Polskie Radio
Section05

Maria Konopnicka

PR24 "Nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa". Prof. Wiśniewski o płycie "Niezapominajki"

- Przy tworzeniu płyty "Niezapominajki" chcieliśmy przełożyć pomysł Marii Konopnickiej na piękną estetykę i zaprosiliśmy wybitnego kompozytora oraz cudowną wokalistkę, dzięki którym powstała urocza muzyka. Artyści zabierają nas w nostalgiczną podróż do czasów dzieciństwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA MUZYKA Narodowe Centrum Kultury

"Dar narodowy" - reportaż Moniki Chrobak

Był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasach zaborów. W tym roku obchodzimy 180.  rocznicę urodzin Marii Konopnickiej i z tej okazji odkryjemy dziś na nowo wnętrza dworu w Żarnowcu na Podkarpaciu, który był darem narodowym dla wybitnej poetki, publicystki i tłumaczki. Kiedy obchodziła 25-lecie swojej pracy komitety jubileuszowe podjęły myśl aby zakupić dla niej małą posiadłość złożoną z kawałka ziemi i domu.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Maria Dulębianka Henryk Sienkiewicz poezja pisarze i poeci pisarz

Prof. Zajkowska: Konopnicka stworzyła nowy typ pisarstwa dla dzieci

- Twórczość dla dzieci jest ogromnie ważna w twórczości Marii Konopnickiej i to z wielu powodów. Badacze literatury dziecięcej, szczególnie poezji dziecięcej, wręcz od Konopnickiej datują nowy sposób czy nowy typ pisarstwa dla dzieci - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Zajkowska, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą dla Dzieci i Młodzieży w UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Wołodźko KULTURA literatura czytelnictwo

Tomasz Makowski: Kochanowski i Konopnicka wytrzymują próbę czasu

- Teraz odczytujemy Marię Konopnicką w zupełnie innych wymiarach. Okazuje się, że jest jedną z ciekawszych autorek do dyskusji o literaturze, jej miejscu w świecie. I łączy pokolenia, bo trudno uciec przed "Sierotką Marysią" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, która organizuje literacki piknik "Imieniny Jana Kochanowskiego". W tym roku bohaterką wydarzenia będzie Maria Konopnicka - jedna z patronek roku 2022. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Dwójka Paweł Siwek

"Morze" wg Konopnickiej. Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Wędrówki Marii Konopnickiej posłużyły jako materiał do kolejnych publikacji. Jednym z tekstów napisanych pod wpływem podróży do Włoch była nowela "Morze". Słuchowisko na podstawie tego utworu Konopnickiej w adaptacji i reżyserii Kamila Marii Banasiaka - wyemitowane w Programie 1 Polskiego Radia - opowiada o ludzkiej pysze, odwiecznej chęci dominacji człowieka nad naturą. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Brudny pr poleca

Magdalena Wołowska-Rusińska o fenomenie Marii Konopnickiej

- Muzeum Marii Konopnickiej powstało w 1973 roku, ale wtedy to były trzy sale z ekspozycją poświęconą suwalskim wątkom w życiu poetki. Obecnie kończymy przygotowania nowej stałej wystawy. Duch Konopnickiej jest z nami tutaj przez cały czas - mówiła na antenie Dwójki Magdalena Wołowska-Rusińska, kierowniczka Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci poezja Paweł Siwek Dwójka

Listy do Marii Konopnickiej. Rok 2022 rokiem poetki

Rok 2022 został uznany Rokiem Marii Konopnickiej. W maju br. będziemy obchodzić 180. rocznicę urodzin poetki. Maria Konopnicka była krzewicielką patriotyzmu. Jej twórczość prozatorska, translatorska i dziennikarska zachwycała w Polsce i za granicą. Jest autorką jednej z najważniejszych pieśni narodowych w Polsce – "Roty". Gościem czwartkowej audycji "Trójka pod Księżycem" była dr Teresa Kaczorowska – prozaik, poetka, publicystka, prezes Związku Literatów na Mazowszu oraz autorka publikacji "Listy do Marii Konopnickiej w latach 2010–2020". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska KULTURA literatura poezja listy