Polskie Radio
Section05

Kresy

Nadzieja w zamknięciu, czyli o pomocy ponad granicami

26 kwietnia w warszawskiej Galerii Pracownia Wschodnia odbędzie się wernisaż interdyscyplinarnej wystawy „Nadzieja w zamknięciu”. Będzie to podsumowanie trzech lat działań projektu ,,Ukraina Pomagamy”, w ramach którego grupa polsko-ukraińskich wolontariuszy, będących na co dzień artystami i konserwatorami zabytków, odpowiadając na głos swoich serc i niezgodę na wojnę, niesie pomoc walczącej Ukrainie od pierwszych minut wojny.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril Litwa Ukraina

Świąteczne palmy z pogranicz

W tym roku święta wielkanocne w zachodniej i wschodniej tradycji obchodzone są w jednym czasie. Odwiedzamy parafię greckokatolicką przy ul. Miodowej w Warszawie, gdzie od kilkunastu lat przez wspólnotę wolontariuszy są przygotowywane palmy do poświęcenia, jest to też element integracyjny wśród społeczności ukraińskiej w Warszawie – mniejszości i migrantów z Ukrainy. Jakie są tradycje związane z Niedzielą Palmową w tradycji wschodniej i jak wyglądają przygotowywania do świąt?
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril Litwa Ukraina Wielkanoc Niedziela Palmowa Wielki Tydzień

Wieszcz i mentor i jego związki z Polską. 2025 rokiem Čiurlionisa

Mistrz wschodnioeuropejskiego symbolizmu, malarz, kompozytor, pisarz, a także fotograf Mikolajus Konstantinas Čiurlionis – najwybitniejsza postać kultury litewskiej przełomu XIX i XX w. Jego dorobek artystyczny, który powstał w przeciągu zaledwie dekady, wywarł ogromny wpływ na sztukę i kulturę Litwy, gdzie uznawany jest za narodowego wieszcza. Urodził się 22 września 1875 r. w miejscowości Orany (lit. Varėna) na Litwie, ale młodość spędził w Druskiennikach i Płungianach, gdzie grał w orkiestrze księcia Ogińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Litwa malarstwo

Szumi, brzmi, mówi… Dźwiękowe eksperymenty w radiu we Lwowie

To hasło nowej interdyscyplinarnej przestrzeni we Lwowie. Od ponad roku działa tu Dom dźwięku - specjalna przestrzeń, w której pracownicy Lwowskiego Radia, którego Dom dźwięku jest częścią, pracują z różnymi rodzajami dźwięku i muzyki, tworzą projekty edukacyjne, organizują performance audio i słuchowiska. Budynek przy ulicy Kniazia Romana 6 znany jest jako Dom Radia.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril

"Dzieło to znamienite", czyli o kanale, który został pomnikiem

W związku z 200. rocznicą budowy Kanału Augustowskiego ukazuje się publikacja, która opowiada historię o niezwykłych ludziach - budowniczych i twórcach wielkiego przedsięwzięcia, jakim było zbudowanie Kanału Augustowskiego. Budowę Kanału Augustowskiego rozpoczęto w 1825 roku pod kierownictwem ppłk. Ignacego Prądzyńskiego. Autorem projektu był ówczesny minister skarbu, Franciszek Ksawery książę Drucki-Lubecki, a nawiązywał on jeszcze do niegdysiejszych planów króla Stefana Batorego.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Litwa Aleksandra Tykarska

Od Podola po Amerykę. Zygmunt Haupt próbuje ocalić świat

– Jego proza jest jak trans, modlitwa, zaklinanie. Olśniła mnie i było to jedno z najważniejszych olśnień w moim życiu – podkreślał w Polskim Radiu prof. Krzysztof Rutkowski, opowiadając o twórczości Zygmunta Haupta. 5 marca 2024 roku mija 118. rocznica urodzin tego pisarza, którego losy obejmują przestrzeń od ukraińskich wiosek po Nowy Orlean.
Zobacz więcej na temat:  literatura Ukraina Podole wspomnienie Paryska "Kultura" Stany Zjednoczone Stanisław Maczek II wojna światowa Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec