Polskie Radio
Section05

KULTURA

Warszawa, Słupsk i Gdańsk w "Trójce pod Księżycem"

Warszawa, w której urodził się Paweł Sołtys czyli Pablopavo, jest "miastem trudnym do kochania". A jednak to po niej "snuje się" autor "Sierpnia", przemierza jej istniejące i nieistniejące ulice, przygląda się ptakom, spotyka dziwnych przechodniów.
Zobacz więcej na temat:  TEATR opera Warszawa Słupsk Gdańsk Opera Bałtycka w Gdańsku Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku Paweł Sołtys Pablopavo Romuald Wicza-Pokojski Dominik Nowak Michał Żołądkowski Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Reżyserka Olga Chajdas: film "Imago" jest ciekawą podróżą, kolażem wspomnień

Koniec lat 80., Wybrzeże. Ela, najmłodsza z dziewięciorga rodzeństwa, dopiero wchodzi w dorosłość, ale już wie, że nie pasuje ani do sztywnych zasad starego ładu, ani do rodzącego się nowego świata. Azyl znajduje w trójmiejskiej alternatywie - jednak rzeczywistość wkrótce się o nią upomina. W weekend na ekrany polskich kin wchodzi film "Imago" Olgi Chajdas.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Olga Chajdas Lena Góra FILM kino

Hanna Skarżanka. "Miała w sobie tę iskrę cygańską"

- Hanka była w najwyższym stopniu profesjonalistką, a jednocześnie miała w sobie tę iskrę cygańską. Tę odrobinę szaleństwa, tę wspaniałą fantazję i odwagę, bez której wszelka sztuka jest niemożliwa. Gdy pojawiała się scenie, towarzyszyła jej niezwykła atmosfera, za każdym razem tworząca się na nowo na oczach publiczności - ocenił Wojciech Młynarski na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Hanna Skarżanka aktor aktorzy aktorstwo piosenka FILM TEATR II wojna światowa Armia Krajowa

Karolina Ćwiek-Rogalska: opowiadam w tej książce cudze historie, tropiąc swoją własną

- To książka, którą zawsze chciałam napisać. Książka, która dotyczy tematu nurtującego mnie od wielu, wielu lat, naukowo i prywatnie, bo jest o miejscu, z którego pochodzę. Książka, która pozwala mi opowiadać cudze historie, tropiąc swoją własną - mówiła w Dwójce dr Karolina Ćwiek-Rogalska, autorka książki "Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty".
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając 1945 Wałcz Karolina Ćwiek-Rogalska Pomorze Zachodnie Dwójka literatura KSIĄŻKA

Chopin czy nie Chopin? Sensacyjne odkrycie budzi kontrowersje

- Tak jak współpracujący z nami muzykolog Jeffrey Kallberg twierdzi, że nie ma raczej wątpliwości, że było to pisane ręką Chopina, tak zastanawiamy się, z muzyką jakiego charakteru mamy do czynienia. Wiemy też, że bywało, że Chopin zapisywał postępy kompozytorskie swoich uczniów - mówił w Dwójce Artur Szklener, szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Beata Stylińska Dwójka Artur Szklener Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Tomasz Ritter MUZYKA

Festiwal Sacrum Profanum. Łączenie skrajności i niestandardowe koncerty

Festiwal Sacrum Profanum zadebiutował na mapie Polski w 2003 roku. W swoich założeniach miał zestawiać ze sobą muzykę świecką i sakralną XVIII i XIX wieku. Od tego czasu wiele się zmieniło i przez kilka lat na wydarzeniu królowała abstrakcja. To ma się zmienić w tym roku, jednak nie zabraknie oryginalnych form prezentacji dźwięków.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Festiwal Sacrum Profanum muzyka dawna Jakub Kukla Krzysztof Pietraszewski MUZYKA

Kongres Kultury w 1981. Został przerwany przez stan wojenny, internowano pisarzy

W Teatrze Dramatycznym w Warszawie rozpoczął się współKongres Kultury. Jego nazwa nawiązuje do przerwanego przez stan wojenny Kongresu Kultury w 1981 roku, który został zorganizowany niezależnie od władz komunistycznych przez siły społeczne i solidarnościowe. Swoje przemówienia wygłosili m.in. Witold Lutosławski i Andrzej Wajda.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Andrzej Wajda Witold Lutosławski

WspółKongres Kultury. Diduszko-Zyglewska: możemy naprawić "niedasizmy", które dręczyły nas od lat

Wystartował współKongres Kultury. To wyjątkowe wydarzenie, które w jednym miejscu gromadzi ekspertów i społeczników. - Ludzie kultury to ludzie z misją. Jeżeli mają poczucie, że to może być poważna rozmowa, to zawsze są gotowi do tego, aby wziąć w niej udział - mówi Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca Zespołu Programowego. Polskie Radio objęło patronat nad odbywającym się w Warszawie współKongresem Kultury, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  współKongres Kultury 2024 Agata Diduszko-Zyglewska Daniel Wydrych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich. Miejsce dla cytrusów i sztuki

Łazienki Królewskie w Warszawie powstały jako letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król bardzo wierzył w potęgę edukacji, dlatego też ogrody były otwarte dla obywateli. Mogli w nich podziwiać dzieła sztuki i egzotyczne rośliny. Na podobny spacer ruszyli także dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Dwójka Stanisław August Poniatowski Warszawa Katarzyna Fitzwilliams architektura

Radykalny tekst w tonie manifestu. "Bulion z gwoździ" Czesława Miłosza

Czesław Miłosz – poeta, pisarz, eseista. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem wzbudzających do dziś największe kontrowersje polskich twórców. Po raz pierwszy wzbudził głośne dyskusje w 1931 roku, publikując w piątym numerze wileńskich "Żagarów" manifest "Bulion z gwoździ". Co postulował w nim poeta?
Zobacz więcej na temat:  Jan Kanty Zienko Czesław Miłosz Dwójka literatura literatura polska pisarz Dwudziestolecie międzywojenne

Kozłówka - barokowy pałac i siedziba Muzeum Zamoyskich

Przez ponad dwa wieki należał tylko do dwóch rodów: Bielińskich i - od 1799 roku - Zamoyskich. Przetrwał II wojnę światową i niezniszczony, niesplądrowany ani przez Niemców, ani przez Armię Radziecką został po wojnie składnicą muzealną Ministerstwa Kultury i Sztuki. Obecnie działa tu Muzeum Zamoyskich.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzeum Beata Stylińska Stanisław Lorentz Kozłówka Muzeum Zamoyskich w Kozłówce rodzina Zamoyskich

"Janusz Olejniczak in memoriam" - wieczór wspomnień wybitnego pianisty

"Janusz Olejniczak in memoriam" - taki tytuł nosi koncert i wieczór wspomnień poświęcony pamięci Janusza Olejniczaka - wybitnego pianisty i pedagoga. Wydarzenie, zorganizowane przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ma uczcić pamięć artysty, który przez wiele lat inspirował swoich uczniów i pasjonatów muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Joanna Ławrynowicz-Just Janusz Olejniczak wspomnienie odeszli 2024 Paweł Siwek