Polskie Radio
Section05

Marta Hoppe

Renaturalizacja rzek. Pomysł na walkę z powodziami

- Renaturalizacja rzek jest najlepszym sposobem na obronę przed falę powodziową, bo pogłębianie i betonowanie rzek nam nie pomoże w dobie zmian klimatu. Trzeba przywrócić rzekom ich naturalne funkcje retencyjne, aby ta fala powodziowa wypływała na okoliczne lasy, pola, tereny polderów zalewowych. A nie tam gdzie woda szybko popłynie dalej i znajdzie słabe strony wałów przeciwpowodziowych - powiedział w Polskim Radiu 24 hydrolog Piotr Bednarek. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 rzeka ekologia

Polskie Radio 24 Odpowiada za 40 proc. globalnej emisji CO2. Chodzi o budownictwo

- Architektura musi dostosować się do wymogów proekologicznych, po to wprowadzono zielone certyfikaty. To wpłynie na projektowanie także pod kątem wykorzystania surowców w obiegu zamkniętym, a nowe budynki powinny być bardziej niż dziś podatne na modernizacje - powiedziały w Polskim Radiu 24 Małgorzata Dembowska z Fundacji "Miasto Natura" oraz Dorota Flor-Zbytniewska, architektka z pracowni architektonicznej WXCA, które zaprojektowała bryłę Pawilonu Polskiego na Expo w Dubaju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 architektura budownictwo ekologia

Zawód przyszłości. Renaturalizator łączy dwie profesje

- W miastach brakuje dzikich, naturalnych miejsc dla rodzimych gatunków drzew i roślin. Zbyt wiele miejsc zostało bezpowrotnie zabetonowanych, a tegoroczne ulewy są dopiero zapowiedzią tego, co nas czeka w kolejnych latach. Przyroda w miastach musi mieć przywrócone funkcje bioretencyjne, w tym kierunku trzeba zmieniać parki i tworzyć nowe miejsca dla zieleni - mówił w Polskim Radiu 24 architekt krajobrazu dr Kasper Jakubowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia drzewa

Drzewa są świadkami losów wielu pokoleń Polaków

- Drzewa są ważną częścią naszego życia. Te które uchronimy przed zagładą, będą żyły wśród następnych pokoleń Polaków. Trzeba o tym pamiętać - powiedział w Polskim Radiu 24 Krystian Tyrański, inicjator "Zielonej Odysei" popularyzator parków narodowych, w audycji "Zmiana klimatu". 10 października - Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. Najstarsze drzewo na świecie rośnie w Kalifornii i ma ponad 4800 lat.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 ekologia zmiany klimatyczne drzewa

Zmiany klimatyczne są faktem. Trzeba się do nich dostosować

- Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, których jest 700 tysięcy w skali kraju, coraz częściej pomagają z powodu negatywnych zmian klimatycznych. Mają ogromny autorytet w lokalnych społecznościach, a liczba ich interwencji zwiększyła się aż o 63 procent w porównaniu do poprzedniej dekady - powiedziała w audycji "Zmiana klimatu" w Polskim Radiu 24 Ilona Gosk z Fundacji Sendzimira. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 klimat katastrofa ekologiczna powódź susza upały

Mniejsza ochrona wilków. Czy nowe przepisy zaszkodzą gatunkowi?

Unia Europejska podaje, że w 2012 roku na całym kontynencie było zaledwie 11 tysięcy wilków. Rok temu odnotowano ich ponad 20 tysięcy. Wzrost jest imponujący, jednak to może się szybko zmienić. Jędrzej Rosiewicz przedstawił obecną sytuację prawną wilków oraz omówił nadchodzące zmiany w ochronie tego gatunku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jędrzej Rosiewicz Wilki zwierzęta leśne zwierzęta ochrona zwierząt Zagrożone gatunki Olga Kazalska

Topniejące lodowce powodem zmian granic europejskich krajów

W 2022 roku Szwajcarskie lodowce straciły 6% swojej masy. W 2023 ubyło kolejne 4%. Te zmiany spowodowały potrzebę zrewidowania granic między Szwajcarią a Włochami, które dotychczas biegły właśnie lodowcami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar przedstawiła szczegóły tego zjawiska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar zmiany klimatyczne klimat natura przyroda lodowiec morza Kamil Leziak środowisko Szwajcaria Włochy