Polskie Radio
Section05

KULTURA

Tu spotkasz ducha Czarnej Księżniczki. Jakie tajemnice skrywają Szamotuły?

Szamotuły położone są nad rzeką Sama w województwie wielkopolskim. Posiadają długą, bo aż sięgającą XI wieku historię. Najstarszym i z pewnością najbardziej znanym zabytkiem jest dawna wieża mieszkalna zwana Basztą Halszki, czy jak mówią inny Czarnej Księżniczki.  Wiąże się z tym miejscem niezwykła, choć smutna opowieść. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce

"Friederike Müller: listy z Paryża 1839-1845". Chopin oczami swojej uczennicy

- Przyjeżdżając do Paryża, Friederike Müller miała zamiar kształcić się pianistycznie pod kierunkiem któregoś z ówczesnych wybitnych kompozytorów pianistów. Na jej liście był m.in. Franz Liszt, ale ostatecznie wybrała Chopina. Chopin również ją zaakceptował, choć nie było tak w przypadku każdego ucznia - mówił w Dwójce prof. Zbigniew Skowron, redaktor wydania książki "Friederike Müller: listy z Paryża 1839-1845. Nauczanie i środowisko Chopina w świetle korespondencji jego ulubionej uczennicy".
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Jakub Kukla Dwójka chopin listy

Nowe nabytki Zamku Królewskiego można zobaczyć na specjalnej wystawie

Obrazy sygnowane takimi nazwiskami jak Bernardo Bellotto (Canaletto), Marcello Bacciarelli czy Angelika Kauffmann, cenne okazy porcelany miśnieńskiej, zabytkowe meble, srebra, militaria… Łącznie 130 najważniejszych nabytków, starannie wyselekcjonowanych spośród niemal 500, które wzbogaciły kolekcję Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 2021–2022, można podziwiać na wystawie czasowej "Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021-2022". Wyjątkowej z uwagi na bogactwo i różnorodność prezentowanych obiektów – zarówno pod względem dziedziny sztuki, jak i czasu oraz miejsca powstania, a także tematyki, motywów, odniesień oraz związanych z nimi zagadnień.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Warszawa wystawa Katarzyna Cygler Trójka

60. urodziny Quentina Tarantino. Czy rzeczywiście skończy filmową karierę?

Quentin Tarantino za tydzień, 27 marca, kończy 60 lat. Jest jednym z mistrzów, guru współczesnego kina. Chociaż nakręcił zaledwie dziewięć filmów (bądź osiem – zdania są podzielone), to jego wpływ na ten rodzaj sztuki jest ogromny. Właśnie przygotowuje się do realizacji kolejnego – jak deklaruje, ostatniego w jego karierze – projektu. Zdjęcia mają się zacząć jesienią.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Quentin Tarantino Hollywood Michał Fedusio Katarzyna Cygler Trójka

PR24 Richard Wagner - narodowy kompozytor Niemiec. Prof. Kozłowski: kluczowa dla niego była mitologia północy

- Wyjątkowość Richarda Wagnera, jako kompozytora niemieckiego, a także użycie go później jako narodowego kompozytora wiązała się to także z wyborem mitologii północy, która była dla Wagnera kluczowa ze względu na stworzenie Pierścienia Nibelunga, czyli tego największego, najdłuższego w historii opery dzieła, które łącznie trwa ok. 20 godzin, jeśli nie liczyć przerw - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Kozłowski, teatrolog, filmoznawca (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski TEATR opera Niemcy

Na czym polegał fenomen gwiazd międzywojennych kabaretów?

W Polsce międzywojennej kabarety konkurowały z teatrami, a ich programy nigdy nie kolidowały z afiszem poważnej sceny. Na czym polegał ich fenomen? - Na scenie kabaretowej mieliśmy największe nazwiska i to świadczy o wadze tej sceny - mówi w "Czasie Pogody" Sławomir Koper, autor książki pt. "Mistrzowie polskiego kabaretu".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski kabaret literatura Martyna Podolska Kabaret Starszych Panów II wojna światowa historia Polski