Polskie Radio
Section05
Kasia Stoparczyk

Magia nocnego nieba i czar Skandynawii. Gościem Trójki był Karol Wójcicki

Zapierające dech forty, zorze polarne i urocze miasteczka składające się z czerwonych, drewnianych domków. Skandynawia to kraina niezwykła, którą warto odwiedzić i poznać. Dlaczego czasami ciągnie nas do miejsc znajdujących się niemal na skraju świata? Co nas w nich zachwyca? Gościem "Zagadkowej niedzieli" był podróżnik i popularyzator nauki Karol Wójcicki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Skandynawia zorza polarna Karol Wójcicki NAUKA astronomia Norwegia podróże

Zachować równowagę w naturze. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach

Prastare opowieści uświadamiają nam, jak ważne są równowaga w naturze oraz zachowanie harmonii między światem ludzi i zwierząt. Gościem "Zagadkowej niedzieli" była Joanna Wajs - poetka, pisarka i krytyk literacki - która wiele z tych przypowieści zebrała i zawarła w jednej, wyjątkowej książce. Jaki morał płynie z mitów?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA książki dzieci legendy baśnie zwierzęta zwierzęta leśne zwierzęta morskie

Co to jest Hanami? O świątecznych zwyczajach w Japonii

Japonia nie bez powodu jest nazywana Krajem Kwitnącej Wiśni. W samym Tokio istnieje park, w którym rośnie dwa tysiące drzew wiśni, a jednym z najważniejszych świąt jest tam Hanami, czyli tradycyjny japoński zwyczaj podziwiania urody kwiatów. Na czym dokładnie polegają obchody święta Hanami? Czy jest to dzień wolny od pracy? Co się wówczas jada i jak ubiera? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka dzieci dzieciństwo książki dla dzieci Japonia drzewo wiśnie Tokio święta kwiaty zwyczaje przyroda kuchnia japońska

Obserwując zwierzęta. Czego możemy się od nich nauczyć?

Obserwacja zwierząt w parkach czy lasach to nie tylko przyjemność, ale też materiał do pracy dla wielu naukowców. Zwyczaje niektórych gatunków oraz wrodzone umiejętności mogą okazać się przełomowe w procesie opracowywania terapii dla osób cierpiących m.in. na schorzenia miażdżycowe, czy te związane z układem trawiennym. Jakie zwierzęta fascynują nas najbardziej?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka zwierzęta STYL ŻYCIA

Gdy szpital zamienia się w cyrkową arenę. Czerwone Noski dają dzieciom siłę

Dzięki nim szpital raz na jakiś czas zmienia się w cyrkową arenę, na której można zobaczyć pokaz wirujących talerzy, żonglowania i wiele innych porywających sztuczek. To wszystko w wykonaniu najmłodszych i nastoletnich pacjentów poruszających się o kulach albo na wózkach inwalidzkich. Fundacja Czerwone Noski już dziewięć razy zorganizowała projekt "Supersprawni" – tygodniowe warsztaty dla przebywających w szpitalu dzieci, podczas których artyści-klowni uczą ich sztuczek magicznych i cyrkowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka dzieci pomoc szpital niepełnosprawni niepełnosprawność choroba dzieciństwo cyrk społeczeństwo

Spotkania, premiery książkowe i warsztaty. Noc Księgarń po raz trzeci!

Kilkudziesięciu gości oraz blisko sto wydarzeń i kiermaszy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci w 120 księgarniach na terenie całego kraju. Po raz trzeci branża księgarska zjednoczy siły, aby wspólnie zorganizować wielkie święto księgarstwa. O Nocy Księgarń 2021, która zaczyna się już w piątek 22 października, w "Trójce przed południem" opowiada jej organizatorka Anna Karczewska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka KULTURA KSIĄŻKA literatura noc dzieci literatura dziecięca Warszawa

Kiedy wielki Chopin był małym Fryckiem

– Nie umiał zapisać swoich pierwszych skomponowanych utworów, bo nie znał nut. W związku z tym zapisywano mu nutami to, co zagrał. Dla mnie to rzecz niewiarygodna. To tak, jakby ktoś zaczął pisać książki, nie znając liter. Już samo to świadczy o tym, że od samego początku był po prostu genialny – mówił o małym Fryderyku Chopinie Karol Radziwonowicz, wybitny pianista, który o jego życiu i twórczości potrafi opowiadać jak nikt inny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka dzieci MUZYKA muzyka hp Fryderyk Chopin Karol Radziwonowicz konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020

"Zagadkowa niedziela" na festiwalu "Dwa Teatry" 2021

Trwający w Zamościu festiwal "Dwa Teatry" 2021 to okazja to wysłuchania aż 15 radiowych spektakli dla dzieci i młodzieży. Dlaczego w erze internetu i wszechobecnych obrazów wciąż warto przysunąć ucho do radiowego głośnika? Katarzyna Stoparczyk zapytała o to dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukułę oraz lektora, aktora i reżysera Andrzeja Mastalerza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka dzieci KULTURA Dwa Teatry Dwa Teatry 2021 Zamość Andrzej Mastalerz aktor aktorstwo słuchowisko dla dzieci słuchowisko