Polskie Radio
Section05

KULTURA

Święto muzyki i teatru w otoczeniu Zamku Królewskiego w Warszawie

- Będą trzy wydarzenia teatralne i cztery muzyczne. W tym roku te proporcje są więc trochę na korzyść muzyki. Poza tym będą również po dwa wydarzenia muzyczne i teatralne dla dzieci - mówił w "Wybieram Dwójkę" Tomasz Taraszkiewicz, pomysłodawca i kurator 14. Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki, który w piątek (4.08) rozpoczyna się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Królewskie Arkady Sztuki Jakub Jamrozek Zamek Królewski Arkady Kubickiego Dwójka

"Świat po pracy": pytanie o świat i ludzi, kiedy już nie trzeba będzie pracować

Na ekrany polskich film wchodzi pełnometrażowy dokument "Świat po pracy" w reżyserii Erika Gandiniego. Wiele zmieniło się od czasu, gdy grupa purytańskich księży wynalazła w XVII wieku pojęcie etyki pracy. W XXI wieku samo pojęcie "pracy" pod wieloma względami się rozpada. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego który podróżując po całym świecie sprawdza, czym dzisiaj jest dla nas praca w momencie, kiedy postępująca robotyzacja już wkrótce może sprawić, że większość ludzi może zostać bezrobotnymi.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM festiwal filmowy premiera Trójka

PR24 "Moje serce w Warszawie" pamięci powstańców. Piotr Blak: nie chcieliśmy nagrać płyty patetycznej

- Przyświecały nam dwie idee: pierwsza, by ta płyta nie była patetyczna, wojskowa - mówił w Polskim Radiu Piotr Blak z zespołu Sorry Boys o płycie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. - Drugą rzeczą, na której mi zależało, było to, aby pozostawić po sobie jakąś wartość - dodał. Jak mówił, w albumie są piosenki inspirowane autentycznymi historiami życia członków jego rodziny, powstańców warszawskich.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie kultura masowa Maja Kluczyńska

PR24 "Pierwszy dzień mojego życia" w kinach. Piotr Gociek: konfekcja, ale na bardzo dobrym poziomie

- Mamy, z jednej strony, poczucie, że to jest konfekcja, ale też, że to konfekcja na bardzo dobrym poziomie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek o "Pierwszym dniu mojego życia", nowym filmie Paolo Genovese. - Ten film naprawdę coś daje, porusza pewne struny - dodawał z kolei Łukasz Adamski. W "Nakręconych" o najciekawszych premierach małego i dużego ekranu.
Zobacz więcej na temat:  FILM Piotr Gociek Łukasz Adamski

Wystawa fotografii sportowej w Muzeum Sportu i Turystyki

W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie otwarto wystawę fotografii sportowej Darka Delmanowicza, zdobywcy Grand Prix Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej 2022 w Chorzowie w kategorii profesjonaliści. Można na niej obejrzeć 30 fotografii dokumentujących różne dziedziny sportowe, wśród nich także tą, która przyniosła zeszłoroczną autorowi nagrodę.
Zobacz więcej na temat:  fotografia wystawa Warszawa Justyna Grabarz Trójka Muzeum Sportu i Turystyki

MonumentApp - pierwsze takie narzędzie w Polsce

- Zależało nam, żeby dać podstawę do stworzenia dużej sieci społecznościowej, żeby stworzyć podstawowe kilka tysięcy rekordów i co roku poszerzać to sukcesywnie o kolejne tysiące - mówił w Dwójce dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, o mobilnej aplikacji MonumentApp. Narzędzie umożliwia odnalezienie zabytków w swojej okolicy i poznanie ich historii, przygotowanej przez wykwalifikowany zespół redakcyjny.
Zobacz więcej na temat:  zabytki Dwójka Paweł Siwek aplikacja mobilna Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Muzeum Powstań Śląskich: multimedialne i interaktywne centrum edukacji

