Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Naruszenie polskiej przestrzeni. Wiceszef MSZ: spodziewajmy się kolejnych prowokacji ze strony Białorusi

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński ocenił, że naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej, którego dopuściły się białoruskie śmigłowce to jeden z elementów spodziewanych prowokacji ze strony reżimów w Mińsku i Moskwie. - Spodziewamy się, że będzie dochodziło do kolejnych prób prowokowania nas - ocenił dyplomata. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka MSZ Paweł Jabłoński Białoruś

"To nigdy nie powinno mieć miejsca". Premier Morawiecki o wezwaniu polskiego ambasadora do MSZ Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że "wezwanie polskiego ambasadora - reprezentanta kraju, który jako jedyny pozostał w Kijowie w dniu inwazji Rosji na Ukrainę - do ukraińskiego MSZ nigdy nie powinno mieć miejsca. Biorąc pod uwagę ogrom wsparcia, jakiego Polska udzieliła Ukrainie, takie błędy nie powinny się zdarzać".
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Mateusz Morawiecki Ukraina POLSKA polityka

ANALIZA Zagłada "skrwawionych ziem". Rząd zabiega o reparacje. Czy Niemcy uczynią zadość sprawiedliwości?

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego z jednej strony jest wydarzeniem podniosłym, wszak wspominamy tego dnia bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej, walczących z niemieckim okupantem o wolną i niepodległą ojczyznę. Z drugiej zaś wywołuje przygnębienie, jako że przypomina obraz miasta ruin i hekatomby, do jakiej doszło zarówno w stolicy, jak i na całych - nawiązując do tytułu słynnej książki prof. Timothy'ego Snydera - "skrwawionych ziemiach" Rzeczypospolitej. Jest też okazją do podniesienia sprawy reparacji wojennych za doznane krzywdy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne rząd Rząd RP II wojna światowa okupacja niemiecka HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie Arkadiusz Mularczyk MSZ Niemcy III Rzesza zbrodnie wojenne polityka

Minister Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet

W ośrodku poligonowym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w pobliżu Kijewa w Kujawsko-Pomorskiem minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet. -  Po 18 latach do Wojska Polskiego wraca jednostka artylerii rakietowej. Wojsko Polskie ma teraz możliwość dokonania ostrzału na dalekich dystansach, to ważne do odstraszania agresora - powiedział szef MON. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej Grupa Wagnera Polonia historia Polski Powstanie Warszawskie Białoruś Polacy za granicą

Wiceszef MSZ z wyróżnieniem. Otrzymał Diamentowy Krzyż za Zasługi dla Polskich Dzieci Wojny

Wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu ds. reparacji wojennych Arkadiusz Mularczyk został odznaczony przez Stowarzyszenie "Dzieci Wojny" - informuje MSZ. Jak wyjaśnia, Stowarzyszenie doceniło jego wysiłek w kwestii starań o uzyskanie przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne Niemcy relacje polsko-niemieckie dzieci II wojna światowa okupacja niemiecka

Pracownicy polskiej ambasady złożyli kwiaty w Katyniu, w 23. rocznicę otwarcia memoriału

Polski ambasador w Rosji Krzysztof Krajewski odwiedził Katyń - złożył kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają ofiary mordu katyńskiego. Na cmentarzu spoczywa 4421 oficerów i podchorążych Wojska Polskiego, jeńców wojennych z obozu w Kozielsku zamordowanych w 1940 r. przez NKWD. Dziś mijają 23 lata od otwarcia w tym miejscu Memoriału.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Katyń dyplomacja historia Polski

Litwa: ambasador RP spotkał się z szefem Inspekcji Językowej ws. słów uderzających w mniejszość polską

Kwestia wypowiedzi dyskryminujących polską mniejszość narodową na Litwie była głównym tematem spotkania polskiego ambasadora w Wilnie Konstantego Radziwiłła z ich autorem - szefem Litewskiej Inspekcji Językowej Audriusem Valotką. Sprawa związana jest m.in. z dwiema polsko-litewskimi tablicami na Wileńszczyźnie, których w maju od władz lokalnych zażądała Inspekcja.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Konstanty Radziwiłł Polacy za granicą dyplomacja

MSZ: zagrożenie pożarami także w Chorwacji, Tunezji i Turcji. "Rozważ rezygnację z wycieczki lub zmień kierunek"

Polski resort dyplomacji informuje, że zagrożenie pożarami nie jest ograniczone tylko do terytorium Grecji. "Nasze placówki zagraniczne informują o kolejnych przypadkach w popularnych wśród Polaków kierunkach turystycznych (m.in. Chorwacja, Tunezja czy Turcja)" - pisze MSZ w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  Grecja pożar ŚWIAT Europa rodos straż pożarna MSZ Turcja Chorwacja Tunezja

Greckie wyspy w ogniu. MSZ ostrzega polskich turystów. Wydano specjalny komunikat

Rekomendujemy powstrzymanie się przed wyjazdami w miejsca na wyspie, które władze greckie uznały za niebezpieczne lub zamknięte dla ruchu turystycznego - ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie do polskich turystów na Rodos i Korfu. MSZ apeluje o kontakt z Ambasadą w Atenach i śledzenie jej komunikatów.
Zobacz więcej na temat:  MSZ turystyka Grecja Ateny lato wakacje straż pożarna ŚWIAT Europa Unia Europejska pożar

Toksyczne dziedzictwo Tuska. Rząd PO ułatwił funkcjonowanie składowisk trujących odpadów

W piątek w godzinach wieczornych w sołectwie Przylep, położonym na terenie Zielonej Góry, wybuchł pożar. Zapaliła się hala z toksycznymi odpadami. Walka z pożarem trwała prawie dwie doby. Składowisko niebezpiecznych odpadów powstało w 2014 r. Zarządzała nim firma Awinion. Pozwolenie i zgodę na składowanie toksycznych odpadów wydał starosta zielonogórski Ireneusz Plechan z Platformy Obywatelskiej. Do dziś składowiska trujących śmieci, zagrażającego życiu i zdrowiu mieszkańców, nie udało się zlikwidować władzom Zielonej Góry.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zielona Góra pożar śmieci odpady straż pożarna Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska Prawo i Sprawiedliwość Rafał Bochenek