Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Dzwonki, brzękadełka, grzechotki. Archeologiczne instrumenty muzyczne w polskich zbiorach

Zakończył się kilkuletni program dotyczący archeologicznych instrumentów muzycznych w polskich zbiorach. Badania finansowane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki) miały na celu analizę akustyczną instrumentów samobrzmiących: tj. dzwonków, brzękadeł i grzechotek ceramicznych, które trafiły do kolekcji muzealnych głównie dzięki pracom archeologicznym.
Zobacz więcej na temat:  archeologia instrumenty muzyczne odkrycia i ciekawostki MUZYKA

Maurycy Mochnacki, postać tragiczna, jak całe pokolenie romantyków

Maurycy Mochnacki (1803-1834). Literat, publicysta polityczny, pianista, przyjaciel Fryderyka Chopina. Uczestnik powstania listopadowego i jego kronikarz. Radykał i wieczny buntownik, działacz emigracyjny. Jego szczątki spoczęły w sobotę (27.11) w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. - Jest to postać tragiczna, dzieląca pewne cechy z całą generacją - mówi prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe emigracja romantyzm

Kiedy człowiek zaczął dbać o higienę? Można być zaskoczonym

Kiedy zrodziła się w człowieku potrzeba dbania o czystość własnego ciała? I jak była ona realizowana w różnych okresach historii? Pierwsze skanalizowane miasto znajdowało się w Dolinie Indusu. Jego wyrafinowana infrastruktura datowana jest na rok... 2500 p.n.e. - To było duże miasto, domy były murowane - mówi Agnieszka Krzemińska, z wykształcenia archeolog, publicystka naukowa.
Zobacz więcej na temat:  czystość półwysep arabski woda

Mapa Nowej Fundlandii - przełom w kartografii czy falsyfikat?

W 1957 r., w dość niejasnych okolicznościach, odnaleziona została XV-wieczna mapa przedstawiająca znany ówcześnie świat, także Grenlandię i Winlandię - tj. część Ameryki Pn., która obecnie utożsamiana jest z Nową Fundlandią. Od momentu odkrycia toczyły się spory o autentyczność tego kartograficznego dokumentu. Byłby to bowiem niepodważalny dowód na dotarcie Wikingów do Ameryki na długo przed Kolumbem.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kolumb Wikingowie mapy

Badania DNA poległych pod Grunwaldem zdradzą ich tajemnice

Bitwa pod Grunwaldem to jedno z największych starć średniowiecznej Europy. Naprzeciw siebie stanęły wojska liczące 30 tys. wojowników po każdej ze stron. Historycy oceniają, że zginęło ok. 10 tys. rycerzy, z tego 8 tys. po stronie krzyżackiej. Dziś możemy dowiedzieć się czegoś więcej o poległych, a to za sprawą badań genetycznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzyżacy Warszawa bitwa pod grunwaldem Grunwald badania DNA

Prof. Andrzej Kajetan Wróblewski laureatem Nagrody Naukowej im. Jana Walerego Jędrzejewicza

Już po raz dziewiąty została przyznana Nagroda Naukowa im. Jana Walerego Jędrzejewicza dla autora najlepszej polskiej książki z dziedziny historii nauki i techniki. To wspólna inicjatywa Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN, Kasy im. Józefa Mianowskiego - Fundacji Popierania Nauki oraz Rady Miasta Płońsk, z którym to miejscem był związany patron nagrody.
Zobacz więcej na temat:  astronomia

Jakie tajemnice skrywa wrak Karlsruhe? Druga wyprawa badawcza polskich nurków

Na początku 1945 roku - wobec nadciągającej Armii Czerwonej - dowództwo wojskowe III Rzeszy zdecydowało o rozpoczęciu akcji "Hannibal". Był to kryptonim operacji wywozu drogą morską mieszkańców Prus Wschodnich do Niemiec. Do ewakuacji, która trwała cztery miesiące, wykorzystano ponad tysiąc mniejszych i większych jednostek pływających różnego typu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski statek katastrofa morska