Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Cyfrowy eskapizm. Teoria warta stypendium FNP

- W 2018 roku opublikowałam tekst w brytyjskim, bardzo renomowanym czasopiśmie archeologicznym i przedstawiłam tam koncepcję, która może być rozpatrywana zarówno w odniesieniu do muzealnictwa, jak i do samej archeologii - mówiła w Dwójce dr Monika Stobiecka, laureatka tegorocznego Programu "START" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  nowe technologie multimedia Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wystawa NAUKA KULTURA

Wulkan Coropuna. Tam składano ofiary z ludzi?

Peruwiański wulkan Coropuna wznoszący się na ponad 6 tysięcy metrów to jeden ze świętych szczytów czczonych w czasach imperium inkaskiego. W sierpniu na zboczach tego masywu dr Maciej Sobczyk z Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego odkrył ceremonialny kompleks składający się z 5 placów i 20 budynków. Miejsce to było zapewne ostatnim przystankiem w drodze na szczyt, gdzie prawdopodobnie składano ludzkie ofiary.
Zobacz więcej na temat:  Indianie Peru archeologia NAUKA

Madziarzy w państwie Mieszka I

Jaki był wpływy węgierskie w państwie pierwszych Piastów? To temat wciąż słabo zbadany i rzadko podejmowany w naszej historiografii. Archeologia dostarcza nam pewnych podpowiedzi (choćby cmentarzysko madziarskie z Przemyśla), natomiast kroniki średniowieczne mówią wprost o koligacjach naszych władców z dynastią Arpadów (vide małżeństwo Chrobrego z węgierską księżniczką), a także wspominają o wsparciu węgierskich rycerzy w czasie wyprawy na Kijów.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Mieszko I NAUKA

"Czarna" i "biała" legenda Zakonu Krzyżackiego

Dla Polaków Krzyżacy to ucieleśnienie zła i przemocy. Dla Niemców to nośnik cywilizacji zachodnioeuropejskiej i forpoczta postępu na zdobytych terenach. Tak diametralnie różnie ocenia się Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Zakon Krzyżacki. W "Eurece" o tym, jak w historiografii polskiej i pruskiej (a potem niemieckiej) kształtował się stereotyp Zakonu.
Zobacz więcej na temat:  Krzyżacy chrześcijaństwo HISTORIA NAUKA