Przy okazji wyścigu Tour de Pologne, Trójkowy dziennikarz Krzysztof Łoniewski odwiedził Muzeum Powstań Śląskich. Powstało ono w Świętochłowicach, zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, a to znaczy, że  dzięki elementom multimedialnym zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku przełomu lat 20. XX wieku. To pozwala lepiej wczuć się i zrozumieć sytuację mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  Śląsk Górny Śląsk muzeum powstania śląskie tożsamość ojczyzna historia Polski Krzysztof Łoniewski Justyna Grabarz Muzeum Powstań Śląskich

PR24 "Weird fiction, groteska, czarna komedia". Orbitowski o nowej książce klasyka polskiego horroru

- To jest człowiek z dwudziestoletnim stażem pisarza i ma charakter prekursora horroru w Polsce, który podryfował od literatury gatunkowej ku bardziej samodzielnej i autorskiej wypowiedzi, co w tych tekstach widać - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski o "Niejasnych spektaklach" Dawida Kaina. Jak mówił, w najnowszej książce, Kain odszedł od horroru na rzecz "weird fiction", groteski, czarnej komedii.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura horror

Królewskie Arkady Sztuki 2023: Ginczanka, Młynarski, Wodecki, teatr i warsztaty dla dzieci

Już po raz 14. Zamek Królewski zaprasza na Królewskie Arkady Sztuki: cykl ekscytujących spotkań z teatrem i muzyką. Pod historycznym ceglanym sklepieniem Arkad Kubickiego i w Ogrodach Królewskich zagoszczą znakomici artyści, a bogaty i zróżnicowany program pozwoli każdemu, niezależnie od wieku, znaleźć coś dla siebie. W tym roku zabrzmią piosenki Wojciecha Młynarskiego i Zbigniewa Wodeckiego, a na festiwalowej scenie wystąpią: m.in. Rafał Bartmiński, Piotr Baron, Agnieszka Przepiórska i Katarzyna Żak.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Warszawa SZTUKA TEATR MUZYKA Arkady Kubickiego Królewskie Arkady Sztuki Jacek Frentzel Justyna Grabarz Trójka

Ponad 200 prac Kenya Hary wzbogaciło kolekcję MN w Poznaniu

Prace Kenya Hary, jednego z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów, można było oglądać przez cztery miesiące w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Podczas finisażu wystawy "Kenya Hara. Make the Future Better Than Today. Japońskie projektowanie graficzne" artysta przekazał swoje prace do muzeum. Miało być ich 70, okazało się, że jest ponad 200!
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Poznaniu wystawa design Japonia Justyna Grabarz Trójka

PR24 "Kwadratura kultury". Dr Piotr Bernatowicz gościem Polskiego Radia 24

We wtorek przypadała 79. rocznica Powstania Warszawskiego. Temat ten dominuje - jak co roku - w mediach. Jakże inne były wtedy metody walki z okupantem, z terrorem. Choć nawet wówczas byli tacy, którzy zamiast broni lub oprócz niej, posługiwali się sztuką. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Piotr Bernatowicz, historyk sztuki, kurator, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Pałac w Sannikach: gdzie w młodości bywał Fryderyk Chopin

Pałac w Sannikach, robiąca wrażenie siedziba Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina, znajduje się na zachód od Warszawy. Budowla w obecnym kształcie datowana jest na przełom XIX i XX wieku, chociaż specjaliści nie są tego do końca pewni. Za to pewne jest, że kiedyś można było tu spotkać naszego znakomitego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  architektura zabytki Fryderyk Chopin Mazowsze historia Polski Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

"Strzelaliśmy do wroga z brylantów" - artyści w Powstaniu Warszawskim

- Powstanie Warszawskie było tak olbrzymim doświadczeniem egzystencjalnym, historycznym, pokoleniowym, że nie obeszło bokiem żadnego artysty, żadnego człowieka kultury, który wtedy - w sierpniu 1944 roku - znalazł się na terenie Warszawy - mówi historyk Łukasz Przybyłek.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka literatura Powstanie Warszawskie Adam Smolarek Weronika Puszkar Krzysztof Kamil Baczyński Tadeusz Gajcy Miron Białoszewski Jeremi Przybora