Polskie Radio
Section05

Klub Trójki

Jak rodziła się "papierowa kontrrewolucja" i wolna prasa?

– Piotr Jegliński i Wit Karol Wojtowicz spotkali się po raz pierwszy w maju 1976 roku w Londynie. Spotkanie było wyjątkowe, bardzo zakonspirowane. Nie znali się. Połączył ich ważny cel – tymi słowami prowadzący wtorkowe wydanie "Klubu Trójki" Arkadiusz Gołębiewski rozpoczął bogatą w dygresje audycję o "papierowej kontrrewolucji" oraz o grudniu 1981 roku, na dwa tygodnie przed 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Arkadiusz Gołębiewski Trójka Piotr Jegliński stan wojenny 1981 PRL opozycja

Film o bracie Albercie

Film „Nędzarz i madame” jest wyjątkowy pod względem tematu (bohaterem jest powstaniec styczniowy Adam Chmielowski, późniejszy brat Albert), wykonania (większość aktorów to amatorzy, studenci toruńskiej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, podobnie jak sam reżyser i autor scenariusza), ekonomiczno-finansowym (zrobiony za pieniądze z odpisów podatkowych) oraz kultury obrazu i słowa.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Reszczyński KULTURA FILM Trójka

Czym jest współcześnie inteligencja?

Inteligencja wydaje się terminem dotyczącym właściwie nas wszystkich – w końcu należymy do gatunku homo sapiens. Jednak okazuje się, że inteligencja jako cecha umysłu może być różnie rozumiana. Czym więc jest współcześnie inteligencja? Jak ją kategoryzować i mierzyć? Czy w cyfrowym świecie testy na inteligencję mają zastosowanie?
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska społeczeństwo inteligencja sztuczna inteligencja mózg Trójka

Niepodległa jest kobietą. Bohaterskie bojowniczki o wolność

Listopad to czas, kiedy chyba najczęściej rozmawiamy o Polsce i o jej drodze do niezależnego bytu państwowego po 123 latach niewoli. Wspomina się „Ojców niepodległości”, spiera o ich rolę, wkład w dzieło stworzenia II Rzeczpospolitej. Jednocześnie jednak wciąż rola kobiet w tych działaniach jest co najmniej niedoceniana.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski niepodległość kobieta Arkadiusz Gołębiewski Trójka

Twórczość między kontynentami

Wyjazd, emigracja - to radykalna zmiana w życiu każdego, kto podejmuje taką decyzję. Tym bardziej dotyczy to artystów, ludzi szczególnie wrażliwych i zazwyczaj szczególnie związanych z rodziną, miejscem zamieszkania, krajem urodzenia. W „Klubie Trójki” Arkadiusz Gołębiewski zaprosił na rozmowę o tym, jak zmienia się sztuka przez życie na emigracji, z jakimi wyzwaniami musi liczyć się artysta, przechodząc szok kulturowy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Arkadiusz Gołębiewski emigracja SZTUKA kariera Trójka

Kiedy wiem, że umieram?

Młodość to czas, kiedy nie myśli się o śmierci. Co więcej, jesteśmy wtedy przekonani, że TO – odejście w niebyt – nas nie dotyczy. Młodym ludziom wydaje się, że są nieśmiertelni. "Kiedy umieram" ("As I Lay Dying"), powieść Williama Faulknera z roku 1930, w krajach anglojęzycznych należy do lektur obowiązkowych. Ale czy ta książka znajduje dziś zrozumienie wśród nastolatków?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo śmierć filozofia Trójka Monika Małkowska

Kryzys debaty publicznej w polskich mediach? Co na niego wpływa?

Czy w Polsce mamy kryzys debaty publicznej? Jak funkcjonuje ona w naszym kraju i jaki wpływ na jej kształtowanie mają media? Czy możemy mówić o polaryzacji społecznej, stronniczości przekazów informacyjnych i wpływie mediów społecznościowych na jakość dyskusji? Zagadnienia związane z funkcjonowaniem debaty publicznej w Polsce były tematem "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Rosińska Trójka społeczeństwo rozmowa

Niemiecka polityka historyczna wobec Polski

Czy to możliwe, żeby RFN metodami konstytucyjnymi zablokowała po wojnie rozliczanie hitlerowskich zbrodniarzy? Czy to możliwe, żeby żaden z funkcjonariuszy niemieckiego aparatu okupacyjnego w Polsce nie odpowiedział w Niemczech po wojnie za swoje zbrodnie? Czy to możliwe, żeby w czasach III Rzeszy zapadały wyższe wyroki za bezprawne zabijanie Polaków w obozach koncentracyjnych niż w demokratycznej Republice Federalnej Niemiec? 
Zobacz więcej na temat:  piotr gontarczyk społeczeństwo historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi Generalne Gubernatorstwo Trójka

Rośnie muzeum i miasto. Warszawa z perspektywy architektury

W ostatnim czasie otwarto w Polsce kilka nowych muzeów. Większość powstała w adaptowanych budynkach. Muzeum Sztuki Nowoczesnej budowane jest jednak "od zera". Instytucja otworzy swoje drzwi dla zwiedzających już za dwa lata. Wzrastanie nowego budynku na oczach Warszawiaków, stało się  przyczyną do dyskusji o architekturze. Zarówno tej powstającej, jak i tej obecnej w stolicy od lat. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka KULTURA muzeum szkoła edukacja Warszawa

Historia w kinematografii PRL i III RP

Przez blisko 45 lat PRL nakręcono w Polsce wiele filmów i seriali historycznych. Które z tych produkcji do dzisiaj przetrwały: co należałoby odrzucić, a co wciąż warto oglądać? Czy w kinematografii wolnej Polski coś się pod tym względem zmieniło, a jeśli tak, to co? Właśnie na ten temat ze swoim gościem w „Klubie Trójki” rozmawiał Piotr Gontarczyk.
Zobacz więcej na temat:  piotr gontarczyk HISTORIA KULTURA FILM serial PRL III RP Trójka