Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Wejrzeć w koreański świat wierzeń, symboliki i zwyczajów

Ekspozycja, mająca uczcić trzydziestolecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Korei, jest odpowiedzią na zorganizowaną w Seulu w 2015 roku wystawę "Sztuka polska: niezłomny duch". W "Eurece" o wystawie "Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie korea Korea Południowa Korea Północna muzeum buddyzm

Św. Bernard z Clairvaux - autor reguły zakonnej Templariuszy

Św. Bernard z Clairvaux to jedna z wybijających się postaci XII-wiecznej Europy. Filozof, uczony, wpływowy teolog powstałego wówczas zakonu Cystersów, a także doradca książąt, biskupów i papieży. Uchodzi za inicjatora II krucjaty oraz za autora reguły zakonnej Templariuszy. To dzięki niemu rozwinął się kult maryjny, a zakon Cystersów zyskał kilkadziesiąt nowych opactw.
Zobacz więcej na temat:  Kościół filozofia templariusze religia

Piotr Łozowski: w średniowieczu istniały dwie Warszawy

- Najpierw, jak się przypuszcza, w okolicach końca XIII w. lub na początku kolejnego stulecia została założona stara Warszawa. Po sukcesie tej inicjatywy lokacyjnej na początku wieku XV została założona nowa Warszawa. Funkcjonowała ona tam, gdzie jest ul. Freta, która doprowadza nas do Rynku Nowego Miasta. To był zupełnie odrębny organizm miejski - mówił w Dwójce historyk z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA HISTORIA Warszawa średniowiecze

Najstarsze egipskie papirusy

Najstarsze znane dotąd egipskie papirusy pochodzą z czasów panowania faraona Cheopsa, tj. z 26. stulecia p.n.e. Ich odkrywcą jest francuski badacz - prof. Pierre Tallet z paryskiej Sorbony. Kilka lat temu natrafił on na pozostałości instalacji portowych nad Morzem Czerwonym i na 30 skalnych korytarzy, które pełniły role magazynów. W tych to właśnie podziemnych galeriach odnaleziono setki fragmentów papirusów.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA archeologia piramidy Egipt

Ważne odkrycie polskich archeologów w Novae

Niezwykłym znaleziskiem tegorocznej kampanii wykopaliskowej naszych archeologów w Novae ( Bułgaria) jest dokument poświadczający przyznanie obywatelstwa rzymskiemu legioniście. Polscy badacze już od ponad 50 lat prowadzą prace wykopaliskowe na terenie dawnej naddunajskiej twierdzy Novae,  miejsca stacjonowania VIII Legionu Augusta i I Legionu Italskiego. Co roku nasza wiedza uzupełniana jest o kolejne szczegóły żołnierskiego życia obozowego.
Zobacz więcej na temat:  archeologia NAUKA