi także działania edukacyjne. O działalności MSHM opowiadają w Polskim Radiu 24 dyrektor placówki Dorota Słowińska-Kamasa i archeolog Marcin Woźniak.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska archeologia mazowieckie regiony

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego: czekaliśmy na ten moment 103 lata

- Jesteśmy w 104. roku istnienia Muzeum Wojska Polskiego i tak naprawdę dopiero od ubiegłego roku możemy powiedzieć, że nasza instytucja posiada jakiś fragment terenu i budynku na własność. Jeszcze do dzisiaj większość naszych zbiorów, stanowisk pracy mieści się w użyczonych lokalizacjach - mówił w "Poranku Dwójki" szef instytucji Paweł Żurkowski.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Dwójka Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski Paweł Siwek wystawa

Pierwsza w Polsce biografia Aldousa Huxleya. Gociek: imponuje drobiazgowością

- Z dużą sympatią podchodzę do tego dzieła, bo ono ma cechy "niezbędnika inteligenta", przeczytasz tę biografię i wiesz coś o życiu oraz poznajesz zestaw najważniejszych dzieł i poglądów pisarza - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski o biografii Aldousa Huxleya autorstwa Jake'a Pollera. - Książka ta imponuje drobiazgowością - zauważył z kolei Piotr Gociek. W "Posłowiu także" o "Złodziejach żarówek" Tomasza Różyckiego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Aldous Huxley

Monumentalne dzieło Alesia Puszkina wystawiane w Warszawie. Dyrektor CSW przypomina historię obrazu

W Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie oglądać można jedno z ważniejszych, choć niedokończonych, dzieł Alesia Puszkina, zmarłego w tym roku białoruskiego artysty, opozycjonisty i dysydenta. - To obraz powstający od ponad 20 lat, tylko w dniach kolejnych rocznic ogłoszenia białoruskiej niezależności - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor CSW dr Piotr Bernatowicz.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska malarstwo

Koło wkoło Polski - muzycy na rowerach w szczytnym celu

- Jeżeli jest cel, pomoc innej osobie, która jest o wiele bardziej potrzebująca ode mnie, to trzeba to zrobić. Jeżeli jeszcze robi się to w najmilszym towarzystwie i na rowerze, to grzech tego nie zrobić - mówił w Dwójce Wiktor Rakowski, polsko-ukraiński puzonista związany z Operą Wrocławską i uczestnik wyprawy rowerowej "Koło wkoło Polski 2023".
Zobacz więcej na temat:  reportaż rower akcja charytatywna Dwójka Ukraina Michał Nowak Koło wkoło Polski Dwójka

PR24 Bronisław Wildstein: usiłuję przedstawić świat z perspektywy egzystencji człowieka

- Ja opisuję ludzi, którym wydaje się, że panują nad rzeczywistością, ale okazuje się, że ta rzeczywistość wymyka im się z rąk, wpisani są w głębszy nurt i nagle, zamiast panami rzeczy, okazuja się marionetkami, które ktoś porusza - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Bronisław Wildstein o swojej twórczości literackiej.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Bronisław Wildstein literatura

PR24 Fizyka spotyka filozofię. Yolik Nal o swoim "Multiversum" w CSW Zamek Ujazdowski

- Wystawa jest zainspirowana teorią multiversum i teorią autosymulacji rzeczywistości z fizyki kwantowej, ale to nie jest wystawa o fizyce; ta wystawa jest trochę filozoficzna - mówiła w Polskim Radiu 24 artystka Yolik Nal, autorka "Multiversum" prezentowanej w Centrum Sztuki Współczesnej w ramach cyklu "Project Room". Dyrektor tej instytucji Marek Skierski mówił też, czym jest ten cykl dla młodych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler rzeźba malarstwo Centrum Sztuki Współczesnej

Bohemista: Czesi również uważają język polski za zabawny

- Słyszałem opowieści o tym, że kiedy na ekrany czeskich kin wchodziły filmy Krzysztofa Kieślowskiego, które nie są przecież komediami, to pierwszą reakcją widzów był śmiech. Te wszystkie "ć", "ś", "ź" w polskich słowach dla Czechów są dźwiękami, które u nich występują ewentualnie w mowie dzieci - mówił bohemista i tłumacz Jakub Pacześniak w audycji "Miejsca z dobrych stron" poświęconej czeskiej Pradze.
Zobacz więcej na temat:  Praga Franz Kafka Bohumil Hrabal Czechy Dorota Gacek Roch Siciński Dwójka

Powstanie Warszawskie w fotografii. Michał Komuda zachęca do udziału w konkursie "Pamięć »W« kadrze"

- To zdjęcie musi mieć to coś, czym będzie wyróżniało się spośród setek innych zgłoszonych prac, ale również musi opowiadać historię. To nie może być wyłącznie obrazek. Musi być zaawarty przekaz w tym zdjęciu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Michał Komuda, zapraszając do udziału w konkursie fotograficznym "Pamięć »W« kadrze".
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska fotografia Powstanie Warszawskie