Polskie Radio
Section05
Kasia Stoparczyk

Dzielne dzieciaki przynoszą nadzieję

W ten weekend we Wrocławiu odbył się finał tegorocznej edycji Brave Kids – niezwykłego, międzynarodowego projektu edukacyjno-artystycznego, który już od kilkunastu lat jest obecny także w Polsce. – W tym projekcie chodzi właśnie o to, aby oddać głos dzieciom – mówią organizatorzy. I do tego nawiązuje tegoroczne hasło skierowane właśnie do dzieci: "Chcemy was usłyszeć!" 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci Wrocław Trójka

"Bah Bah", czyli za co można polubić Iran

To stąd pochodzą pierwsza kosmiczna turystka, najsłynniejszy lekarz w historii i jedna z najgenialniejszych matematyczek na świecie, tu wynaleziono wodę różaną i zgromadzono jedną z największych kolekcji klejnotów. Polacy po powrocie z tego kraju w pierwszej kolejności opowiadają nie o zabytkach, ale o ludziach – niezwykle gościnnych i zawsze uśmiechniętych. Mowa oczywiście o Iranie, którego tajemnice zdradził nam Albert Kwiatkowski, autor książki "Bah Bah. Iran dla dociekliwych".
Zobacz więcej na temat:  Trójka dzieci KULTURA Iran Persja jedzenie

Muzyka odkrywana w ciszy. Jak nauczyć się słuchać?

"M.U.Z.Y.K.A. Możesz usłyszeć zygzaki, krajobrazy i archidźwięki" to nie tylko opowieść o muzyce i dźwiękach, ale także o ciszy. – Nikt nie żyje w ciszy. Ostatnio pracuję nad muzycznymi sprawami z osobami głuchymi, niesłyszącymi. Oni lubią muzykę, tańczą. Nie słyszą melodii, ale słyszą rytm, drgania. Najczęściej lubią techno albo heavy metal, gdzie są mocne brzmienia, które czują w ciele, a nie słyszą uchem – opowiada Michał Mendyk, współautor wydawnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA dzieci edukacja

Niezwykły tydzień z językiem polskim. Trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego

"Renesansowa perełka", "Padwa Północy", "miasto idealne" – na takie miana zasłużył sobie Zamość. To tu w dniach 1-7 sierpnia odbywa się festiwal Stolica Języka Polskiego i to tu spotkała się Katarzyna Stoparczyk z Piotrem Dudą – dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz Magdą Kłos-Podsiadło – kuratorką Małej Stolicy Języka Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka dzieci Zamość poprawna polszczyzna język polski Piotr Duda KULTURA literatura KSIĄŻKA

"Zagadkowa niedziela" z Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Miłośnicy i twórcy literatury oraz badacze słowa i języka już za kilka dni ponownie zagoszczą na Roztoczu. Tegoroczna odsłona Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia. Patronem tegorocznego święta języka ojczystego wybrano Tadeusza Różewicza, a radiowa Trójka w dniu otwarcia wydarzenia zaplanowała specjalne, plenerowe wydanie „Zagadkowej niedzieli”. Autorka audycji, Katarzyna Stoparczyk, została również jedną z kuratorek festiwalowego programu dla dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Trójka dzieci patronat Zamość język polski Krystyna Czubówna Tadeusz Różewicz

Zwierzęta, które zmieniają historię świata

Kiedy opowiadamy o historii świata, jest to przede wszystkim historia ludzi, którzy ją tworzyli. Tymczasem często równie ważną rolę, a bywa nawet, że ważniejszą, odgrywają zwierzęta. I nie chodzi o słonie bojowe, konie kawaleryjskie czy psy stróżujące, ale o czworonogi, ptaki, a nawet morskie ssaki, które dokonały czynów niezwykłych, można by powiedzieć: zaskakująco ludzkich.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta ludzie Trójka

Kolorowe światła na nocnym niebie. Zagadkowe zorze polarne

Zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne o charakterze dwubiegunowym – tak brzmi encyklopedyczna definicja zorzy polanej. Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, ma jednak swoje własne wyjaśnienie. – Zorza polarna to kolorowe światła wijące się jak gwiezdny wąż. Zachowuje się trochę jak fajerwerki! – tłumaczył gość "Zagadkowej niedzieli".
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA dzieci kosmos NAUKA Karol Wójcicki

Co w trawie piszczy? O potędze przyrody

Przyroda spektakularnie wybucha życiem. Jakie są jej tajemnice i przesłania? – Wędrowałam z moim psem przez gęste chaszcze. Każdego poranka mam możliwość wyjść na taki spory kawałek zieleni. Zobaczyłam, jak przyroda zakrada się do mojego życia, jak pięknie bucha życie z każdego krzaczka i pąka. Jest na tym świecie człowiek, który jak nikt inny rozumie i kocha to buchające życie – na spotkanie z Wojciechem Mikołuszką zaprosiła Kasia Stoparczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA przyroda natura

Serce na pokładzie i inne przygody w przestworzach

Jak lotnictwo ratuje ludzkie życie? Czy można mieszkać na lotnisku? W jaki sposób lotnicy korzystają z alfabetu? Na te wszystkie pytania w Zagadkowym Studiu odpowiedziała Anna Litwinek – autorka książki "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników", która sama sporo czasu bujała w przestworzach, służąc w Siłach Powietrznych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA dzieci dzieciństwo lotnictwo serce samoloty samolot