Polskie Radio
Section05

Krzysztof Michalski

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  medycyna ginekolog Francja onkologia Białystok przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Jak zagospodarować toksyczne odpady?

- Naszym celem było zagospodarowanie bardzo szkodliwych odpadów i pokazanie, że możemy w prosty, szybki i tani sposób wytworzyć ciecz magnetoreologiczną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena Osial, chemik z Polskiej Akademii Nauk. Ciecz MR ma zastosowanie m.in. do tłumienia drgań skorupy ziemskiej, w amortyzatorach pojazdów, motocykli, foteli kierowców, a także w eliminowaniu drgań układów optycznych napędów CD i DVD.
Zobacz więcej na temat:  środowisko chemia odpady

Obraz Wojska Polskiego II RP na przedwojennych fotografiach

Wojsko Polskie było bardzo wdzięcznym tematem dla fotografów tuż po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. - Fotoreportaże pokazywały budowanie się państwowości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Beata Czekaj-Wiśniewska, zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej. Zdjęcia miały pokazać, że "w końcu jest to nasze polskie wojsko, a nie obca armia".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wojsko Wojsko Polskie fotografia Józef Piłsudski

"Każdy choruje inaczej". Naukowcy idą w kierunku terapii bardzo precyzyjnych

Jednym z najważniejszych zadań nauki jest odszukanie skutecznych i bezpiecznych metod walki z chorobami, a w szczególności z nowotworami. - Celem m.in. naszych badań jest znalezienie takich markerów białkowych i takich sygnatur molekularnych, które będą świadczyły o tym, że dany lek będzie skuteczny bądź nie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Piwocka z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA nowotwory choroba zdrowie

Doskonały łowca z wyostrzonymi zmysłami. W pogoni za rysiem

Ryś euroazjatycki, Lynx lynx, to największy przedstawiciel rodziny kotowatych w Polsce. Zanim stał się w naszym kraju gatunkiem ściśle chronionym, został niemal wytępiony. - Rysi w Polsce jest bardzo mało, to gatunek zagrożony, ginący, o bardzo specyficznych wymogach - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr inż. Przemysław Stachyra - szef działu monitoringu Roztoczańskiego Parku Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  ryś parki narodowe przyroda natura zwierzęta leśne

Jak wykorzystać fale elektromagnetyczne o bardzo wysokiej częstotliwości?

Prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla polskiego badacza. W ostatnim konkursie ERC Advanced Grants środki na realizację projektu TERAPLASM otrzymał prof. Wojciech Knap. Celem badań polskiego uczonego jest zastosowanie elektromagnetycznych fal terahercowych, czyli takich o bardzo wysokiej częstotliwości, w komunikacji takiej jak telefonia komórkowa i WiFi kolejnych generacji, systemach obrazowania, wykrywania i monitorowania obiektów, a nawet substancji chemicznych.
Zobacz więcej na temat:  odkrycia i ciekawostki fizyka Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA

Prof. Witold Zatoński: moja mama wybrała mi zawód, ja go dobrze wykorzystałem

Profesor Witold Zatoński - lekarz, epidemiolog, wybitny ekspert zdrowia publicznego, przez kilkadziesiąt lat kierował Zakładem Epidemiologii Centrum Onkologii w Warszawie. Stworzył Fundację Promocji Zdrowia, której działalność przyczyniła się m.in. do spadku zachorowań na nowotwory z powodu palenia tytoniu. Profesor Zatoński był gościem audycji "Po drugiej stronie lustra". 
Zobacz więcej na temat:  nowotwory medycyna zdrowie rak płuca papierosy choroby płuc społeczeństwo onkologia

Tajemnice powstania czarnych dziur

Gościem "Ludzi Nauki" była laureatka programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - doktorantka z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie - Aleksandra Olejak, która otrzymała wyróżnienie im. prof. Adama Sobiczewskiego, przyznawane młodym naukowcom prowadzącym badania w dziedzinie matematyki, fizyki teoretycznej bądź astronomii, za ustalenie, jak powstają czarne dziury o asymetrycznej masie. Polska badaczka stworzyła także katalog czarnych dziur w naszej galaktyce, czyli w Drodze Mlecznej.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia Wszechświat NAUKA

25. Piknik Naukowy. Od czego zależy kolor wody w morzu?

- Morze Czerwone na co dzień nie jest czerwone, ale tam zakwitają dosyć często pewne glony morskie, które dają intensywnie czerwony kolor. Wtedy morze faktycznie przybiera taką nietypową barwę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mirosław Darecki, kierownik Zakładu Fizyki Morza w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. Od czego zależy barwa wody w innych morzach?
Zobacz więcej na temat:  woda Morze Czerwone Morze Bałtyckie Piknik Naukowy 2022

"Elektronika - by żyło się łatwiej". W poszukiwaniu młodych talentów

- Od samego początku konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" miał być miejscem, gdzie uczniowie szkół średnich mogą zaprezentować swoje umiejętności w konstruowaniu różnych innowacyjnych urządzeń. Przy okazji chcieliśmy zachęcić najlepszych uczniów do studiowania elektroniki na Politechnice Śląskiej - mówił w radiowej Jedynce prof. Dariusz Kania, dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ.
Zobacz więcej na temat:  elektronika NAUKA konkurs