Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Syberyjska Dolina Królów odsłoniła kolejne tajemnice

Pierwotne siedziby walecznych Scytów, którzy zamieszkiwali później tereny nadczarnomorskie i których zwyczaje opisał historyk Herodot, znajdowały się na dalekiej Syberii. To tam, w północnej Tuwie - autonomicznej republice Federacji Rosyjskiej - tworzyły się zręby tej kultury, a jej namacalnym śladem są widoczne w stepie do tej pory rzędy kurhanów pogrzebowych. Jest ich około tysiąca, stąd ich nazwa: "syberyjska Dolina Królów".
Zobacz więcej na temat:  Syberia archeologia Rosja

Bezcenne malowidła ścienne w prywatnych domach w Gwatemali

Choć upadek klasycznej cywilizacji Majów datuje się na początek drugiego tysiąclecia n.e., to potomkowie tej kultury żyją do dziś. Oblicza się, że Indian różnych majańskich grup etnicznych jest około ośmiu milionów, a najwięcej z nich mieszka obecnie w Gwatemali. I właśnie do jednego z takich majańskich miasteczek, położonych w górzystym regionie środkowo-zachodniej Gwatemali, dotarli kilka lat temu polscy archeolodzy zwabieni informacją o intrygujących malowidłach.
Zobacz więcej na temat:  Majowie archeologia Gwatemala fresk

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Czym jest prawda?

7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone - po raz trzydziesty - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce. Laureatami zostało czworo wybitnych uczonych z czterech obszarów badawczych. W Dwójce spotkaliśmy się ze zdobywcą tego lauru z zakresu nauk humanistycznych i społecznych - prof. Cezarym Cieślińskim - logikiem i filozofem z Wydziału Filozofii UW.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Dwójka