Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Królowa Elżbieta I. "Musiała pokazać, że jest prawomocną władczynią"

Przez 45 lat rządów Elżbiety I Anglia urosła do rangi jednej z europejskich potęg. - Elżbieta w dniu koronacji stanęła przed wyzwaniem zademonstrowania poddanym faktu, że jest prawomocną władczynią, że jako kobieta uniesie ciężar władzy, a po trzecie, że zapewnia ciągłość władzy z wielkimi poprzednikami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Emilia Olechnowicz z Instytutu Sztuki PAN.
Zobacz więcej na temat:  Anglia historia Polski

Syberyjska Dolina Królów odsłoniła kolejne tajemnice

Pierwotne siedziby walecznych Scytów, którzy zamieszkiwali później tereny nadczarnomorskie i których zwyczaje opisał historyk Herodot, znajdowały się na dalekiej Syberii. To tam, w północnej Tuwie - autonomicznej republice Federacji Rosyjskiej - tworzyły się zręby tej kultury, a jej namacalnym śladem są widoczne w stepie do tej pory rzędy kurhanów pogrzebowych. Jest ich około tysiąca, stąd ich nazwa: "syberyjska Dolina Królów".
Zobacz więcej na temat:  Syberia archeologia Rosja

Bezcenne malowidła ścienne w prywatnych domach w Gwatemali

Choć upadek klasycznej cywilizacji Majów datuje się na początek drugiego tysiąclecia n.e., to potomkowie tej kultury żyją do dziś. Oblicza się, że Indian różnych majańskich grup etnicznych jest około ośmiu milionów, a najwięcej z nich mieszka obecnie w Gwatemali. I właśnie do jednego z takich majańskich miasteczek, położonych w górzystym regionie środkowo-zachodniej Gwatemali, dotarli kilka lat temu polscy archeolodzy zwabieni informacją o intrygujących malowidłach.
Zobacz więcej na temat:  Majowie archeologia Gwatemala fresk