Polskie Radio
Section05

KULTURA

PR24 "Rozmowa kulturalna". Martyna Kliszewska o wyzwaniach roli Fridy Kahlo

W poniedziałek przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji, w niedzielę gościem Polskiego Radia 24 była Martyna Kliszewska - aktorka i malarka, zafascynowana twórczością Fridy Kahlo. - Jej twórczością zachwyciłam się już w liceum plastycznym, jednak, by zagrać tę tragiczną postać, trzeba nabrać doświadczenia życiowego - mówiła aktorka.
Zobacz więcej na temat:  TEATR malarstwo aktorzy aktorstwo

Prace Johannesa Vermeera w Amsterdamie. To największa w historii wystawa jego dzieł

Dodatkowe bilety na wystawę prac XVII-wiecznego holenderskiego malarza Johannesa Vermeera w Rijksmuseum w Amsterdamie zostały ponownie wyprzedane. Władze muzeum udostępniły pulę biletów na wieczorne wejścia do muzeum ale i one rozeszły się bardzo szybko. Nic dziwnego, to wyjątkowa, największa w historii wystawa prac słynnego mistrza z Delft. Obrazy zostały ściągnięte z placówek z całego świata - z 14 muzeów i kolekcji z siedmiu krajów. W sumie można zobaczyć 28 dzieł artysty z 35-ciu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo holenderskie SZTUKA wystawa Holandia Amsterdam Beata Płomecka

Instrukcja obsługi serca w warszawskim teatrze Ateneum

– Próbujemy opowiadać o tym, że ludzie, pomimo posiadania różnych komunikatorów, nie potrafią się ze sobą komunikować – mówił w Trójce Grzegorz Damięcki, odtwórca jednej z głównych ról w spektaklu "Wzrusz moje serce", wystawianym w warszawskim teatrze Ateneum. – Ta sztuka jest taką instrukcją obsługi własnego serca – dodał aktor.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka TEATR Grzegorz Damięcki

Historyczne Wydarzenie Roku 2022. Jeszcze można zgłaszać swoje propozycje

- W konkursie na Historyczne Wydarzenie Roku mogą być zgłaszane zarówno wydarzenia organizowane w Polsce, jak i poza granicami kraju. To propozycje wystaw, działań edukacyjnych, lub innych przedsięwzięć historycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 kierownik działu edukacji Muzeum Historii Polski Gabriela Sierocińska-Dec. - Kandydatury można zgłaszać na stronie whr.muzhp.pl - przypomniał z kolei rzecznik prasowy MHP Michał Przeperski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski historia Polski edukacja

Mateusz Kościukiewicz o pracy nad "Świętym": trudny czas, ciekawa rola

– Jak to w filmie bywa rzeczywistość i fikcja, gdzieś się przeplatają trochę. Obraz jest inspirowany wydarzeniami z 1986 roku, ale dzieje się tam dużo innych rzeczy dotyczących rzeczywistości między ludzkiej, która wtedy panowała – zaznacza aktor. Jak zwraca uwagę Mateusz Kościukiewicz, ten dramat kryminalny opowiada o bardzo mrocznym okresie w naszej historii, kiedy tak bardzo brakowało nadziei. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM Mateusz Kościukiewicz

PR24 Abel Murcia Soriano o wystawie "Piórem i ołowiem" w Instytucie Cervantesa

W Instytucie Cervantesa w Warszawie możemy obejrzeć wystawę "Piórem i ołowiem" Emiliano Gironelli Pary. Wystawa z okazji 500. rocznicy spotkania między Hernanem Cortesem i władcą Montezumą, do którego doszło w 1519 roku, które zapoczątkowało okres kolonialny trwający przez 300 lat w Nowej Hiszpanii. O wszystkim opowiedział Abel Murcia Soriano - dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska wystawa Hiszpania SZTUKA

PR24 Film "Syn". Gociek: wielkiej satysfakcji ta opowieść nie przynosi

W najnowszym odcinku audycji "Nakręceni" Piotr Gociek i Łukasz Adamski zajęli się filmem "Syn", następną częścią z serii po "Ojcu" z 2020 roku, który został mocno doceniony podczas 93. ceremonii rozdania Oscarów. "Syn" nie cieszył się aż takim uznaniem. W przygotowaniu ma być także "Matka" - trzeci film z serii. Piotr Gociek i Łukasz Adamski omówili także seriale - "Rdza" w produkcji amerykańskiej i nowość w produkcji TVP - "Polowanie na ćmy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM kino Piotr Gociek Łukasz Adamski

Poezja niejedno ma imię, niejeden kształt może przyjąć

Formy kolportażu tekstów literackich w miejskiej przestrzeni publicznej przybierają różne formy. Mogą to być np. głośne czytanie w przypadkowym miejscu, flashmoby literackie, czyli „sztuczne zgromadzenia” obliczone na popularyzację sztuki słowa. Wykorzystywane bywają również niestandardowe nośniki: mury, billboardy i środki transportu (autobusy, tramwaje, metro, pociągi). Z kolei przykłady poezji konkretnej można na przełomie marca i kwietnia znaleźć na słynnych warszawskich schodach ruchomych łączących Trasę W-Z z Placem Zamkowym.
Zobacz więcej na temat:  poezja wiersze Kuba Witkowski Tomasz Miara Trójka literatura

Pałac, szpital, ruina, muzeum – skomplikowane losy Zamku Ujazdowskiego

Położony malowniczo na skarpie wiślanej, w centrum Warszawy, przez blisko 200 lat właściwie nie funkcjonował jako pałac. I można powiedzieć, że zniknął ze świadomości mieszkańców stolicy. Dopiero od niespełna 40 lat odzyskuje należne mu miejsce: jednego z piękniejszych pałaców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski SZTUKA architektura Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa Zamek Ujazdowski Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

"Biało-czerwono-biały": międzynarodowa wystawa plakatów wspierająca wolną Białoruś

Na ul. Foksal 11 w Warszawie mieści się, o czym nie każdy musi wiedzieć, Muzeum Wolnej Białorusi. I właśnie tam, w czwartek 23 marca, odbędzie się wernisaż i uroczyste przekazanie wystawy plakatów "Biało-czerwono-biały". Wystawa to efekt międzynarodowego konkursu, a prace nawiązują do bezprecedensowej mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian po sfałszowanych wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  plakat Białoruś Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawa Rafał Wiśniewski Katarzyna Cygler Trójka

Przedwojenny obraz i unikalny szkicownik. Niezwykła wystawa prac Józefa Czapskiego

- Rozpoznaliśmy kilka rysunków, które posłużyły za szkic do obrazów, ale te prace powstawały, bo musiały powstać - powiedziała w Polskim Radiu 24 dyrektor warszawskiej galerii aTAK Katarzyna Włodarska o nowej wystawie w kierowanej przez siebie instytucji. - W filmach dokumentalnych Józef Czapski cały czas przedstawiany jest z nieodzownym długopisem i ołówkiem - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska grafika malarstwo Józef Czapski Polskie Radio 24