Polskie Radio
Section05
Klub Trójki

Największa zbrodnia komunistyczna w powojennej Polsce

Od 10 do 25 lipca 1945 roku oddziały Armii Czerwonej, osłaniane i wspomagane przez wydzielone oddziały UB i LWP, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Ofiarami tzw. obławy augustowskiej, zwanej także obławą lipcową, byli działacze podziemia niepodległościowego i miejscowa ludność sprzyjająca partyzantom.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Augustów Żołnierze Wyklęci zbrodnie sowieckie Trójka

Natura. Czy potrafimy ją uszanować?

Wielu z nas szuka w wakacje oddechu na łonie natury. Czy potrafimy uszanować to, co mamy w Polsce? Śmieci pozostawiane w parkach narodowych, lasach, ale również nad jeziorami i rzekami czy na nadmorskich plażach to prawdziwa plaga. Stanowią one nie tylko problem estetyczny, ale też zagrożenie dla dzikiej przyrody. Co można zrobić, aby to powstrzymać? Jak sprawić, aby turyści zaczęli dbać o środowisko naturalne?
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Korczyńska Trójka społeczeństwo Tatry rzeka

Nurt rewizjonistyczny w debacie historycznej. Alternatywne losy Polski w II wojnie światowej

Przedstawiciele nurtu rewizjonistycznego krytykują polską politykę lat trzydziestych, przekonując, że powinniśmy zawrzeć pakt z III Rzeszą. Ich zdaniem taka decyzja pozwoliłaby uniknąć strat wojennych, a po zmianie frontu skorzystać z przynależności do obozu zwycięzców. To dość oryginalny sposób patrzenia na historię. Czy mamy do czynienia z poważną ofertą intelektualna?
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Trójka społeczeństwo państwo historia Polski piotr gontarczyk

Splendor i swojskość. O sztuce socrealizmu

Po II wojnie światowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej dokonała się rewolucja społeczna. Gwałtowne zmiany w strukturze miały swoje powiązanie również ze sztuką. "Zimna rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948 – 1959" to wystawa w galerii Zachęta. Zgromadzono na niej materiały z wielu krajów i dziedzin. Jaką prawdę o człowieku przekazują? 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska socjalizm KULTURA SZTUKA Trójka

Lśniące zbroje i szlachetne ideały. Jak być współczesnym rycerzem?

Jak w dzisiejszych czasach radzą sobie mężczyźni? Czy można określić ich współczesnymi rycerzami? Jak do ich postawy mają się średniowieczne opowieści o honorze, odwadze i lojalności? Ślady rycerskości można odnaleźć we współczesnych czasach. Nie zawsze jest to jednak łatwe. Co średniowieczni rycerze mogliby powiedzieć dzisiejszym mężczyznom?
Zobacz więcej na temat:  Michalina Szymborska Trójka społeczeństwo rycerstwo rycerz

Beksiński ponownie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Niektórym wydaje się to niestosowne, wręcz szokujące: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie eksponować prace tragicznie zmarłego 16 lat temu Zdzisława Beksińskiego. Wystawa zostanie otwarta w środę 16 czerwca i będzie to druga prezentacja poszukiwań tego artysty w tym miejscu. Co więcej, w poprzedniej siedzibie MAW (przy ul. Solec) obrazy Beksińskiego były pokazywane dwukrotnie – w roku 1995 i 2004.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zdzisław Beksiński wystawa Monika Małkowska Trójka