Polskie Radio
Section05

Kościół

1963-1964 r.: relacje Polska - NRF (RFN) i "plan Gomułki"

W relacjach Polska i Niemieckiej Republiki Federalnej (RFN) lekka odwilż. 7 marca 1963 roku kraje podpisały 3-letnią umowę handlową. W czerwcu w warszawskim Instytucie Fizyki PAN uruchomiono pierwszy laser. Ukazał się pierwszy numer tygodnika "Kultura", którego tytuł władze skopiowały z tej paryskiej. Na lipcowym XIII Plenum KC PZPR usunięto z władz czołowego przedstawiciela "puławian", Romana Zambrowskiego, dając czytelny sygnał, że popaździernikowa liberalizacja się zakończyła.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Gomułka RFN historia Polski prof. Andrzej Nowak NRF HISTORIA historia PRL Dorota Truszczak

"Światło jego nauki to akt miłosierdzia". Ks. Zieliński o Janie Pawle II

Za trzy miesiące, 17 maja, na placu świętego Piotra w Rzymie papież Franciszek odprawi uroczystą mszę w setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji do Rzymu przybędzie z Polski Narodowa Pielgrzymka. - Przywrócenie światła nauki Jana Pawła II jest aktem miłosierdzia wobec współczesnego świata - powiedział ksiądz Henryk Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Watykan Rzym Karol Wojtyła pielgrzymka POLSKA religia wiara

Tomasz Terlikowski: następuje koniec papiestwa, które znamy

- Byliśmy przyzwyczajeni do myślenia o papiestwie w kategoriach mistycznych. Kiedy Jan Paweł II był już bardzo słaby, padało pytanie, czy nie powinien ustąpić. Odpowiedź była wysoce teologiczna: nie schodzi się z krzyża. I nagle Benedykt XVI po prostu powiedział "jestem zmęczony, nie będę w stanie zarządzać tak, jak powinienem", a to nie jest papiestwo mistyczne - mówił publicysta w Programie 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek Kościół i kultura Michał Szułdrzyński Dwójka KULTURA

"Między nami kobietami". W jaki sposób kobiety mogą odkrywać i pogłębiać swoją duchowość?

- Kobieta jest generalnie stworzona przez Boga, jest Bogu-miła. Przesłanie jest takie, żeby były z nami kobiety i świętowały tę obecność, żeby poczuły tę tęsknotę za Bogiem - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Jakoniuk-Wojcieszek. Zdaniem Ewy Kucharskiej, liderki duszpasterstwa kobiet w Pruszkowie "to Bóg przywraca godność kobiety".
Zobacz więcej na temat:  wiara kobieta konferencja Anna Popek Polskie Radio 24 miłość

Ks. Andrzej Kobyliński: Zgromadzenie Legionistów Chrystusa należało rozwiązać

- Uważam, że zgromadzenie Legionistów Chrystusa powinno zostać rozwiązane już kilkanaście lat temu, gdy do Stolicy Apostolskiej dotarły informacje nt. tego, co działo się w tej wspólnocie - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk (UKSW). Gość audycji "Terlikowski na froncie" mówił m.in. o udowodnionych przestępstwach seksualnych, które miały miejsce w tym zgromadzeniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Watykan Benedykt XVI

Niewidzialni są wśród nas

Wymagający nauczyciele, złe oceny, nadmiar nauki, złe relacje z rówieśnikami i najbliższymi – donoszą dane z najnowszego raportu UNICEFu. A to krok w stronę depresji. Bardzo często młody człowiek zostaje sam ze sobą i nie jest w stanie sobie poradzić. Błędy wychowawcze rodziców czy zły system? Do rozmowy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm wiara religia miłość śmierć

"Bądźmy razem w Rzymie". Narodowa Pielgrzymka w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

17 maja na placu świętego Piotra w Rzymie papież Franciszek odprawi uroczystą mszę w setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji do Rzymu przybędzie z Polski Narodowa Pielgrzymka, której inicjatorem są polscy biskupi i Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.
Zobacz więcej na temat:  Rzym Kościół katolicki aktualności katolickie Episkopat Polski POLSKA Jan Paweł II

Sprawa in vitro dla lesbijek. Biskup ostrzega premiera Francji przed "liberalną eugeniką"

We Francji trwa procedowanie ustawy, która ma umożliwić zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. W środę ma się odbyć głosowanie w Senacie, wcześniej dokument zatwierdziło Zgromadzenie Narodowe. Przeciwko zapisom protestuje Kościół, a list otwarty do premiera wystosował abp Pierre d'Ornellas, kierujący zespołem bioetycznym Episkopatu Francji.
Zobacz więcej na temat:  Francja społeczeństwo zdrowie rodzina in vitro aktualności katolickie ŚWIAT