Polskie Radio
Section05

Mateusz Adamczyk

Memy, czyli nowy sposób komunikacji - nie tylko w internecie

Trudno wyobrazić sobie przeglądanie mediów społecznościowych bez memów. Choć podobno pierwowzorem tego, co dziś znamy pod nazwą mem, był obrazek wcale nieinternetowy, bo opublikowany w 1921 roku w magazynie "The Judge". Przedstawia dwa wizerunki mężczyzny: przystojnego, który został podpisany "Jak myślisz, że wyglądasz, kiedy robią ci zdjęcie" i karykaturalnego z podpisem "Jak wyglądasz naprawdę". Brzmi znajomo? Ale czy to rzeczywiście mem? I jak memy wpływają na naszą współczesną (nie tylko internetową) komunikację?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także memy komunikacja internet

Tłumaczenie od kulis. Jak wygląda praca przy przekładzie książek?

Wydawałoby się, że tłumaczenie książek to proste zadanie: wystarczy znać dany język obcy i przełożyć treść wydawnictwa na język rodzimy. Okazuje się jednak, że kryje się za tym wiele więcej. - Praca tłumacza bywa prosta, ale niekoniecznie zawsze taka jest. Wbrew temu, co się mówi, podstawą jest znajomość własnego języka - mówi Anna Halbersztat, tłumaczka literacka z języka hebrajskiego i angielskiego oraz członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.
Zobacz więcej na temat:  Trójka tłumacz tłumaczenie literatura książki

Po co nam poprawność językowa, kto ustala jej zasady i ich pilnuje?

W dzieciństwie często słyszymy od rodziców: "tak się nie mówi", i tu pada poprawna wersja danego słowa. Jako dorośli czasami wciąż nie wiemy, jak poprawnie odmienić jakieś słowo, jakiego wyrażenia użyć. Ale czym jest ta poprawność językowa, kto o niej decyduje? I na czym właściwie polega?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA słowotwórstwo Rada Języka Polskiego poprawność językowa poprawna polszczyzna Adam Mickiewicz Bolesław Prus Henryk Sienkiewicz język polski Trójka