Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Prof. Radziszewska: łódzkie getto istniało najdłużej w okupowanej Polsce

- Łódź stała się częścią III Rzeszy. Wpływało to na sytuację łódzkich Żydów i getta. W przypadku getta warszawskiego strona aryjska była stroną polską. Tutaj były władze okupacyjne niemieckie, ale też łódzcy Niemcy i Niemcy przyjeżdżający w ramach specjalnej akcji z krajów bałtyckich, z Bukowiny. Otoczenie było więc niemieckie - mówiła w radiowej Dwójce prof. Krystyna Radziszewska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Łódź Holokaust Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Żydzi II wojna światowa Dwójka

Aborygeńskie arcydzieła. Od malarstwa naskalnego do rekordowych aukcji

Najstarsze aborygeńskie malarstwo naskalne datowane jest na co najmniej 20 tysięcy lat. W ten sposób rdzenni mieszkańcy Australii utrwalali i przekazywali następnym pokoleniom swój świat mitów, legend i historii plemiennej. Dopiero na początku lat 70. XX wieku te motywy - nośniki wiedzy tajemnej, dotąd niedostępne dla postronnych - zostały po raz pierwszy utrwalone na płótnie za pomocą farb.
Zobacz więcej na temat:  Australia malarstwo

Sukces polskich egiptologów w Sakkara

Polscy badacze odkryli kolejny grób w Sakkara w Egipcie. Nasza koncesja znajduje się po zachodniej stronie najstarszej piramidy świata faraona Dżesera z XXVII wieku p.n.e. Prace rozpoczął tam w 1996 roku prof. Karol Myśliwiec, a obecnie kontynuuje jego uczeń - prof. Kamil Kuraszkiewicz. To właśnie ekipa pod jego kierunkiem odkryła fasadę kaplicy grobowej urzędnika o imieniu Mehczeczu, który był odpowiedzialny za tajne dokumenty jednego z pierwszych faraonów szóstej dynastii.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Egipt król

Poznajcie skrzypłocza z jury. Paleobiologia na Pikniku Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Gwiazdą pokazu Instytutu Paleobiologii PAN podczas 25. Pikniku Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie pochodzący z jury skrzypłocz, a dokładnie skamieniałość przedstawiciela morskich stawonogów, które niemal niezmienione do dziś żyją w oceanach. - Skrzypłocze przetrwały ponad 400 milionów lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Błażej Błażejowski.
Zobacz więcej na temat:  woda natura przyroda badania prehistoria Piknik Naukowy 2022

Od przyjaźni do rywalizacji. Czy Branicki chciał porwać króla Stanisława Augusta?

To mało znany epizod z 1791 roku. Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja Sejm jeszcze przez 2 miesiące obradował, po czym nastąpiła letnia przerwa w pracach parlamentu. Warszawa opustoszała, król Stanisław August wyjechał do Łazienek. I wtedy, w lipcu 1791 r. po mieście zaczęły krążyć plotki o planach porwania monarchy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Stanisław August Poniatowski konstytucja 3 maja NAUKA

"Drzwi do nieba". Skąd w Egipcie wzięły się monumentalne obeliski?

Obeliski w starożytnym Egipcie były "łącznikiem" z bogiem Słońca: Ra. Kamienne, smukłe słupy swoim szczytem miały "dotykać" nieba. Stawiano je zwykle parami, przed wejściami do świątyń, już w połowie III tys. p.n.e. Od czasów antycznych były wywożone do Europy i dziś są ozdobą najważniejszych placów Rzymu, Londynu, Paryża, a nawet Nowego Jorku. 
Zobacz więcej na temat:  Egipt archeologia starożytność

Olbia - antyczna perła nad Morzem Czarnym

Wojna na Ukrainie zagraża przede wszystkim mieszkańcom tego kraju, ale w niebezpieczeństwie znalazły się także miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym. Starożytna Olbia to najważniejsze stanowisko archeologiczne okresu grecko-rzymskiego z terenów obecnej Ukrainy. Miasto założyli w początkach VI w p.n.e. greccy osadnicy z Miletu. Od 2016 roku badania naukowe prowadzili tam polscy archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina archeologia Odessa Antarktyda podróże