Polskie Radio
Section05

Krzysztof Michalski

Ekspert o naszym bezpieczeństwie i sieci 5G. "Jesteśmy zabezpieczeni"

- Sieć 5G jest kolejną realizacją bezprzewodowej telekomunikacji (…). Z każdą generacją zwiększamy częstotliwość, żeby dawać więcej możliwości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu. Czy obawy dotyczące promieniowania elektromagnetycznego używanego w tej technologii są bezpodstawne?
Zobacz więcej na temat:  sieć 5G nowe technologie

Burze piaskowe nad Polską?

Czy można mówić o burzach piaskowych w naszym kraju? – Mało tego, że można mówić. Myślę, że wszyscy tego doświadczyli w pewne poniedziałkowe popołudnie – powiedziała w radiowej Jedynce Zuzanna Sawińska, mając na myśli poniedziałek 4 kwietnia. Ekspertka z Katedry Agronomii na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu dodaje, że pewna zmiana klimatu jest zauważalna. Objawia się to między innymi w braku typowych zim.
Zobacz więcej na temat:  klimat burze pogoda rolnictwo zmiany klimatyczne piasek

Ewa Mańkiewicz-Cudny: wojna odcisnęła piętno na moim dzieciństwie

- Urodziłam się, jak trwała jeszcze wojna. Odcisnęło to piętno na moim dzieciństwie. Zamiast biegać i krzyczeć, wolałam skupić się na różnych poważnych sprawach. W wieku 5 lat umiałam już czytać, miałam też niezłą pamięć. W związku z tym kilometrami mówiłam wiersze, ale jednocześnie zamęczałam swoje dwie starsze siostry, żeby mi poczytały. Po dwukrotnym przeczytaniu na ogół już pamiętałam i poprawiałam je, gdy usiłowały coś skrócić, opuścić - mówiła w Jedynce Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
Zobacz więcej na temat:  technika NAUKA

Medycyna precyzyjna. "Pacjenci lubią metody minimalnie inwazyjne"

Dzięki postępowi wiedzy i rozwojowi technologii możliwe są precyzyjne zabiegi medyczne, co oznacza znacznie lepsze efekty lecznicze oraz większy komfort lekarzy, a przede wszystkim pacjentów. - Dzisiejsza medycyna znacznie różni się od tej, którą znamy sprzed 50 czy nawet 20 lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Marcin Jóźwik z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii Polikliniki MSWiA w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  medycyna technologie

Deep learning. Badania znamion skórnych przy pomocy sztucznej inteligencji

Polska doktorantka zaprojektowała wyjątkową aplikację. Zainstalowana na telefonie komórkowym może diagnozować znamiona skórne pod kątem zmian nowotworowych. Rozwiązanie opiera się na "deep learning", czyli uczeniu głębokim. - Wiedziałam, że chciałabym zrobić coś przydatnego społecznie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Mikołaczyk.
Zobacz więcej na temat:  choroba zdrowie medycyna nowotwory

Choroby autoimmunologiczne. "Jesteśmy w stanie opóźniać rozwój cukrzycy"

Jednym z najważniejszych osiągnięć naukowych polskich badaczy ostatnich lat są wyniki badań nad limfocytami T regulatorowymi - Treg - i ich pionierskie zastosowanie w terapii komórkowej groźnych autoimmunologicznych chorób, m.in. cukrzycy typu 1. - Podając komórki regulatorowe, jesteśmy w stanie opóźniać jej rozwój - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Trzonkowski.
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie cukrzyca choroba

Prof. Józefina Hrynkiewicz o sytuacji demograficznej. "Wszyscy powinniśmy spłacać dług wobec seniorów"

Prof. Józefina Hrynkiewicz, socjolog, wskazuje, że starość jest normalnym etapem w życiu każdego człowieka, a nie chorobą. - Ale starość jest związana z chorobami - zaznacza. Wymaga więc odpowiedniej polityki społecznej i zdrowotnej. A polskie społeczeństwo się starzeje.
Zobacz więcej na temat:  senior Narodowy Spis Powszechny Główny Urząd Statystyczny społeczeństwo pomoc społeczna

Wyniki Narodowego Spisu: polskie społeczeństwo się starzeje

Według wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w Polsce 31 marca 2021 r. mieszkało 38179,8 tys. osób (48,5% populacji stanowili mężczyźni, a 51,5% kobiety). W porównaniu z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 liczba ludności zmniejszyła się o ok. 332 tys., tj. o 0,9%.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Spis Powszechny Główny Urząd Statystyczny społeczeństwo